Aktualności
Polska klasyka po rekonstrukcji cyfrowej już w sprzedaży!
Data publikacji: 15 / 04 / 2021

Polska klasyka po rekonstrukcji cyfrowej już w sprzedaży!

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Studio Blu przedstawiają wyjątkową kolekcję kultowych polskich filmów fabularnych po rekonstrukcji cyfrowej na DVD i Blu-ray. Już od teraz można kupić w naszym sklepie kanoniczne dzieła literatury polskiej przeniesione na ekran kinowy

Oddajemy do Państwa rąk kolekcję polskich filmów fabularnych, zrealizowanych przez wybitnych polskich reżyserów. Znajdziecie Państwo wśród nich zarówno superprodukcje i adaptacje klasyki literatury polskiej, jak i pasjonujące filmy wojenne i sensacyjne, kultowe komedie oraz wciągające filmy dla dzieci i młodzieży. Wybrane przez nas produkcje uzyskały liczne nagrody na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych i od lat oglądane są przez kolejne pokolenia widzów kinowych i telewizyjnych. Zagrała w nich plejada polskich aktorów, tworząc kreacje, które przeszły do historii naszej kinematografii. Wszystkie filmy zostały poddane procesowi rekonstrukcji cyfrowej, dzięki czemu zyskały nową jakość, podkreślającą ich nieprzemijające wartości.

Potop, Pan Wołodyjowski, Pan Tadeusz

Na początek są dostępne w sprzedaży w naszym sklepie kanoniczne dzieła literatury polskiej z ogromnym rozmachem przeniesione na ekran kinowy. Pan Wołodyjowski (1969) i Potop (1974) w reżyserii Jerzego Hoffmana do dziś pozostają najdroższymi i najpopularniejszymi superprodukcjami polskiej kinematografii. Adaptacje powieści Henryka Sienkiewicza zachwycają bogactwem inscenizacji, wspaniałym aktorstwem Tadeusza Łomnickiego, Daniela Olbrychskiego czy Małgorzaty Braunek oraz perfekcyjnie zrealizowanymi scenami batalistycznymi. Potop otrzymał nominację do Oscara w kategorii: film obcojęzyczny. Z kolei Pan Tadeusz (1928) jest wycieczką w świat polskiego kina niemego, a przy tym pierwszą ekranizacją poematu Adama Mickiewicza. Reżyser filmu, Ryszard Ordyński, zgromadził na planie czołówkę ówczesnego aktorstwa z Wojciechem Brydzińskim, Jerzym Leszczyńskim i Stefanem Jaraczem na czele. Premiera stała się jednym z największych wydarzeń kulturalnych lat 20., w uroczystym pokazie wziął udział Ignacy Mościcki i Józef Piłsudski. Prezentowana wersja filmu opatrzona jest nową ilustracją muzyczną, skomponowaną przez Tadeusza Woźniaka.

Kolekcja polskich filmów fabularnych

Kolekcja powstała we współpracy ze Studio Blu. Do końca roku planujemy wydać m.in. wszystkie części ekranizacji filmów o Panu Kleksie w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego, Karate po polsku Wojciecha Wójcika czy Agenta nr 1 Zbigniewa Kuźmińskiego.


Pełna lista tytułów, które pojawią się w naszym sklepie jeszcze w tym roku:

 

 1. Potop I i II, reż. Jerzy Hoffman
 2. Potop Redivivus, reż. Jerzy Hoffman
 3. Pan Wołodyjowski, reż. Jerzy Hoffman
 4. Pan Tadeusz, reż. Ryszard Ordyński
 5. Agent nr 1, reż. Zbigniew Kuźmiński
 6. Akademia Pana Kleksa 1 i 2, reż. Krzysztof Gradowski
 7. Podróże Pana Kleksa 1 i 2, reż. Krzysztof Gradowski
 8. Pan Kleks w kosmosie 1 i 2, reż. Krzysztof Gradowski
 9. Baza ludzi umarłych, reż. Czesław Petelski
 10. K. Dezerterzy cz. 1 i 2, reż. Janusz Majewski
 11. Gangsterzy i filantropi, reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski
 12. Hubal, reż. Bohdan Poręba
 13. Karate po polsku, reż. Wojciech Wójcik
 14. Ostatni prom, reż. Waldemar Krzystek