Projekt
Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej

Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej

Inicjatywa edukacyjna o zasięgu ogólnopolskim prowadzona przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, której celem jest popularyzacja wśród młodzieży wiedzy o kulturze filmowej oraz nauk o komunikowaniu.

Inicjatywa edukacyjna o zasięgu ogólnopolskim prowadzona przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, której celem jest popularyzacja wśród młodzieży wiedzy o kulturze filmowej oraz nauk o komunikowaniu.

Temat tegorocznej, 8. edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej to „Psychologia w filmie i mediach”.

Zapisy trwają do 6 listopada 2023 roku.

 

Rejestracja na Olimpiadę Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej składa się z 4 prostych kroków:

1. Uczeń wypełnia Zgłoszenie uczestnictwa, które stanowi Załącznik do Regulaminu. Należy je wydrukować, wypełnić, podpisać, a następnie przekazuje do dyrekcji szkoły.

Zał 2. ZGŁOSZENIE UCZESTNICTWA (DLA OSOBY PEŁNOLETNIEJ)
Zał 2. A. ZGŁOSZENIE UCZESTNICTWA (DLA OSOBY NIEPEŁNOLETNIEJ)

2. Dyrektor szkoły powołuje trzyosobową Komisję Szkolną i wyznacza Przewodniczącego. W składzie komisji jedną z osób jest nauczyciel informatyki, w celu wsparcia technicznego po stronie szkoły.

Zał 3. A. POWOŁANIE KOMISJI SZKOLNEJ

3. Przewodniczący Komisji Szkolnej na podstawie danych ze Zgłoszeń Uczestnictwa uczniów wypełnia Formularz na stronie internetowej Olimpiady (oddzielny dla Komisji i oddzielny dla Ucznia). Przy tym kroku należy sprawdzić poprawność danych, które warunkują udział w Olimpiadzie.

4. Przewodniczący Komisji Szkolnej wysyła organizatorowi listem poleconym papierowe Zgłoszenia Uczestnictwa uczniów z jednoczesnym wysłaniem skanów na adres mailowy.

 

Uwaga!

Wypełnienie obu Formularzy oraz wysyłka kopert z dokumentami są niezbędne do wzięcia udziału w Olimpiadzie!

 

FORMULARZ REJESTRACYJNY ON-LINE KOMISJE SZKOLNE

(Formularz wypełnia Przewodniczący Komisji Szkolnej)

 

FORMULARZ REJESTRACYJNY ON-LINE UCZESTNIK

(Formularz wypełnia Przewodniczący Komisji Szkolnej)

 

 

 

16.10.2023

AKREDYTACJE NA AMERICAN FILM FESTIVAL ORAZ MFF ETIUDA&ANIMA

Obraz zawierający Czcionka, Grafika, projekt graficzny, tekst Opis wygenerowany automatycznie

Laureaci lub finaliści 7. edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej otrzymają trzy akredytacje stacjonarne na seanse filmowe w ramach 30. MFF Etiuda&Anima, który odbędzie się w dniach 21.11-26.11.2023 w Krakowie.

Obraz zawierający Czcionka, logo, tekst, Grafika Opis wygenerowany automatycznie

Jedną akredytację online przekażą uczestnikom Olimpiady organizatorzy American Film Festival, który odbędzie się w dniach 07.11-12.11.2023.

Prosimy, aby osoby zainteresowane otrzymaniem nagrody, przesyłały swoje zgłoszenie do 22.10 na adres: olimpiada@fina.gov.pl podając nazwę Festiwalu.

Przypominamy, że w przypadku większej liczby chętnych niż dostępnych akredytacji o wyborze decydować będzie miejsce w rankingu oraz udział w poprzednich festiwalach partnerskich.

Zachęcamy do śledzenia stron internetowych festiwali: https://etiudaandanima.pl/ oraz https://www.americanfilmfestival.pl/, na których znajdziecie informacje o tegorocznym programie.


13.10.2023

OLIMPIJSKIE JURY MŁODYCH NA 14. FESTIWALU KRYTYKÓW SZTUKI FILMOWEJ KAMERA AKCJA

Podczas 14. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja zwycięzcę w MIĘDZYNARODOWYM KONKURSU AUTHORS SPOTLIGHT wybierać będzie Jury Młodych składające się z laureatów i finalistów Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej organizowanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny:

-Hannę Rusin,

-Wiktorię Gornowicz,

-Huberta Chościńskiego.

W międzynarodowym konkursie Authors Spotlight znalazły się najlepsze ze zgłoszonych filmów z całego świata, w tym z Belgii, Finlandii, Francji, Grecji, Izraela, Japonii, Litwy, Malezji, Meksyku, Niemiec, Polski, USA i Wielkiej Brytanii.

Do finałowej preselekcji przeszło aż 225 produkcji, a na festiwalu zostanie zaprezentowanych 26 krótkich metraży (14 etiud i 12 animacji).

Zwycięzców konkursu poznamy 15 października, podczas zamknięcia festiwalu.


09.10.2023

14. FESTIWAL KRYTYKÓW SZTUKI FILMOWEJ KAMERA AKCJA

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny kolejny rok ma przyjemność współpracować z Festiwalem Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Już niebawem 14. edycja Festiwalu Kamera Akcja, którego Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny jest Partnerem.

Tegoroczna edycja to 100 wydarzeń, w tym 85 filmów, 80 gości oraz 20 wydarzeń w formie warsztatów i spotkań z twórcami. Najciekawsze, odważne i wzbudzające dyskusje filmy prosto z Cannes, Wenecji czy Berlinale, w tym ponad 20 premierowych pokazów. Festiwal otworzy przedpremiera polskiego kandydata do OSCARA – „Chłopi” (reż. DK Welchman, Hugh Welchman) oraz spotkanie z twórcami filmu, Kamilą Urzędowską (odtwórczyni roli Jagny) oraz Sean Bobbitt (producent filmu).

Jedyny Festiwal Filmów fabularnych w Łodzi odbędzie się od 12 do 15 października w Łodzi (Szkoła Filmowa w Łodzi, Muzeum Kinematografii i Monopolis) oraz online na platformie VOD Think Film (16-19 października).


06.10.2023

Szanowni Państwo,

Już dziś startuje rejestracja na 8. edycję Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej!

Zapraszamy do zapoznawania się z informacjami w zakładce VIII EDYCJA, które ułatwią zgłoszenie się oraz udział w Olimpiadzie:

-Harmonogram

-Informator (wraz z filmografią, bibliografią, zakresem tematycznym, kartami ocen)

-Regulamin (wraz z załącznikami)

Czekamy na Wasze zgłoszenia do 06.11.2023!


05.10.2023

Zapraszamy do zapoznania się z Informatorem dotyczącym 8. Edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu jest – Psychologia w filmie i mediach.
W Informatorze 8 edycji znajdziecie Państwo m.in.: obowiązującą w tej edycji filmografię i bibliografię oraz zakres tematyczny dotyczące poszczególnych etapów Olimpiady.
Życzymy pasjonujących i owocnych przygotowań!

INFORMATOR 8 EDYCJI

 


 

25.09.2023

W piątek, 22.09.2023 podczas Młodej Gali 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodą Jury Młodych uhonorowany został film KOS w reżyserii Pawła Maślony. 

Reżyser PAWEŁ MAŚLONA oraz producenci LESZEK BODZAK, ANETA HICKINBOTHAM otrzymali także WIELKĄ NAGRODĘ „ZŁOTE LWY” 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dla najlepszego filmu KOS.

 


19.09.2023

Rozpoczynamy nabór spośród chętnych laureatów i finalistów Olimpiady do Jury Młodych Festiwalu Ale kino!. Festiwal odbędzie się w dniach 26 listopada – 3 grudnia 2023 r. w Poznaniu.

Spośród zgłoszonych kandydatur jeszcze we wrześniu wybranych zostanie 6 osób: po 3 osoby do dwóch składów jury (Jury Filmów Pełnometrażowych i Jury Filmów Krótkometrażowych). Jurorzy muszą mieć ukończone 18 lat. Organizatorzy Festiwalu gwarantują młodzieży noclegi w pokojach dwuosobowych oraz śniadania i lunche.

Przypominamy, że w przypadku większej liczby chętnych niż dostępnych akredytacji o wyborze decydować będzie miejsce w rankingu oraz udział w poprzednich festiwalach partnerskich.

Zapraszamy w szczególności osoby, które nie zostały dotąd wybrane do jury innego festiwalu.

Prosimy o nadsyłanie swoich zgłoszeń do 26.09 do końca dnia.

 


15.09.2023

JURY MŁODYCH NA FESTIWALU POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH W GDYNI

W dniach 18-23.09.2023 trwa Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, na którym filmy w Konkursie Głównym obok profesjonalnych jurorów ocenia Jury Młodych:

Zofia Haciska – uczennica III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni oraz laureatka trzeciego miejsca w VII edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. W kinie zakochała się przy pierwszym zetknięciu z filmami Quentina Tarantino: Pulp Fiction, Wściekłe psy, Kill Bill… Z czasem odnalazła w kinematografii możliwość ekspresji siebie oraz podjęcia tematów niewygodnych i przemilczanych. W filmach najbardziej interesuje ją wpływ dźwięku na odbiór sceny filmowej oraz sposób budowania portretów psychologicznych bohaterów. Za dwa lata planuje rozpocząć studia w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach.

