Aktualności
Pokaz „Bestii (The Polish Dancer)” w Monachium z muzyką na żywo
Data publikacji: 17 / 05 / 2022

Pokaz „Bestii (The Polish Dancer)” w Monachium z muzyką na żywo

Projekcja filmu jest częścią cyklu „Fokus Auf Polen”, w ramach którego prezentowany jest dorobek polskiego kina przedwojennego, oraz wystawy polskiego malarstwa symbolicznego z przełomu XIX i XX wieku

Cykl pokazów filmowych stanowi wydarzenie towarzyszące wystawie malarstwa pt. Cisi Rebelianci. Symbolizm w Polsce ok. 1900 roku w Kunsthalle der Hypo-Kulturstiftung w Monachium. Pokazom filmów towarzyszyć będzie współczesna muzyka jazzowa wykonywana na żywo przez polskich muzyków. Zestawienie starych filmów z nowoczesną muzyką doskonale sprawdziło się w organizowanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny imprezie jaką jest coroczne Święto Niemego Kina. Wydarzenie jest jednocześnie preludium do zaplanowanej na październik 18 już edycji Święta Niemego Kina.

22 maja o godz. 11.00 zostanie zaprezentowane dzieło Alexandra Hertza z 1917 roku, do którego muzykę wykona Szymon Mika i Yumi Ito.

Program

Bestia (The Polish Dancer), reż. Alexander Hertz, 1917, 67 min

Film niemy znany też jako Kochanka apasza. Jedyne polskie dzieło z Polą Negri, które w całości zachowało się do dzisiejszych czasów, dzięki temu, że miało zagraniczną dystrybucję. Film, który był wyświetlany w Stanach Zjednoczonych jako The Polish Dancer po wojnie, w latach 60. odnalazł się w Museum of Modern Art Nowym Jorku. Kariera ubogiej dziewczyny w showbiznesie, postać „apasza”, fatalistyczny los amoralnej kobiety i salonowa sceneria to elementy typowe dla melodramatu z drugiej dekady XX wieku.

 

Szymon Mika i Yumi Ito

Duet tworzony przez utytułowanych muzyków młodego pokolenia. Yumi Ito to wokalistka, laureatka prestiżowego konkursu Montreux Jazz Festival. Większość życia spędziła w Szwajcarii, ale jej korzenie sięgają Polski i Japonii. Szymon Mika w 2015 zdobył Pierwszą Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitary Jazzowej im. Jarka Śmietany, a rok później został okrzyknięty Jazzową Nadzieją Roku. W swojej muzyce łączy wpływy polskiego folkloru, muzyki eksperymentalnej, jazzu i swobodnej improwizacji.

Informacje

Czas: 22.05, godz. 11.00

Miejsce: Monachium, Theatiner Filmkunst cinema, Theatinerstr. 32,

 

 

Ilustracja: kadr z filmu Bestia (The Polish Dancer)