Aktualności
Płużek/Grzegorski/Kowalewski/Jonkisz – Janusz Muniak Recomposed | Jazz.PL
Data publikacji: 14 / 07 / 2022

Płużek/Grzegorski/Kowalewski/Jonkisz – Janusz Muniak Recomposed | Jazz.PL

Już w piątek 8 lipca o godzinie 18:00 w studiu S-3 wystąpi kwartet stworzony specjalnie na koncert w radiowej Dwójce. Zagrają razem: Kuba Płużek, Tomasz Grzegorski, Adam „Szabas” Kowalewski i Kazimierz Jonkisz. Zespół złożony z przedstawicieli trzech pokoleń polskich jazzmanów odda muzyczny hołd Januszowi Muniakowi.

Transmisja koncertu na Ninateka.pl

Kuba Płużek – fortepian
Tomasz Grzegorski – saksofon tenorowy
Adam Kowalewski – kontrabas
Kazimierz Jonkisz – perkusja

Koncert poprowadzi Roch Siciński.


Janusz Muniak to była postać bezcenna i powie to każdy, kto z nim rozmawiał, każdy, kto spędził z nim trochę czasu – mówi Kuba Płużek. – Do Klubu u Muniaka chodziłem regularnie od gimnazjum, byłem w każdy piątek i sobotę. Jak mogłem, to siedziałem blisko niego, żeby słuchać, co mówił. Pierwszy raz udało mi się zagrać z Muniakiem w 2007 roku – pamiętam, że był to piątek trzynastego.

W studiu S-3 wybrzmi repertuar złożony z kompozycji Janusza Muniaka oraz ze standardów jazzowych, do których ten legendarny saksofonista uwielbiał powracać (ku uciesze publiczności). Koncert specjalny rozpocznie się o godzinie 18.00 w najbliższy piątek.

Kuba Płużek zbudował nowy kwartet z artystów związanych z Januszem Muniakiem. – Tomek Grzegorski i Adam Kowalewski odebrali wielką szkołę od Muniaka. Grali z nim długo, dużo przebywali w klubie. Janusz wtedy rządził na scenie żelazną ręką, był wymagający co do trzymania tempa i brzmienia. – opowiadał radiowej Dwójce pianista. – A żeby zagrać z Kazimierzem Jonkiszem, marzyłem od lat! Nie miałem śmiałości, żeby go zaprosić, teraz nadarzyła się świetna okazja.


O cyklu:

Latem cykl Jazz.PL zmienia formułę. – Od początku lipca zapraszamy na premierowe koncerty specjalne. W Studiu S3 pojawią się m.in. Dominik Wania, Jan Ptaszyn Wróblewski, Marcin Wasilewski, Bracia Oleś, Kamil Piotrowicz, czy Józef Skrzek. Specjalnie dla Słuchaczy Dwójki czołówka współczesnej sceny na nowo odczyta muzykę artystów, którzy istotnie wpłynęli na DNA polskiego jazzu – mówi Roch Siciński, jeden z kuratorów jazzowego cyklu Dwójki. Każdy z koncertów skupiony będzie wokół twórczości wybranej postaci, usłyszymy muzykę Wojciecha Karolaka, Janusza Muniaka, Tomasza Stańki, Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, Tomasza Szukalskiego i innych. Letnia odsłona cyklu „Jazz.PL” to muzyczny dowód na to, że w jednym miejscu i czasie przeszłość może spotkać się z teraźniejszością, a nawet przyszłością.

Program:

2022-07-01 – Szymon Mika i Romain Pilon Quartet – JAROSŁAW ŚMIETANA
2022-07-08 – Bracia Oleś – TOMASZ STAŃKO
2022-07-15 – Kuba Płużek – JANUSZ MUNIAK
2022-07-22 – Robert Majewski – HENRYK MAJEWSKI
2022-07-29 – Henryk Miśkiewicz – JERZY ‘DUDUŚ’ MATUSZKIEWICZ
2022-08-05 – Dominik Wania Quartet + Skrzek/Sikała Duo – Roch Siciński – TOMASZ SZUKALSKI
2022-08-12 – Marcin Wasilewski – JANUSZ SKOWRON/ Andrzej Kurylewicz
2022-08-19 – Wojciech Pulcyn Quintet – ZBIGNIEW WEGEHAUPT