 

Bartosz Russel – uczeń LXIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego” w Warszawie, pasjonat kina, w wolnych chwilach kręci amatorskie filmy i gra w szachy, w kinie najbardziej interesują go nierzetelni narratorzy, niestandardowe koncepcje moralności (np. z filmów Martina Scorsesego) oraz nietypowe relacje międzyludzkie (jak z filmów obu Andersonów).

 

Jakub Flakowski – tegoroczny maturzysta, a od października – student poznańskiego filmoznawstwa. Z zamiłowania poszukiwacz wrażeń w lokalnych kinach – dobry film ma zaszokować i wstrząsnąć widzem, pozostawiając go w zadumie i zmuszając do refleksji. W kinematografii upatruje sposób na autoekspresję oraz wyrażanie silnych opinii – tak małych grup jak i pokoleń. W pogoni za obiektywizmem nie wybiera filmowych faworytów, ale nigdy nie odmówi przeglądu kina gangsterskiego XX wieku. Gdyby nosił wisiorek ze zdjęciem, zapewne poważnie spoglądałby z niego (koniecznie młody) Al Pacino.

 

Zapraszamy na stronę festiwalu– Partnera Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej – Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

 


23.08.2023

JURY MŁODYCH NA FESTIWALU POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH W GDYNI

Szanowni Państwo,

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zakończyła wewnętrzną rekrutację do Jury Młodych 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

We wrześniu w tegorocznej edycji Festiwalu w Jury Młodych zasiądą: pani Zofia Haciska, pan Bartosz Russel, pan Jakub Flakowski – laureaci 7. edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, organizowanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.

Uroczyste ogłoszenie werdyktu oraz wręczenie nagrody Jury nastąpi podczas Młodej Gali.

Gratulujemy jurorom, życzymy trafnych decyzji!

Prezentujemy listę filmów konkursowych oraz zapraszamy do śledzenia zmian na stronie Festiwalu – https://festiwalgdynia.pl/


07.07.2023

AKREDYTACJE NA 17. EDYCJĘ FESTIWALU FILMU I SZTUKI DWA BRZEGI

29.07.2023 w Kazimierzu Dolnym rozpoczyna się Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Na tegoroczną edycję Festiwalu możemy przekazać trzy akredytacje do kin.

Projekcje i wydarzenia towarzyszące będą się odbywały do 06.08.2023.

Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Festiwalu: https://www.dwabrzegi.pl/program/

Czekamy na Wasze zgłoszenia do piątku, 14 lipca!


15.06.2023

NAGRODY – AKREDYTACJE NA PARTNERSKIE FESTIWALE FILMOWE

W poniedziałek, 12 czerwca w Koszalinie rozpoczął się 24. Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film! W ramach nagrody na Festiwal pojechało dwoje Laureatów tegorocznej edycji Olimpiady.

 

23. MFF Nowe Horyzonty to kolejny festiwal, na który możemy Was zaprosić. Organizator Festiwalu, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, przekazał akredytację dla jednego Laureata Olimpiady na Festiwal w formule online (20 lipca – 6 sierpnia). Chętnych prosimy o wiadomość mailową na nasz adres do 23.06.2023.

 


29.05.2023

REKRUTACJA DO UCZELNI PARTNERSKICH

W pliku załączonym poniżej przypominamy Listę Szkół Partnerskich, które zadeklarowały możliwość zwolnienia laureatów, a w niektórych przypadkach także finalistów Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej z postępowania rekrutacyjnego na studia I stopnia na wybrane kierunki.

Szkoły Partnerskie

 


15.05.2023

Poniżej przedstawiamy daty partnerskich festiwali filmowych:

63. Krakowski Festiwal Filmowy 28.05-04.06 Kraków
02.06-18.06 online
Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” 12.06-17.06 Koszalin
23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty 20.07-30.07 Wrocław
20.07-06.08 online
17. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 29.07-06.08 Kazimierz Dolny
48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 18.09-23.09 Gdynia
15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW 27.09-30.09 Gdynia
14. Festiwal Kamera Akcja 12.10-15.10 Łódź
14. American Film Festival 07.11-12.11 Wrocław
30. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima 21.11-26.11 Kraków
41. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!! 26.11-03.12 Poznań

 

Prosimy o śledzenie komunikatów na naszej stronie. Na bieżąco będziemy informować o nagrodach dla Laureatów/Finalistów przyznawanych przez partnerów Olimpiady.

W przypadku większej liczby chętnych niż dostępnych akredytacji/karnetów, o przyznaniu nagrody decydować będzie miejsce w rankingu III etapu Olimpiady oraz udział we wcześniejszych festiwalach.


12.05.2023

WYNIKI OSTATECZNE Z III ETAPU

Prezentujemy wyniki ostateczne III etapu po rozpatrzeniu odwołań przez Komitet Główny.

III ETAP WYNIKI OSTATECZNE

Zgodnie z regulaminem tytuł Laureata otrzymuje 12 Uczestników III etapu, którzy zdobyli najwięcej punktów. Pozostali uczestnicy III etapu otrzymują tytuł Finalisty.

Tytuły Laureata Pierwszego, Drugiego, Trzeciego, Czwartego i Piątego miejsca otrzymują:

 1. Adrian Rębisz – Laureat Pierwszego Miejsca (77 pkt.)
  2. Jakub Matuła – Laureat Drugiego Miejsca (69 pkt.)
  3. Zofia Haciska – Laureatka Trzeciego Miejsca (66 pkt.)
  4. Maksymilian Wieczorski – Laureat Czwartego Miejsca (64 pkt.)
  5. Bartosz Russel – Laureat Piątego Miejsca (63 pkt.)

W przypadku wyników ex aequo o miejscu w rankingu po III Etapie decyduje liczba punktów uzyskanych za I część III etapu (praca pisemna o charakterze argumentacyjnym). Jeżeli po przyjęciu dodatkowego kryterium Uczestnicy wciąż zajmują miejsca ex aequo, wtedy o miejscu w rankingu po III Etapie decyduje liczba punktów uzyskanych za II część III Etapu (odpowiedź ustna na wylosowane pytania).

Wszystkim Finalistom i Laureatom Olimpiady serdecznie gratulujemy!

 


26.04.2023

Zapraszamy serdecznie na Krakowski Festiwal Filmowy!

 1. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 28 maja do 4 czerwca oraz online od 2 do 18 czerwca 2023 roku.

 

Dla Finalistów przygotowaliśmy karnety online na platformę festiwalową na 10 seansów, a dla Laureatów karnety do kin.

Uwaga! W wyniku odwołań może ulec zmianie pozycja w rankingu, a w związku z tym przyznany tytuł Finalisty/Laureata i forma nagrody.

Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej to inicjatywa edukacyjna o zasięgu ogólnopolskim, której celem jest popularyzacja wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych wiedzy o kulturze filmowej oraz nauk o komunikowaniu.

Podczas każdego z trzech etapów Olimpiady testowi zostaje poddana wiedza uczestników z zakresu polskiej i światowej kinematografii, środków filmowego wyrazu, gatunków dziennikarskich i komunikacji w social mediach. Dzięki jasnym zasadom oraz czytelnym wymaganiom uczestnicy mają szansę solidnie przygotować się do olimpijskich zmagań i stanąć do uczciwej rywalizacji.

Olimpiada organizowana jest przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.

_______________________________________________________________________________________________________________

REJESTRACJA

Rejestracja na Olimpiadę Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej składa się z 4 prostych kroków:

 1. Uczeń wypełnia Zgłoszenie uczestnictwa, które stanowi Załącznik do Regulaminu. Należy je wydrukować, wypełnić, podpisać, a następnie przekazać do dyrekcji szkoły.
 2. Dyrektor szkoły powołuje trzyosobową Komisję Szkolną i wyznacza Przewodniczącego. W składzie komisji jedną z osób jest nauczyciel informatyki, w celu wsparcia technicznego po stronie szkoły.
 3. Przewodniczący na podstawie danych ze Zgłoszeń Uczestnictwa uczniów wypełnia Formularz na stronie internetowej Olimpiady (oddzielny dla Komisji i oddzielny dla Ucznia). Przy tym kroku należy sprawdzić poprawność danych, które warunkują udział w Olimpiadzie. Po zakończeniu rejestracji elektronicznej zostanie wysłany mail z potwierdzeniem do Przewodniczącego Komisji Szkolnej.
 4. Przewodniczący Komisji Szkolnej wysyła organizatorowi listem poleconym papierowe Zgłoszenia Uczestnictwa uczniów z jednoczesnym wysłaniem skanów na adres mailowy. Uwaga! Wysyłka kopert z dokumentami rejestracyjnymi jest niezbędna.

 

 

OGÓLNY HARMONOGRAM OLIMPIADY:

PAŹDZIERNIK – LISTOPAD – rejestracja Komisji Szkolnych i Uczestników

POŁOWA LISTOPADA – I Etap Olimpiady (etap szkolny)

POCZĄTEK STYCZNIA – II Etap Olimpiady (etap okręgowy)

KONIEC MARCA – III Etap Olimpiady (etap centralny)

 

 

ETAP I

I Etap odbywa się we wszystkich zgłoszonych szkołach, w trybie online na przygotowanej platformie edukacyjnej.

