Projekt
Klub Seniora | ABC filmu muzycznego | Edycja 2022–2023

Klub Seniora | ABC filmu muzycznego | Edycja 2022–2023

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Klub Seniora” pod tytułem „ABC filmu muzycznego”

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Klub Seniora pod tytułem „ABC filmu muzycznego.

Od października 2022 do czerwca 2023 – raz w miesiącu, w wybrane czwartki o godz. 11.00 – zapraszamy Państwa do kina Iluzjon w Warszawie na pokazy sławnych filmów, w których na plan pierwszy wybija się muzyka, często w formie piosenek i z towarzyszeniem tańca. Co ciekawe, nie będą to musicale, w których specjalizuje się Hollywood, ale filmy w większości europejskie, w tym polskie. Na ekranie zobaczymy i usłyszymy m.in. zespół ABBA, Charlesa Aznavoura, Placido Domingo (w pełnej rozmachu ekranizacji opery Georgesa Bizeta Carmen), Catherine Deneuve, Sylvie Vartan, Olgę Jackowską (Korę) i Adolfa Dymszę. Na koniec przeniesiemy się na karnawał w Rio, by wsłuchać się w gorące rytmy samby i bossa nowy. Mowa tu o brazylijsko-francusko-włoskiej produkcji Czarny Orfeusz (1959) w reżyserii Marcela Camusa, nagrodzonej Oscarem® i Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. Nie tylko ten film z naszego przeglądu zyskał miano dzieła wybitnego i światowy rozgłos. To samo można powiedzieć o pięknej Próbie orkiestry Federico Felliniego, czy o jednym z najbardziej niezwykłych i oryginalnych filmów w historii kina muzycznego, jakim jest Bal Ettore Skoli.

Nazwa przeglądu wywodzi się od tytułu uroczej polskiej komedii ABC miłości, zrealizowanej przez Michała Waszyńskiego na podstawie scenariusza Mariana Hemara (także autora tekstów piosenek), z muzyką Henryka Warsa. Obejrzymy ją w wersji zrekonstruowanej cyfrowo przez Filmotekę Narodową-Instytut Audiowizualny, dłuższej o ponad pół godziny od znanej wcześniej, niekompletnej wersji filmu.

Prelekcję przed filmami wygłosi filmoznawca Andrzej Bukowiecki, który poprowadzi także rozmowy z widzami po seansach.

2022

6 października Kobieta jest kobietą, reż. Jean-Luc Godard

 

13 października ABC miłości, reż. Michał Waszyński

 

10 listopada Bal, reż. Ettore Scola

 

15 grudnia ABBA, reż. Lasse Hallstroem

2023

12 stycznia Panienki z Rochefort, reż. Jacques Demy

 

9 lutego Carmen,  reż. Francesco Rosi

 

9 marca Szukajcie gitary, reż. Michel Boisrond

 

13 kwietnia Próba orkiestry, reż. Federico Fellini

 

11 maja Wielka majówka, reż. Krzysztof Rogulski

 

15 czerwca Czarny Orfeusz, reż. Marcel Camus