18. Święto Niemego Kina
Święto Niemego Kina to największe tego typu wydarzenie w Polsce. W tym roku Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, już po raz 18. ugości miłośników przedwojennych filmów i współczesnej muzyki w Kinie Iluzjon w dniach 22-25 października.
W tym roku Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, już po raz 18. ugości miłośników przedwojennych filmów i współczesnej muzyki w Kinie Iluzjon w dniach 22-25 października.
To unikatowy na kulturalnej mapie Polski festiwal łączący historię ze współczesnością. Powodzenie projektu co roku potwierdza, że nieme kino ma naprawdę wielu entuzjastów.
W ramach wydarzenia co roku zobaczyć można klasyki światowej kinematografii oraz mniej znane, często niesłusznie zapomniane filmy. Zawsze ogromny nacisk położony jest na spuściznę naszej rodzimej kinematografii. Z licznego i bogatego dorobku polskiego kina niemego zachowało się niewiele dzieł, zwykle też dostęp do nich nie jest łatwy, a Święto Niemego Kina jest ważną i rzadką okazją, żeby je poznać.
W ubiegłych latach można było obejrzeć dokonania polskich artystów tamtej epoki za granicą, m.in. filmy z Polą Negri (Apolonią Chałupiec), czy Gildą Gray (Marianną Michalską). W jednej z poprzednich edycji w tym nurcie odbył się przegląd animacji Władysława Starewicza.
Muzycy co roku komponują utwory specjalnie na tę okazję i wykonują je na żywo w czasie projekcji. To tu historia spotyka się ze współczesnością. Goście festiwalu uczestniczą w wyjątkowych filmowych koncertach, a grono widzów wciąż się poszerza. W ubiegłych latach wydarzenie uświetnili tak wspaniali artyści jak Małgorzata Walewska, Leszek Możdżer czy Gaba Kulka.
Niemal od samego początku pojawiają się także goście z zagranicy, a wśród nich potomkowie najwybitniejszych twórców kina niemego, historycy, archiwiści i restauratorzy filmów niemych, a także dyrektorzy zagranicznych festiwali o zbliżonej tematyce.
W ramach Święta odbywają się pokazy i dla widzów dorosłych i dla dzieci.
Tegoroczną edycję festiwalu otworzy komediodramat „Cesarzowa” z Polą Negri – to mocny polski akcent: ostra satyra z rodzimą gwiazdą w roli tytułowej. Muzyczne zaproszenie do „Cesarzowej” przyjął jeden z najbardziej znanych muzyków
na europejskiej scenie jazzowej: Marcin Wasilewski.
Prelekcje przed filmami wygłosi dr Michał Pieńkowski. W programie znajdą się m.in. „Król karnawału” – duński kryminał Georga Jacobyegoz 1928 roku z muzyką Motion Trio, czy „Moralność” – komedia Williego Wolffa z 1928 z zapomnianą austriacką gwiazdą Ellen Richter. Oprawę muzyczną do „Moralności” zaprezentuje międzynarodowy duet: Mario Forte oraz Ernst Reijseger. Forte zafascynowany „starym kinem” (m.in. Charlie Chaplinem) od kilku lat tworzy muzykę filmową, a Ernst Reijseger jest dobrze znany kinomanom jako kompozytor muzyki do filmów Wernera Herzoga.
Najmłodsi widzowie zobaczą slapstickowe komedie z udziałem pary komików Flipa i Flapa, a wśród nich „Flip i Flap w opałach” – film stosunkowo niedawno zrekonstruowany cyfrowo przy współudziale FINA. Podczas seansu dla dzieci zagra wszechstronny Mario Forte.
Nowością w tegorocznym programie jest pokaz poświęcony zagadnieniom technicznym i produkcyjnym związanym z niemym kinem. Na początek poznać będzie można stosowane w pierwszych latach XX wieku techniki zapobiegające piractwu. Ówcześni producenci umieszczali swoje znaki firmowe po prostu w scenografii filmu. Czasem widać je na pierwszy rzut oka, często jednak dostrzeżenie ich nie jest takie proste. Pokazy te będą kontynuowane w kolejnych latach.