Uczestnicy samodzielnie rozwiązują test składający się z 2 części:

 1. 40 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru. Za prawidłowe odpowiedzi uczeń może zdobyć po 1 pkt
 2. 20 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru o zwiększonym poziomie trudności. Za prawidłowe odpowiedzi można zdobyć maksymalnie po 2 pkt

Test trwa 50 minut. Na pytania z części I Uczestnicy mają 30 minut, na pytania z części II 20 minut. Łącznie można zdobyć 80 punktów.

Przewodniczący Komisji Szkolnej przesyła Organizatorowi protokół z przebiegu I Etapu i oświadczenie o posiadaniu pełnej dokumentacji I Etapu Olimpiady, które stanowią Załączniki do Regulaminu.

Do II etapu przechodzi 150 Uczestników, którzy zdobyli najwięcej punktów.

 

 

ETAP II

II Etap Olimpiady odbywa się w trybie online i składa się z dwóch części, które polegają na:

1) przygotowaniu przez Uczestnika autorskiej pracy projektowej związanej z hasłem przewodnim danej edycji Olimpiady i przesłaniu jej do Organizatora (max. 85 pkt)

2a) rozwiązaniu testu zawierającego 40 pytań zamkniętych (max. 40 pkt)

2b) udzielenia odpowiedzi na pytania otwarte (max. 60 pkt):

-analiza i interpretacja plakatu filmowego (max. 22 pkt)

-analiza i interpretacja sceny z filmu (max. 38 pkt)

Punkty poszczególnych Uczestników ze wszystkich zadań II Etapu są sumowane. Łącznie można zdobyć 185 punktów.

Do III Etapu przechodzi 25 Uczestników z najwyższymi wynikami uzyskanymi w II Etapie.

 

 

ETAP III

III Etap Olimpiady odbywa się w trybie online i składa się z trzech części, które polegają na:

 1. napisaniu pracy o charakterze argumentacyjnym na temat związany z hasłem przewodnim danej edycji Olimpiady. (max. 33 pkt)
 2. odpowiedzi ustnej na wylosowane pytania przed Komisją Centralną. Jedno z pytań oprócz polecenia będzie zawierało materiał dodatkowy (np. fragment tekstu kultury). (max. 28 pkt)
 3. przeprowadzeniu wywiadu z wylosowanym gościem specjalnym oraz zredagowanie odbytej rozmowy pod kątem jej publikacji. (max. 27 pkt)

Dotychczas gośćmi specjalnymi byli m.in.: aktorka Ewa Dałkowska, scenarzysta Tomasz Titkow, reżyser Marcin Bortkiewicz, aktorka Aleksandra Konieczna, reżyser animacji Mariusz Wilczyński, charakteryzatorka Ewa Drobiec, reżyser i aktor Piotr Domalewski, reżyserka Kinga Dębska, aktorka Gabriela Muskała, operator Wojciech Staroń

Punkty poszczególnych Uczestników ze wszystkich zadań III Etapu są sumowane. Łącznie można zdobyć 88 punktów.

 

 

*Szczegółowy opis przebiegu Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej znajduje się w Regulaminie, który został zamieszczony w zakładce VIII EDYCJA.

 

 

LAUREACI I FINALIŚCI

Tytuł Laureata otrzymuje 12 Uczestników III Etapu, którzy uzyskali najwięcej punktów, pozostali uczestnicy III Etapu otrzymują tytuł Finalisty. Laureaci i Finaliści otrzymują liczne nagrody m.in. indeksy na uczelnie wyższe w całym kraju, akredytacje na festiwale filmowe, książki i filmy.

Każdy z uczestników III etapu otrzymuje Zaświadczenie o uzyskanym tytule, które zostanie przesłane na adres szkoły wskazanej w Zgłoszeniu do Olimpiady.

Akredytacje/karnety na Partnerskie Festiwale Filmowe są przyznawane w zależności od dostępności, miejsca w rankingu III etapu Olimpiady oraz udziału we wcześniejszych festiwalach. Mimo ograniczonej puli akredytacji staramy się, aby każdy z uczestników III etapu otrzymał nagrodę.

Do Szkół Partnerskich przekazujących małą liczbę (max. 3) uprawnień do zwolnienia z postępowania rekrutacyjnego lub jego części obowiązuje rekrutacja wewnętrzna wśród Laureatów będących w klasach maturalnych.

 

Wśród indeksów do wygrania m.in.:

-na Wydział Organizacji Sztuki Filmowej w PWSFTviT Łodzi;

-na kierunek Film i Multimedia lub Aktorstwo Nowych Mediów w Warszawskiej Szkole Filmowej;

-na kierunek Filmoznawstwo i kultura mediów na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu;

-na kierunek Filmoznawstwo i wiedza o nowych mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie;

-na kierunek Filmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnych na Uniwersytecie Łódzkim;

-studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu;

-studia na Uniwersytecie Łódzkim;

-studia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach

Kilka wybranych akredytacji festiwalowych:

-FPFF Gdynia

-Krakowski Festiwal Filmowy

-Dwa Brzegi

 

 

*Pełna lista Partnerów została zamieszczona w zakładce PARTNERZY.

Tematem przewodnim tegorocznego konkursu jest – Psychologia w filmie i mediach.

HARMONOGRAM

06 października – 06 listopada 2023 r. – rejestracja Komisji Szkolnych i Uczestników
14 listopada 2023 r., godz. 10:00 – I etap Olimpiady (test)
08 stycznia 2024 r., do godz. 12:00 – II etap Olimpiady (termin dostarczenia autorskiej pracy projektowej wykonywanej przez uczestnika w domu)
12 stycznia 2024 r., godz. 10:00 – II etap Olimpiady (test)
18 marca 2024 r. – III etap Olimpiady – pisanie pracy argumentacyjnej
19 marca 2024 r. – III etap Olimpiady – odpowiedź na pytania komisji
20 marca 2024 r. – III etap Olimpiady – odpowiedź na pytania komisji
21 marca 2024 r. – III etap Olimpiady – losowanie gości i godzin rozmów
22 marca 2024 r. – III etap Olimpiady – przeprowadzenie wywiadu z gościem oraz jego redakcja

W Informatorze 8. edycji znajdziecie Państwo m.in.: obowiązującą w tej edycji filmografię i bibliografię oraz zakres tematyczny dotyczące poszczególnych etapów Olimpiady.

INFORMATOR 8 EDYCJI

 

REGULAMIN OLIMPIADY WIEDZY O FILMIE I KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ

Zał 1. A. POWOŁANIE KOMITETU GŁÓWNEGO
Zał 1. B. POWOŁANIE CZŁONKÓW PREZYDIUM KOMITETU GŁÓWNEGO
Zał 1. C. POWOŁANIE KOMISJI OKRĘGOWEJ
Zał 1. D. POWOŁANIE KOMISJI CENTRALNEJ
Zał 2. ZGŁOSZENIE UCZESTNICTWA (DLA OSOBY PEŁNOLETNIEJ)
Zał 2. A. ZGŁOSZENIE UCZESTNICTWA (DLA OSOBY NIEPEŁNOLETNIEJ)
Zał 3. A. POWOŁANIE KOMISJI SZKOLNEJ
Zał 3. B. OŚWIADCZENIE O POSIADANIU PEŁNEJ DOKUMENTACJI Z I ETAPU OLIMPIADY
Zał 3. C. PROTOKÓŁ Z PRZEBIEGU I ETAPU
Zał 4. OŚWIADCZENIE O ZACHOWANIU TAJEMNICY KONKURSOWEJ
Zał 5. PROTOKÓŁ DYSKWALIFIKACJI UCZESTNIKA
Zał 6. PROTOKÓŁ Z PRZEBIEGU II ETAPU
Zał 7. PROTOKÓŁ Z PRZEBIEGU III ETAPU
Zał 8. OŚWIADCZENIE O UDZIELENIU LICENCJI DO PRACY PISEMNEJ
Zał 9. OŚWIADCZENIE O ZACHOWANIU PRAWNYCH WYMOGÓW

Życzymy pasjonujących i owocnych przygotowań!

Psychologia w filmie i mediach, prof. dr hab Agnieszka Ogonowska

Kino a inne sztuki, dr Wojciech Otto

Kino i twórcy patrzą w lustro – autotematyzm i autobiografizm, dr Paweł Biliński

Analiza i interpretacja plakatu filmowego, Bożena Pysiewicz

 

Olimpijski poziom produkcji filmowej. Spotkanie z Mariuszem Włodarskim prowadzi Grzegorz Fortuna

SmartfoMY, czyli co nam dają social media, dr Karol Jachymek

 

Kto, w co i z kim gra na rynku filmowym w Polsce, dr Artur Majer

 

Kino to (też) biznes, prof. Marcin Adamczak

 

Serial (Tele)wizyjny – gatunki wczoraj i dziś, dr Artur Majer

24.04.2023

Szanowni Państwo,
Prezentujemy wyniki wstępne III etapu VII edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.

