Aktualności
Premiera odrestaurowanego filmu „Wielka Droga” w Londynie
Data publikacji: 10 / 05 / 2023

Premiera odrestaurowanego filmu „Wielka Droga” w Londynie

12 maja 2023 roku w stolicy Wielkiej Brytanii odbędzie się premierowy pokaz odrestaurowanego filmu Michała Waszyńskiego „Wielka Droga” (1946). Organizatorami są Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Ognisko Polskie (Polish Heart) oraz Instytut Polski i londyńskie Muzeum im. gen. Sikorskiego

Wielka Droga to pierwszy powojenny fabularny film polski wyprodukowany w 1946 roku we Włoszech. Opowiada historię miłosną Adama i Ireny, pary narzeczonych rozdzielonych podczas II wojny światowej, która rozpoczyna się dla nich oblężeniem Lwowa w 1939  i wywózkami na Syberię. Ich ponowne losy krzyżują się na początku formowania Armii Andersa w ZSRS, a następnie podczas przemarszu przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt aż po kampanię włoską. Film zawiera archiwalne materiały dokumentalne zrealizowane przez Czołówkę Filmową Wojska Polskiego podczas podróży II Korpusu Polskiego na trasie przemarszu, ćwiczenia oraz udział w operacjach wojskowych z przygotowaniami do bitwy o Monte Cassino na czele.

Michał Waszyński prezentuje w filmie wielu Andersowskich artystów, z których niektórzy odgrywali swoje życiowe role. Słyszymy piękne piosenki, widzimy aktorów, komików, piosenkarzy, autorów tekstów, muzyków, którzy stanowili istotny czynnik codziennego życia w oddziałach Andersa, występując przed żołnierską publicznością. Tak prezentowana jest m.in. Renata Bogdańska, artystka rewiowa, śpiewaczka, aktorka, od 1948 roku druga żona gen. Władysława Andersa; także Nina Oleńska czy Feliks Fabian. Film wypełniają piosenki, do których tekst napisał niezastąpiony Feliks Konarski pseud. Ref-Ren, a muzykę Henryk Wars, poza słynnymi Czerwonymi Makami na Monte Cassino, do których muzykę skomponował Alfred Schultz.

Wielka Droga dotarła z amerykańskiego archiwum do polskiej Filmoteki Narodowej w 1962 roku, jednak film nie był dystrybuowany w komunistycznej Polsce. Pierwsze pokazy dostępne były jedynie dla środowisk studenckich i odbyły się w latach 1988–1989, a w 1991 roku film został wyemitowany przez telewizję polską. W 2022 roku film doczekał się uroczystej premiery z odrestaurowanej kopii w oparciu o dwa kontrnegatywy wykonane w latach 60. z kopii nitro pozyskanej z USA. Prace przeprowadzono w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym w ramach projektu „Digitalizacja zasobów kultury, w tym materiałów archiwalnych, zwiększenie dostępności i poprawa jakości zasobów kultury udostępnianych cyfrowo znajdujących się w zasobach FINA”.

Film w nowej cyfrowej odsłonie jest ważnym przedsięwzięciem zmierzającym do przywrócenia pamięci zbiorowej dokonań polskich twórców – tym razem scenicznych i teatralnych. Jest aktem oddania należnego miejsca w polskiej kulturze artystom wojennym, a później emigracyjnym, którzy będąc również żołnierzami, dzielili z żołnierzami II Korpusu tułaczy los i niewygody warunków frontowych, a jednocześnie swoim talentem i tworzonym pięknem podtrzymywali ducha narodowego i wiarę w powrót do wolnej Ojczyzny – której wielu z nich nigdy nie doczekało. Podążając za bohaterami filmu, poznajemy wraz z Armią Andersa szlak „Wielkiej Drogi”, który finalnie wielu Polaków doprowadził do Wielkiej Brytanii.

Wielka Droga zostanie wyświetlona w Ognisku Polskim, przy 55 Princes Gate, South Kensington z angielskimi napisami.

Czas i miejsce

12 maja, godz. 19.00 (czasu londyńskiego)

Ognisko Polskie, 55 Princes Gate, South Kensington, London

Organizatorzy

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA), Ognisko Polskie, Instytut Polski i Muzeum im. Gen. Sikorskiego w Londynie