Na zamknięcie 18. edycji festiwalu – pierwszy raz w historii Święta Niemego Kina – zaprezentowany zostanie film dźwiękowy. Będzie to „Janko Muzykant” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego z 1930 roku. To jeden z pierwszych polskich udźwiękowionych obrazów, ponieważ jednak nagranie dźwięku i partytura zaginęły, do niedawna znany był jako film niemy. Jakiś czas temu udało się odnaleźć oryginalny zapis dźwięku, przez kilka lat trwała drobiazgowa rekonstrukcja, a jej efekty będzie można podziwiać
w warszawskim kinie Iluzjon.
W tym roku filmy zostaną zaprezentowane w kilku cyklach:
-
Skarby niemego kina;
-
Nieme kino od kuchni;
-
Nieme kino dzieciom;
Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie: www.swietoniemegokina.pl
𝗦𝗢𝗕𝗢𝗧𝗔 | 𝟮𝟮.𝟭𝟬 | 𝟭𝟴:𝟬𝟬
Cesarzowa (Forbidden Paradise) reż. Ernst Lubitsch, USA 1924
muzyka na żywo: MARCIN WASILEWSKI
prelekcja: dr Michał Pieńkowski
𝗦𝗢𝗕𝗢𝗧𝗔 | 𝟮𝟮.𝟭𝟬 | 𝟮𝟬:𝟯𝟬
Król karnawału (Jokeren) reż. Georg Jacoby, Dania 1928
muzyka na żywo: MOTION TRIO
prelekcja: dr Michał Pieńkowski
𝗡𝗜𝗘𝗗𝗭𝗜𝗘𝗟𝗔 | 𝟮𝟯.𝟭𝟬 | 𝟭𝟲:𝟬𝟬
Flip i Flap w opałach (Duck Soup) reż. Fred Guiol, USA 1927
Bitwa stulecia (Battle of the Century) reż. Clyde Bruckman, USA 1927
muzyka na żywo: MARIO FORTE
prelekcja: dr Michał Pieńkowski
𝗡𝗜𝗘𝗗𝗭𝗜𝗘𝗟𝗔 | 𝟮𝟯.𝟭𝟬 | 𝟭𝟵:𝟬𝟬
Moralność (Moral) reż. Willi Wolf, Niemcy 1928
muzyka na żywo: MARIO FORTE / ERNST REIJSEGER
prelekcja: dr Michał Pieńkowski
𝗣𝗢𝗡𝗜𝗘𝗗𝗭𝗜𝗔𝗟𝗘𝗞 | 𝟮𝟰.𝟭𝟬 | 𝟭𝟵:𝟬𝟬
Podaj drabinę (Get me a Stepladder) wytw. Vitagraph, USA 1908
Straszne niemowlę (Enfant Terrible) wytw. Selig, Francja 1909
Kłusownik (Le Braconnier) wytw. Pathé, Francja 1906
Ofiara wierzycieli (Victime des Creanciers) wytw. Pathé, Francja 1906
Koperty listonosza (Les Entrennes du Facteur) wytw. Pathé, Francja 1905
Sprzątacz (La Frotteur) wytw. Gaumont, Francja 1907
Przypadki Robinsona Cruzoe (Les Aventures de Robinson Cruzoe)
wytw. Star-Film, Francja 1902
muzyka na żywo: MARCIN & BARTŁOMIEJ OLEŚ DUO
prelekcja: dr Michał Pieńkowski
𝗣𝗢𝗡𝗜𝗘𝗗𝗭𝗜𝗔𝗟𝗘𝗞 | 𝟮𝟰.𝟭𝟬 | 𝟮𝟬:𝟯𝟬
Kobieta pod przysięgą (The Women Under Oath) reż. John M. Stahl, USA 1919
muzyka na żywo: KRZYSZTOF GRADZIUK *SONORISMO*
prelekcja: dr Michał Pieńkowski
𝗪𝗧𝗢𝗥𝗘𝗞 | 𝟮𝟱.𝟭𝟬 | 𝟭𝟵:𝟬𝟬
Janko Muzykant, reż. Ryszard Ordyński, Polska 1930
Organizatorzy:
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Kino Iluzjon
partnerzy:
Cinmatheque Francaise
Det Danske Filminstitut
Deutsche Kinemathek
Deutsches Filminstitut Filmmuseum
Gaumont-Pathe Archives
Lobster Archives
Library of Congress
patronat medialny:
TVP Kultura
Filmweb
Kino
Film Tv Camera
Stare-kino.pl
Współpraca redakcyjna:
RMF Classic