III ETAP WYNIKI WSTĘPNE

Zgodnie z Regulaminem tytuł Laureata otrzymuje 12 Uczestników III etapu, którzy zdobyli najwięcej punktów. Pozostali uczestnicy III etapu otrzymują tytuł finalisty.
– w przypadku wyników ex aequo o miejscu w rankingu po III Etapie decyduje liczba punktów uzyskanych za pracę pisemną o charakterze argumentacyjnym.
– jeżeli po przyjęciu dodatkowego kryterium Uczestnicy wciąż zajmują miejsca ex aequo, wtedy o decyduje liczba punktów uzyskanych za odpowiedź ustną na wylosowane pytania.
– jeżeli po przyjęciu drugiego dodatkowego kryterium Uczestnicy wciąż zajmują miejsca ex aequo, wtedy o miejscu w rankingu po III Etapie decyduje liczba punktów uzyskanych za przeprowadzenie wywiadu i jego redakcję.
– jeżeli po przyjęciu trzeciego dodatkowego kryterium Uczestnicy wciąż zajmują miejsca ex aequo, wtedy Organizator przyznaje tytuły ex aequo tym uczestnikom.

Wszystkim finalistom i laureatom Olimpiady serdecznie gratulujemy!

Zgodnie z § 9 Regulaminu Olimpiady, Uczestnik ma prawo złożenia odwołania do Komitetu Głównego.
Odwołania składa się pisemnie – listem poleconym do Komitetu Głównego, w terminie do 5 dni kalendarzowych od ogłoszenia wyników (decyduje data stempla pocztowego) z jednoczesnym powiadomieniem pocztą elektroniczną (warunek konieczny) na adres olimpiada@fina.gov.pl lub oddając je osobiście w siedzibie Komitetu Głównego za potwierdzeniem zwrotnym.


17.03.2023

Szanowni Państwo,

Poniżej przekazujemy informacje organizacyjne o III etapie:

Część I i II – praca o charakterze argumentacyjnym i odpowiedzi ustne:

a) 23.03.2023, czwartek

08:45 – logowanie kodem na spotkanie zoom w celu napisania pracy o charakterze argumentacyjnym. [sprawdzanie tożsamości, udostępnienie ekranów, uruchomienie platformy egzaminacyjnej CKC (tak, jak to było w drugim etapie)].

Osoby, które napiszą pracę na platformie bez wcześniejszego połączenia się z Komisją przez zoom, lub które nie dołączą do spotkania punktualnie o 08:45 zostaną zdyskwalifikowane.

09:00 – 11:00 – pisanie pracy o charakterze argumentacyjnym (120 min.). Jeżeli uczestnik zakończy pisanie wcześniej, komunikuje się z Organizatorem na czacie, po czym może opuścić spotkanie.

11:45 – 16:35 – odpowiedzi ustne 

b) 24.03.2023, piątek

09:25 – 15:15 – odpowiedzi ustne 

Przykładowy przebieg odpowiedzi ustnej jednego Uczestnika:

11:45 – 11:50 – połączenie z Zoomem, sprawdzenie tożsamości, losowanie zestawu pytań, udostępnienie pytań Uczestnikowi na czacie,

11:50 – 13:15 – przygotowanie do odpowiedzi (25 min.): analiza tekstu kultury (tekst, plakat albo scena filmowa), można robić notatki na kartce, z których będzie można korzystać rozmawiając z komisją,

13:15 – 13:30 – odpowiedź Uczestnika (15 min.) przed komisją.

HARMONOGRAM ODPOWIEDZI (23 I 24.03)

Część III – wywiady z Gośćmi Specjalnymi

c) 30.03.2023, czwartek

14:30 – 15:00 – losowanie Gościa Specjalnego oraz godziny rozmowy

d) 01.04.2023, sobota

 1. Spotkanie w Zoomie

09:55 – pierwszy Uczestnik loguje się na spotkanie

10:00 – 12:35 – wywiady (10 min.)

(Uczestnik pozna swoją godzinę wejścia na spotkanie po losowaniu Gościa)

10:10 – 15:05 – redakcje wywiadów na platformie egzaminacyjnej CKC (150 min.)

Przykładowy przebieg wywiadu Uczestnika, który wylosował godz. 10:00:

09:55 – logowanie KODEM na spotkanie Zoom, weryfikacja tożsamości, włączenie przez Uczestnika nagrywania w Zoomie.

10:00 – 10:10 – przeprowadzanie wywiadu z Gościem. UWAGA – Organizator nie zapewnia Uczestnikom nagrania do redakcji, należy zrobić to samodzielnie.

10:10 – rozpoczęcie redakcji wywiadu (udostępnienie ekranu, następnie logowanie na platformę egzaminacyjną i rozpoczęcie pisania.)

Uczestnik może korzystać z przeglądarki internetowej, nie może korzystać z mediów społecznościowych ani komunikatorów. Jeżeli skończy pisać wcześniej, komunikuje się z Organizatorem na czacie i może opuścić spotkanie.

Szczegółowy harmonogram godzinowy – wywiady zostanie wysłany po losowaniu.

Sprzęt potrzebny uczestnikowi do III etapu:

– komputer, kamerę, głośniki lub słuchawki, dyktafon;

– stabilny Internet, zainstalowane: Zoom oraz Google Chrome lub Firefox;

– telefon.

Dyskwalifikacja

Przewodniczący Komisji może zdyskwalifikować uczestnika na skutek stwierdzenia niesamodzielności odpowiedzi lub niespełnienia warunków formalnych określonych w Regulaminie.

Wyniki

Zgodnie z Regulaminem, wyniki wstępne opublikujemy około 25.04.

Problemy techniczne

Istotne problemy związane z działaniem komputera, Internetu lub platformy należy zgłaszać od razu po zauważeniu problemu (505 613 546).


14.03.2023

Publikujemy listę Gości Specjalnych VII edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej:

Jacek Bławut

Jacek Janczewski

Jacek Petrycki


09.03.2023

Publikujemy zakres tematyczny do pytań otwartych obowiązujący w trakcie III etapu VII edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej:

 • Kino współczesne.
 • Mistrzowie polskiej animacji.
 • Film dokumentalny – teoria, historia, poetyka.
 • Seriale: od telenoweli do Netfliksa.
 • Produkcja, promocja i dystrybucja przekazów audiowizualnych.
 • Przenikanie się starych i nowych mediów.
 • System medialny w Polsce.
 • Etyka i język przekazu dziennikarskiego.
 • Retoryka i manipulacja w mediach – zasady i techniki.
 • Cechy komunikacji masowej i komunikowania publicznego.

02.03.2023

Organizator Olimpiady Wiedzy o Filmie komunikacji Społecznej Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny podjął decyzję o organizacji III etapu w całości w formie cyfrowej.

W związku z tym, zostały wprowadzone zmiany w Regulaminie Olimpiady w par. 7. Prosimy o zapoznanie się ze zmianami.

Osoby, które nie wysłały załączników, prosimy o niezwłoczne wysłanie skanu i oryginału:

Po napisaniu prac pisemnych należy do nas wysłać:

Uczestnicy, którzy postanowią użyć cytatów w swojej pracy pisemnej, a dostarczyli już do biura organizatora załącznik nr 8 bez wskazania źródeł cytatów, powinni zaktualizować dokument niezwłocznie i wysłać na adres:

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

ul. Wałbrzyska 3/5

02-739 Warszawa


28.02.2023

WYNIKI OSTATECZNE Z II ETAPU

Prezentujemy wyniki ostateczne II etapu po rozpatrzeniu odwołań przez Komitet Główny.
Na zielono zaznaczyliśmy kody osób, które zakwalifikowały się do III etapu.

WYNIKI OSTATECZNE II ETAP

Uprzejmie informujemy o zmianie treści załącznika nr 8. Jednocześnie przypominamy o konieczności przesłania Załącznika 8 i 9 skanem oraz listem poleconym na adres Organizatora.


14.02.2023

Dziękujemy za przesłane odwołania. Odpowiedzi zostaną udzielone przez Komitet Główny zgodnie z zapisami w Regulaminie. Następnie (około 27.02) opublikujemy wyniki ostateczne oraz przekażemy informacje formalne i organizacyjne o III etapie.


07.02.2023

Wyniki II etapu

Prezentujemy wyniki II etapu VII edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Na zielono zaznaczyliśmy kody osób, które zakwalifikowały się do III etapu.

WYNIKI II ETAPU

Wszystkim, którzy zakwalifikowali się do III etapu serdecznie gratulujemy!

W drugim etapie można było zdobyć łącznie 180 punktów:– 40 pkt – pytania zamknięte,– 20 pkt – analiza i interpretacja plakatu filmowego,– 35 pkt – analiza i interpretacja sceny z filmu,

– 85 pkt – zadanie projektowe.

Uczestnicy 170, 331 i 228 uzyskali sumarycznie ten sam wynik – 142 punkty.

Zgodnie z §6 ust. 41 Regulaminu Olimpiady (Do III Etapu Olimpiady przechodzi 25 Uczestników z najwyższymi wynikami uzyskanymi w II Etapie Olimpiady. Jeżeli więcej niż jedna osoba uzyskała wynik zapewniający 25. miejsce, o udziale w III Etapie decyduje liczba punktów uzyskanych za odpowiedzi na pytania otwarte w II Etapie.) do III etapu nie przechodzi uczestnik 228, ponieważ uzyskał najmniej punktów z pytań otwartych.

Zgodnie z § 9 Regulaminu Olimpiady, Uczestnik ma prawo złożenia odwołania do Komitetu Głównego. Odwołania składa się pisemnie – listem poleconym do Komitetu Głównego, w terminie do 5 dni kalendarzowych od ogłoszenia wyników (decyduje data stempla pocztowego) z jednoczesnym powiadomieniem pocztą elektroniczną (warunek konieczny) na adres olimpiada@fina.gov.pl lub oddając je osobiście w siedzibie Komitetu Głównego za potwierdzeniem zwrotnym.


17.01.2023

Wyniki II etapu

Przypominamy, że zgodnie z Regulaminem Komisja Oceniająca ma 20 dni na podanie ocen, a Komitet Główny 5 dni, od otrzymania wyników od Komisji, na zatwierdzenie wyników.

W związku z powyższym – ok.  środy 08.02. 2023 r. na stronie powinny zostać opublikowane wyniki.


12.01.2023

Przebieg II etapu  Olimpiady w formie zdalnej
II etap odbędzie się 13 stycznia 2023 r. (piątek) o godzinie 10:00. Osoby spóźnione nie zostaną dopuszczone do testu.

13 stycznia najpóźniej o godzinie 9:45 uczestnik powinien połączyć się ze swoją Komisją za pomocą platformy Zoom wpisując swój kod w miejscu przeznaczonym na imię/login.

DANE DO LOGOWANIA SĄ TAKIE SAME JAK W PIERWSZYM ETAPIE OLIMPIADY

/W razie, gdyby ktoś zapomniał jaki ma login lub hasło prosimy o pilny kontakt na adres olimpiada@fina.gov.pl/

LINKI DO SPOTKAŃ W APLIKACJI ZOOM BĘDĄ WYSŁANE DZIŚ DO GODZ. 20:00.

Każdy uczestnik przystępuje do testu w miejscu zamieszkania lub w innym dogodnym dla siebie miejscu, korzystając ze swojego sprzętu.
II etap rozpoczyna się punktualnie o 10:00. Osoby spóźnione nie będą dopuszczone do testu, dlatego tak ważne jest wcześniejsze dołączenie do spotkania na platformie Zoom. Warto zaznaczyć, że Uczestnicy nie rozpoczynają pisania testu „automatycznie” o godzinie 10:00, ale czekają na wyraźny znak Przewodniczącego Komisji. Przewodniczący z różnych przyczyn może opóźnić moment rozpoczęcia rozwiązywania testu. Nie należy się jednak niepokoić, w razie takiej sytuacji Uczestnicy nadal będą mieli na rozwiązanie obydwu części testu 130 minut.

Struktura testu
II Etap odbywa się formule testu zawierającego: 40 pytań zamkniętych i 2 pytania otwarte.
 W pierwszej kolejności uczestnik będzie odpowiadał na pytania zamknięte. Będą one podzielone na podstrony. Na każdej podstronie znajdować się będą dwa pytania. A zatem łączna liczba podstron wyniesie 20. Po przejściu do następnej podstrony nie będzie możliwości powrotu do wcześniejszej. Za każdą prawidłową odpowiedź uczestnik otrzymuje 1 punkt. Maksymalna liczba punktów do zdobycia za pytania zamknięte wynosi 40.

Po zakończeniu rozwiązywaniu części testu z pytaniami zamkniętymi uczestnik będzie mógł przejść do części z pytaniami otwartymi, którymi są: analiza i interpretacja plakatu filmowego oraz analiza i interpretacja sceny filmowej. Podczas odpowiadania na pytania otwarte plakat będzie stale widoczny, a fragment filmowy będzie można obejrzeć kilka razy. Maksymalna liczba punktów do zdobycia za pytania otwarte to 55 (20 punktów za pierwsze i 35 za drugie). O kolejności odpowiedzi na pytania otwarte decyduje uczestnik.

Dyskwalifikacja
Przewodniczący Komisji Okręgowej może zdyskwalifikować uczestnika na skutek stwierdzenia niesamodzielności odpowiedzi lub niespełnienia warunków formalnych określonych w Regulaminie.

Wyniki
Na wynik końcowy każdego uczestnika składać się będzie suma punktów ze wszystkich konkurencji II etapu:
– praca projektowa – max. 85 pkt
– test z pytaniami zamkniętymi – max. 40 pkt; jedno pytanie = jeden punkt
– dwa pytania otwarte – max. 55 pkt

Łącznie w II etapie uczestnik może zdobyć maksymalnie 180 punktów.


5.01.2023

Szanowni Państwo!

 1. Skany zgód wizerunkowych i zgody licencyjnej powinny bezwzględnie dotrzeć do nas wraz z zadaniem projektowym do dnia 9 stycznia do godzin 12:00.
 2. Przypominamy, że zgody wizerunkowe i zgoda licencyjna to jedyne dokumenty, które podpisują Państwo prawdziwym imieniem i nazwiskiem.

Oryginały tych dokumentów powinny być wysłane do FINA na adres:

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa

z dopiskiem „Olimpiada”

w przyszłym tygodniu, najlepiej z datą nadania 9.01.2023, czyli np. w poniedziałek po południu/ wieczorem.

 1. Spodziewamy się od Państwa zadania projektowego w formacie folderu zip, który będzie podpisany kodem uczestnika, ale warto, by każdy plik, każda karta, miał w nazwie kod uczestnika.
 2. Jeżeli w filmie nie ma napisów, a nie były obowiązkowe, ponieważ miał być to fragment filmu, proszę umieścić  kod w nazwie pliku. Dodatkowo można umieścić planszę z tym kodem jako pierwszy kadr filmu.
 3. Zdjęcia należy wkleić do załącznika nr 2 opisanego jak wyżej, jest tam na nie specjalne miejsce.  Jeżeli dodatkowo decydują się Państwo załączyć zdjęcia jako osobne pliki wyższej rozdzielczości, co nie jest obowiązkowe, należy je podpisać kodem w nazwie pliku.

 

Jeżeli zdecydowali się Państwo na elektroniczny transfer danych warto skompresować folder.

Warto także wcześniej upewnić się czy rozmiar pliku /folderu, który Państwo przygotowali przewidziany jest w darmowej wersji danego serwisu transferu danych oraz czy serwis spełnia normy bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że za bezpieczeństwo danych, także danych osobowych osób trzecich, do momentu przekazania materiałów do FINA odpowiada Uczestnik Olimpiady.


27.12 2022

Zgodnie z Regulaminem, aby przystąpić do testu w II etapie, warunkiem koniecznym jest przesłanie kompletnego zadania projektowego do 09 stycznia 2023 r. do 12:00. Szczegóły o pracy zostały opisane w NIEZBĘDNIKU OLIMPIJCZYKA.

Przed wysłaniem zadania projektowego, upewnijcie się, że Wasza praca zawiera wszystkie zadania. Komisja będzie sprawdzała wyłącznie komplety prac.

Kilka ważnych dat:

09 stycznia 2023, 12:00 – ostateczny termin nadesłania autorskiej pracy projektowej
– 10 stycznia 2023 – mail z danymi do logowania na platformę egzaminacyjną i platformę Zoom oraz szczegółowymi instrukcjami
– 11 stycznia 2023, 10:00 lub 18:00 – próba techniczna (podejście obowiązkowe)
– 13 stycznia 2023, 10:00 – II etap Olimpiady
(UWAGA! osoby spóźnione nie będą mogły wziąć udziału w teście)

Sprzęt potrzebny uczestnikowi do testowej części II etapu:
– komputer wyposażony w kamerę i stabilne łącze internetowe;
– na komputerze powinny być zainstalowane: program Zoom oraz przeglądarka internetowa Google Chrome lub Firefox;
– głośniki lub słuchawki.
Uczestnik podczas sesji testowej II etapu powinien mieć zapewniony dostęp do telefonu (pod numerem podanym w zgłoszeniu uczestnictwa).

Próba techniczna (szczegóły):

– Uczestnik może wybrać godzinę: 10:00 lub 18:00;

– należy dołączyć do spotkania na Zoomie odpowiednio o 9:45 lub 17:45;

– podczas próby technicznej Uczestnik powinien korzystać z tego samego sprzętu, którego będzie używał podczas właściwego testu.

Przebieg drugiej części II etapu (właściwy test)

– Uczestnicy dopuszczeni do testu zostaną podzieleni między 10 Komisji Okręgowych.

– Uczestnik musi mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, który należy okazać do kamery na prośbę Przewodniczącego Komisji Okręgowej.

– Uczestnik przystępuje do testu w miejscu zamieszkania lub w innym dogodnym dla siebie miejscu, korzystając ze swojego sprzętu.

– Połączenie się z Komisją Okręgową przez Zooma wymagane jest również w przypadku podejścia do części testowej w szkole pod opieką nauczyciela.

13 stycznia najpóźniej o 9:45 Uczestnik powinien połączyć się ze swoją Komisją za pomocą Zooma wpisując swój kod w polu IMIĘ/LOGIN. Ważne jest wcześniejsze dołączenie do spotkania, osoby spóźnione nie będą dopuszczone do testu.

II etap rozpoczyna się punktualnie o 10:00

Struktura testu
Test zawiera 40 pytań zamkniętych i 2 pytania otwarte.

Pytania zamknięte będą podzielone na 20 podstron po 2 pytania. Po przejściu do następnej podstrony nie będzie możliwości powrotu do wcześniejszej. Po zakończeniu części z pytaniami zamkniętymi Uczestnik przechodzi do pytań otwartych.

Pytania otwarte to analiza i interpretacja plakatu filmowego oraz analiza i interpretacja sceny filmowej. Kryteria punktacji za te zadania opisane są w Informatorze. O kolejności odpowiedzi na pytania otwarte decyduje uczestnik.

Na udzielenie odpowiedzi uczestnik ma łącznie 130 minut (30 minut na pytania zamknięte, 100 minut na pytania otwarte). Jeśli uczestnik skończy rozwiązywać pytania zamknięte przed upływem 30 minut, na udzielenie odpowiedzi na pytania otwarte ma także równo 100 minut.

Dyskwalifikacja
– Podczas rozwiązywania testu nie można korzystać z żadnych pomocy, które mogłyby podać w wątpliwość samodzielność pracy.

– Od rozpoczęcia testu (wyświetlenia się pierwszej podstrony z pytaniami) zabronione jest przechodzenie do innych okien lub kart w przeglądarce internetowej. Każdy taki ruch będzie automatycznie odnotowany przez platformę egzaminacyjną i może stanowić podstawę dyskwalifikacji.

– Przewodniczący Komisji Okręgowej może zdyskwalifikować Uczestnika na skutek stwierdzenia niesamodzielności odpowiedzi lub niespełnienia warunków formalnych określonych w Regulaminie.

Wyniki
Punkty ze wszystkich zadań II Etapu są sumowane:
– praca projektowa – max. 85 pkt;
– test z pytaniami zamkniętymi – max. 40 pkt; jedno pytanie = jeden punkt
– dwa pytania otwarte – max. 55 pkt;
Łącznie uczestnik może zdobyć maksymalnie 180 punktów.

III etap
– do III etapu przechodzi 25 Uczestników z najwyższymi wynikami uzyskanymi w II etapie.

– jeżeli więcej niż jedna osoba uzyskała wynik zapewniający 25. miejsce, o udziale w III etapie zdecyduje liczba punktów uzyskanych za odpowiedzi na pytania otwarte.

– jeżeli po przyjęciu kryterium dodatkowego nie ma możliwości wyłonienia 25 uczestników, o udziale w III etapie zdecydują punkty uzyskane za autorską pracę projektową.


20.12.2022

Szanowni Państwo,

w folderze dla uczestników Olimpiady zostały umieszczone nagrania z webinarów z dnia 12 i 14 grudnia 2022 r.

https://ninateka.pl/vod/olimpiada-wiedzy-o-filmie-i-komunikacji-spolecznej-2022/

Prowadzący:  dr Marcin Pigulak z Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Gdyby folder nie otwierał się od razu, po zalogowaniu, prosimy odświeżyć stronę w przeglądarce.


9.12.2022

Szanowni Państwo,

Do siedziby Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej nie wpłynęły odwołania po I etapie konkursu. W związku z tym wyniki ogłoszone w dniu 1 grudnia 2022 r. uznaje się za ostateczne.

W zakładce NIEZBĘDNIK OLIMPIJCZYKA opublikowaliśmy ważne dla uczestników II etapu informacje dotyczące ZADANIA PROJEKTOWEGO. Zapraszamy do zapoznania się z zadaniem i poradnikiem. Uczestnicy Olimpiady mają miesiąc na jego przygotowanie i dostarczenie swojej pracy do Organizatora. Wykonanie zadania i dostarczenie go w terminie jest warunkiem niezbędnym do dopuszczenia uczestnika do testu II etapu Olimpiady.

W najbliższy poniedziałek 12 grudnia 2022 o godzinie 18:00 odbędzie się WEBINAR dotyczący zadania projektowego prowadzony przez dr Marcina Pigulaka.  Serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników Olimpiady, którzy dostali się do II etapu.  Dla osób, dla których bardziej dogodny jest termin przedpołudniowy, proponujemy drugi termin w środę 14 grudnia 2022 r., o godz. 10:00. Obydwa spotkania on-line zostaną nagrane, a nagrania będą umieszczone w folderze zamkniętym dostępnym dla uczestników Olimpiady na stronie NINATEKI.

 

WAŻNE: na webinar trzeba będzie zgłosić się pół godziny przed początkiem spotkania. Wszystkie szczegóły zostaną rozesłane do opiekunów merytorycznych drogą mailową wraz z aktywnymi linkami do spotkań.


1.12.2022

I ETAP – DOKUMENTACJA, PYTANIA TESTOWE

Do I etapu Olimpiady podeszło 400 osób.

Przedstawiamy pytania oraz poprawne odpowiedzi z I etapu: TEST – I ETAP

Oraz wstępne wyniki: WYNIKI – I ETAP

Zgodnie z Regulaminem Olimpiady do II etapu przechodzi 150 uczestników z największą liczbą punktów.


21.11.2022

Przypominamy, że w ciągu 2 dni kalendarzowych od dnia I Etapu Olimpiady, Przewodniczący Komisji Szkolnej powinien przesłać pocztą na adres Komitetu Głównego:

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa

oraz w formie skanów na adres olimpiada@fina.gov.pl:

1) podpisany przez wszystkich członków Komisji Szkolnej oraz dyrektora szkoły protokół z
przebiegu I Etapu Olimpiady (Załącznik nr 3c),
2) oświadczenie dyrektora szkoły o posiadaniu pełnej dokumentacji I Etapu Olimpiady, o której mowa w § 5 ust. 15 (Załącznik nr 3b).

Organizator dokonał korekty w Załączniku 3b do Regulaminu Olimpiady, pełna treść dokumentu dostępna jest w zakładce NIEZBĘDNIK OLIMPICZYKA, a zaktualizowane załączniki także w linkach komunikatu powyżej.


16.11.2022

I ETAP OLIMPIADY WIEDZY O FILMIE I KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ

Pierwszy etap Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej odbędzie się jednocześnie we wszystkich zgłoszonych szkołach w poniedziałek21 listopada 2022 r. o godzinie 11:00.

Adres strony, na której zostanie rozegrana Olimpiada oraz dane do logowania zostaną przesłane do Przewodniczących Komisji Szkolnych mailem (na adres podany w formularzu zgłoszeniowym) do czwartku, 17.11.22, do końca dnia. W przypadku braku wiadomości w skrzynce (także w spamie) prosimy o pilny kontakt na numer telefonu +48 605 121 848.

 

Obowiązki Przewodniczącego Komisji Szkolnej:

 • Zapewnienie każdemu z uczestników na czas trwania I etapu Olimpiady komputera ze stabilnym, skutecznym dostępem do Internetu, spełniającym wszystkie wymagania
  określone przez Organizatora.
 • Zadbanie o przebieg zawodów zgodny z wytycznymi Regulaminu. Zapewnienie by uczestnicy rozwiązywali test samodzielnie, nie korzystali z Internetu w sposób sprzeczny z Regulaminem i ideą Olimpiady.
 • W dniu I etapu Olimpiady przekazanie uczestnikom loginów i haseł służących do zalogowania się na platformie internetowej z pytaniami konkursowymi. Dane do logowania zostaną wysłane na adres mailowy Przewodniczących Komisji Szkolnych.
 • Odczytanie instrukcji uczestnikom Olimpiady w momencie, gdy zasiądą przed komputerami. Instrukcja zostanie wysłana mailem do Przewodniczących Komisji.
 • Stworzenie równych warunków udziału dla uczestników ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym dla osób z niepełnosprawnościami.
 • Po I etapie przesłanie do Komitetu Głównego Olimpiady (adres podany na końcu tego komunikatu) w formie papierowej załączników do regulaminu nr 3b i 3c.

 

Przebieg I etapu

I etap polega na rozwiązaniu przez uczestnika testu na platformie internetowej. Test składa się z 40 pytań jednokrotnego wyboru i 20 pytań otwartych, na rozwiązanie których uczeń będzie miał 50 minut (30 minut na pytania zamknięte i 20 minut na pytania otwarte). Czas liczony jest dopiero od momentu rozpoczęcia rozwiązywania testu, nie od zalogowania.

W przypadku, gdy minie wyznaczony czas, a uczestnik nie kliknął przycisku „Zatwierdź wszystkie i zakończ”, wtedy test zamknie się automatycznie, a odpowiedzi zostaną w bezpieczny sposób zapisane.

Wyniki uczniów trafiają do organizatora automatycznie, nie trzeba ich wysyłać ani o nich pisać w protokole z przebiegu I etapu.

Podczas rozwiązywania testu uczeń nie może korzystać z pomocy zewnętrznych.

 

Po zakończeniu I etapu:

Zgodnie z § 5. ust. 12. Regulaminu Olimpiady w ciągu 2 dni od daty I etapu Przewodniczący Komisji Szkolnej powinien przesłać w formie papierowej do organizatora Komitetu Głównego Olimpiady (adres podany na końcu tej informacji) dwa dokumenty:

– podpisany przez wszystkich członków Komisji oraz dyrektora protokół z przebiegu I Etapu Olimpiady (Załącznik nr 3c),

– oświadczenie dyrektora szkoły o posiadaniu pełnej dokumentacji I Etapu Olimpiady (Załącznik nr 3b).

Obydwa załączniki znajdują na stronie Olimpiady w Regulaminie.

Wyniki, kody uczestników

Do II etapu Olimpiady przechodzi 150 osób, które uzyskały najwyższą liczbę punktów z I etapu.

Każdemu uczestnikowi został nadany indywidualny kod, którym będzie logował się do platformy podczas I etapu. Kody będą używane w tabeli wyników zamiast imion i nazwisk.

Kody przypisane są uczestnikom na cały czas VII edycji Olimpiady (uczniowie, którzy przejdą do kolejnych etapów będą posługiwać się tymi samymi kodami, co na pierwszym etapie).

 

W szkole powinny zostać i być przechowywane przez 2 lata następujące dokumenty:

– kopie zgłoszenia uczestnictwa każdego ucznia (Załącznik nr 2/Załącznik nr 2a),

– protokół powołania Komisji Szkolnej (Załącznik nr 3a),

– oświadczenia członków Komisji Szkolnej o zachowaniu tajemnicy konkursowej (Załącznik nr 4),

– kopia protokołu z przebiegu I Etapu Olimpiady (Załącznik nr 3c),

– protokoły dyskwalifikacji Uczestników (Załącznik nr 5).

 

Wszystkie wymienione załączniki znajdują się na naszej stronie w Regulaminie w zakładce NIEZBĘDNIK OLIMPIJCZYKA

 

W razie pytań prosimy o kontakt: olimpiada@fina.gov.pl

 

Adres Komitetu Głównego Olimpiady:

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej
ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa


14.11.2022

Szanowni Państwo,

publikujemy listę szkół, których uczniowie zostali zgłoszeni do udziału w VII edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej:

LISTA SZKÓŁ ZGŁOSZONYCH DO VII EDYCJI OLIMPIADY


08.11.2022

INFORMACJA W SPRAWIE ZGŁOSZENIA W FORMIE PAPIEROWEJ

W związku z wieloma pytaniami dotyczącymi formy przesłania zgłoszenia, na podstawie którego Przewodniczący Komisji Szkolnej wypełnia formularz na stronie internetowej Olimpiady, chcielibyśmy przypomnieć, że musimy otrzymać zgłoszenie uczestnictwa w formie papierowej. Skan czy zdjęcie zgłoszenia nie są formami wystarczającymi. Prosimy też o sprawdzenie poprawności uzupełnianych danych.

Wypełnione i podpisane zgłoszenie powinno zostać do nas wysłane do nas pocztą na poniższy adres najpóźniej 14 listopada. Będziemy niezwykle wdzięczni, gdyby koperta została nadana wcześniej. Jednocześnie w dniu wysłania oryginałów pocztą Przewodniczący Komisji Szkolnej zobowiązany jest wysłać skany zgłoszeń uczestnictwa na adres: olimpiada@fina.gov.pl

Adres wysyłki:
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej
ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa

W przyszłym tygodniu przedstawimy szczegóły dotyczące przebiegu I etapu.

_______________________________________________________________________________________________________________

04.11.2022

Szanowni Państwo,

w zakładce NIEZBĘDNIK OLIMPIJCZYKA opublikowana została instrukcja jak krok po kroku zgłosić się na Olimpiadę, a także całość filmografii obowiązującej w VII edycji Olimpiady (informacje na samym dole strony).

w zakładce BAZA WIEDZY opublikowana została instrukcja jak uzyskać dostęp do wykładu prof. Mirosława Przylipiaka oraz do filmów, które zostaną wkrótce opublikowane na NINATECE.    Filmy dodane 31.10.2022:  Droga na drugą stronę, reż. Anka DamianDziwny świat Thomasa Puckey’a, reż. Marek KoterskiByłem generałem Wermachtu, reż. Jacek Bławut

Dwa nowe filmy dodane 04.11.2022:  Czarny Piotruś, reż. Milos Forman, Konkurs, reż. Milos Forman

Filmy dodane 09.11.2022: Stolarz, reż. Wojciech Wiszniewski, Nie płacz, reż. Grzegorz Królikiewicz, Rejs, reż Marek Piwowski


10 października wystartowała rejestracja na VII edycję Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej!

Tegoroczny temat przewodni: „Między filmem dokumentalnym a fabułą ”.

Na laureatów czeka wiele atrakcyjnych nagród, m.in. indeksy na uczelnie wyższe, akredytacje na festiwale.

Czekamy na Wasze zgłoszenia!

 

Harmonogram konkursu:

10.10.2022 – 10.11.2022 – rejestracja Komisji Szkolnych i Uczestników

21.11.2022 – I Etap Olimpiady – test online organizowany w szkołach

09.01.2023 – II Etap Olimpiady – ostateczny termin wpłynięcia zadania projektowego, wykonywanego przez uczestników w domu

13.01.2023 – II Etap Olimpiady  – test online w Komitetach Okręgowych

23-24.03.2023 – III Etap Olimpiady (online) – napisanie pracy pisemnej, odpowiedź na pytania komisji konkursowej,

1.04.2023 (sobota)   – wywiady z Gośćmi Specjalnymi – przeprowadzenie wywiadu z gościem specjalnym oraz jego redakcja

 

 

19.10.2022

AKREDYTACJE NA AMERICAN FILM FESTIVAL ORAZ MFF ETIUDA&ANIMA

Laureaci lub finaliści VI edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej otrzymają trzy akredytacje stacjonarne oraz trzy akredytacje online na seanse filmowe w ramach 29. MFF Etiuda&Anima, który odbędzie się w dniach 29.11-4.12.2022 w Krakowie.

Jedną akredytację stacjonarną przekażą uczestnikom Olimpiady także organizatorzy American Film Festival, który będzie miał miejsce we Wrocławiu w dniach 08-13.11.2022 (a także online w dniach 08-20.11.2022).

Prosimy, aby osoby zainteresowane otrzymaniem nagrody, przesyłały swoje zgłoszenie do 31 października na adres: olimpiada@fina.gov.pl podając nazwę Festiwalu. W przypadku większej liczby chętnych niż dostępnych akredytacji, o przyznaniu nagrody decydować będzie miejsce w rankingu III etapu Olimpiady oraz udział we wcześniejszych festiwalach.

Zachęcamy do śledzenia stron internetowych festiwali: https://etiudaandanima.pl/ oraz https://www.americanfilmfestival.pl/, na których znajdziecie informacje o tegorocznym programie.

_______________________________________________________________________________________________________________

13.10.2022

Filmoteka Narodowa – instytut Audiowizualny kolejny rok ma przyjemność współpracować z Festiwalem Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.  Dziś w Łodzi rusza 13. edycja Festiwalu. Na widzów czekają 72 pokazy kinowe, 40 filmów pełnometrażowych i aż 20 przedpremier.

Trójka szczęśliwych laureatów Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej weszła w skład Jury Młodych Międzynarodowego Konkursu Authors Spotlight.  Dzięki wewnętrznej rekrutacji FINA do Jury zakwalifikowani zostali:

 

 

 

 

 

 

 

Krzysztof Kusz, młody pasjonat animacji oraz kina gatunkowego, student pierwszego roku Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej w Szkole Filmowej w Łodzi,

Natasza Lazar, animatorka szkolnej telewizji HoffTV oraz współtwórczyni sekcji fotograficznej Festiwalu Filmowego 9 minut

Gabriela Rybołowicz , fanka surrealizmu w kinie  i zaangażowanej społecznie sztuki współczesnej, studentka Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej w PWSTiTV.

W konkursie Authors Spotlight zawalczą najlepsze ze zgłoszonych filmów. Do finałowej preselekcji przeszło aż 164 produkcji z całego świata, w tym z Polski, Tajwanu, Słowenii, Słowacji, Libanu, Iranu oraz Brazylii, ostatecznie na festiwalu zostaną zaprezentowane 24 filmy.

Nagroda Jury Młodych wręczona zostanie podczas zamknięcia festiwalu, 16 października, o godz. 19:00.

_______________________________________________________________________________________________________________

1.10.2022

 

W Poznaniu rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! Festiwal, ma na celu promocję dobrego kina dla młodych widzów.

Organizatorem Festiwalu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Festiwal odbywa się w tym roku po raz czterdziesty!

„Dobrze jest mieć tak długą tradycję, choć jednocześnie mamy świadomość, że dzisiaj stawiamy czoła rzeczywistości zupełnie odmiennej niż kiedykolwiek. Jesteśmy jednak przekonani, że kino może w takich czasach odgrywać ważną rolę: nauczyciela, choć trochę tłumaczącego dramatycznie niezrozumiały świat i pocieszyciela albo klauna (…)”  pisze na stronie Festiwalu jego dyrektor Jerzy Moszkowicz.

Finalistów i Laureatów Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej reprezentują członkowie Jury Młodych:

Filmy Pełnometrażowe: Karolina Porada, Filip Kirow i Adrian Michalski,

Filmy Krótkometrażowe: Katarzyna Ogrodnik, Arkadiusz Kryska i Martyna Kaczorowska.

Seanse w kinach odbywały się będą między  1 a 7 października. Bilety  dostępne w kasach a także  w sprzedaży on-line: zakup biletu dokonywany jest przez portal www.bilety24.pl. Między 30 listopada a 4 grudnia wybrane filmy będzie można obejrzeć on-line na platformie www.alekino.com.

_______________________________________________________________________________________________________________

21.09.2022

UWAGA! JUŻ TERAZ DOSTĘPNE AKREDYTACJE NA 13. FESTIWAL KRYTYKÓW SZTUKI FILMOWEJ KAMERA AKCJA

Zapraszamy wszystkich finalistów! Już teraz mogą Państwo pisać na adres karnety@kameraakcja.com.pl w treści wiadomości podając: imię, nazwisko oraz miejsce na liście rankingowej wyników po III etapie Olimpiady, uwaga, WAŻNE: z dopiskiem w treści lub temacie maila FINA-Olimpiada. Po weryfikacji przez organizatorów Festiwalu otrzymają Państwo szczegółowe informacje dotyczące  sposobu odbioru karnetu gwarantującego bezpłatny dostęp on-line do filmów festiwalowych od 17 do 20 października na Think Film.

 

Mamy także propozycję dla tych, którzy mogliby i chcieliby przyjechać do Łodzi. Dla wszystkich finalistów Olimpiady organizatorzy proponują zniżkę na udział w stacjonarnej 13. edycji Festiwalu Kamera Akcja. Każdy z zainteresowanych Olimpijczyków może zakupić karnet branżowy z 20 zł zniżką (79 zł zamiast 99 zł) + 5,60 zł (opłata serwisowa Going), jednak nie później niż do 10 października.

 

Karnet można zamówić przez stronę Going:

https://goingapp.pl/wydarzenie/13-festiwal-kamera-akcja/pazdziernik-2022

Karnet zakupiony przez Going należy następnie zarejestrować używając specjalnego kodu. Kod będzie umieszczony na bilecie .pdf, który kupujący otrzyma na podany adres mailowy wraz z linkiem do formularza rejestracyjnego oraz instrukcją rejestracji.

Ważne:

Osoby, które zdecydują się na zakup karnetu ze zniżką zobowiązane są do wpisania w polu:

“Jeżeli kupiłeś_aś KARNET BRANŻOWY: jesteś twórcą filmowym bądź przedstawicielem branży (np. FINA, PISF, Opus Film, przedstawiciele kin), napisz, jaką instytucję reprezentujesz:”

hasła:  FINA – Olimpiada

_______________________________________________________________________________________________________________

19.09.2022

 

W piątek 16. 09.2022 podczas Młodej Gali 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodą Jury Młodych uhonorowany został film Chleb i sól w reżyserii Damiana Kocura, film ten otrzymał także NAGRODĘ DZIENNIKARZY przyznawaną przez dziennikarzy akredytowanych na FPFF. 

_______________________________________________________________________________________________________________

13.09.2022

JURY MŁODYCH NA FESTIWALU POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH W GDYNI

Trwa Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, na którym filmy w Konkursie Głównym obok profesjonalnych jurorów ocenia Jury Młodych.

W Jury Młodych tegorocznej edycji Festiwalu zasiadają: Igor Bil, Maksymilian Wieczorski, Jonasz Różański – laureaci 6. edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, organizowanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki. Uroczyste ogłoszenie werdyktu nastoletnich jurorów nastąpi podczas Młodej Gali.

 

Igor Bil – Uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Człowiek nieustannie poszukujący nowych doznań artystycznych, zwłaszcza filmowych i literackich. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia oraz laureat konkursów prozatorskich i instrumentalnych. W medium filmowym najbardziej ceni sobie możliwość oglądania świata oczami twórcy i wnikania przez to w jego światopogląd i percepcję. Ma słabość do polskich produkcji i jest w stanie wybaczyć im wiele wad i niedociągnięć.

 

 

Maksymilian Wieczorski – Tegoroczny maturzysta z Lublina i młody dziennikarz. Na co dzień pisze i rozmawia dla młodzieżowego Sensora i Ulicy Krótkiej, ale jego teksty przeczytać można było też w Empatii, Więzi czy na OldCamera.pl. Do jego najważniejszych wywiadów zaliczyć można te z Barbarą Krafftówną, Wandą Traczyk-Stawską, Piotrem Głowackim, Beatą Kozidrak czy Ewą Bem. Był członkiem jury młodych 12. Festiwalu Krytyków Filmowych “Kamera Akcja” w Łodzi. Pasjonuje się kinem i kulturą lat 60., filmowym i fotograficznym dokumentalizmem, polską estradą lat 50. – 80. i teatrem, szczególnie eksperymentalnym.

 

Jonasz Różański – tegoroczny absolwent programu matury międzynarodowej, a wkrótce student łódzkiej filmówki. Aktualnie odbywa staż w Krakow Film Commission, angażuje się w działania lokalnego DKF-u i chętnie uczestniczy we wszelkich wydarzeniach kulturalnych. Szczególnie interesuje się kinem Luisa Buñuela i złotą erą Hollywood.

 

 

 

Zapraszamy na stronę festiwalu – Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

 

_______________________________________________________________________________________________________________

 

26.08.2022

 

 

AKREDYTACJE NA 13. FESTIWAL KRYTYKÓW SZTUKI FILMOWEJ KAMERA AKCJA

ORAZ REKRUTACJA DO JURY MŁODYCH

Już kolejny rok mamy przyjemność współpracować z Festiwalem Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Jego 13 edycja rusza już 13 października. Festiwal w wersji stacjonarnej, odbywający się tradycyjnie w Łodzi potrwa do 16 października, natomiast jego odsłona online będzie cieszyć widzów w dniach 17 – 20 października.

Wszyscy Finaliści VI edycji Olimpiady otrzymują karnety online, natomiast trójka szczęśliwych Laureatów wybrana w wewnętrznej rekrutacji dostanie możliwość uczestnictwa w pracach Jury Młodych Międzynarodowego Konkursu Authors Spotlight. Ich zadaniem podczas pobytu w Łodzi (Organizatorzy Festiwalu gwarantują noclegi) będzie wybranie najlepszej animacji oraz najlepszej etiudy spośród oficjalnej selekcji oraz wręczenie zwycięzcy nagrody podczas uroczystej Gali. Zapraszamy w szczególności osoby, które nie zostały dotąd wybrane do jury innego festiwalu.

Na zgłoszenia pod adresem mailowym olimpiada@fina.gov.pl czekamy do 2 września. 

Zachęcamy do śledzenia komunikatów organizatorów Festiwalu na stronie www.kameraakcja.com.pl

_______________________________________________________________________________________________________________

26.07.2022

AKREDYTACJE NA 16. EDYCJE FESTIWALU FILMU I SZTUKI DWA BRZEGI

30.07.2022 w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą rozpoczyna się Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

Akredytacja na tegoroczną edycję Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi przewidziana jest dla jednego laureata Olimpiady Wiedzy o Sztuce i Komunikacji Społecznej, otrzyma ją osoba, która zadeklaruje chęć wzięcia udziału w wydarzeniu oraz znajdzie się najwyżej na liście rankingowej wyników po III etapie.

Projekcje i wydarzenia towarzyszące odbywały się będą  do 07.08.2022. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Festiwalu, na której opublikowano już program filmowy i teatralny,  a także program wystaw, koncertów, spotkań i warsztatów towarzyszących.

_______________________________________________________________________________________________________________

22.07.2022

Uwaga: nowa rekrutacja festiwalowa!

Rozpoczynamy nabór spośród chętnych laureatów Olimpiady do Jury Młodych Festiwalu Ale kino!. Festiwal odbędzie się w dniach 1-7 października 2022 r. w Poznaniu. Spośród zgłoszonych kandydatur jeszcze w lipcu wybranych zostanie 6 osób po 3 osoby do dwóch składów jury (Jury Filmów Pełnometrażowych i Jury Filmów Krótkometrażowych). Nowo powołani członkowie Jury powinni mieć skończone 18 lat. Organizatorzy Festiwalu gwarantują młodzieży noclegi oraz zwrot kosztów podróży. Zapraszamy w szczególności osoby, które nie zostały dotąd wybrane do jury innego festiwalu.

Prosimy o nadsyłanie swoich zgłoszeń!

_______________________________________________________________________________________________________________

21.07.2022

Szanowni Państwo, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zakończyła wewnętrzną rekrutację do Jury Młodych 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

We wrześniu w jury zasiądą laureaci trzech pierwszych miejsc VI edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej: pan Jonasz Różański, pan Maksymilian Wieczorski, pan Igor Bil.

Gratulujemy jurorom, życzymy trafnych decyzji!

Jednocześnie prezentujemy listę filmów konkursowych 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni  i zapraszamy do śledzenia zmian na stronie Festiwalu.

 

 

_______________________________________________________________________________________________________________

28.06.2022

Już wkrótce rozpocznie się 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy  Nowe Horyzonty.

Program Festiwalu ogłoszony zostanie 5 lipca o godzinie 12.00!

Organizator Festiwalu, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty,  przekazało akredytację dla  jednego Laureata Olimpiady na Festiwal w formule wydarzenia stacjonarnego w dniach  21 –  31 lipca. Do Wrocławia pojedzie Laureat II Miejsca Pan Maks Wieczorski. Serdecznie gratulujemy!

_______________________________________________________________________________________________________________

23.05.2022

Drodzy Finaliści i Laureaci,

Zapraszamy serdecznie na Krakowski Festiwal Filmowy!

Projekcje Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbywają się w krakowskich kinach od 29 maja do 5 czerwca oraz  online na KFF VOD od 3 do 12 czerwca 2022.

 

Dla Laureatów KFF przygotował specjalne karnety z dostępem on-line na platformę festiwalową i na wszystkie seanse kinowe!  Uwaga: prosimy o mailowe potwierdzenie, czy będą mogli Państwo przyjechać do Krakowa!

Gdyby było to niemożliwe, otrzymają Państwo karnet na platformę VOD w wersji  full-option.  Informacje o Państwa przyjeździe ze względów logistycznych są ważne dla organizatorów FESTIWALU. Jeśli w dniach 29.05 – 5.06 planują Państwo pobyt w Krakowie prosimy o potwierdzenie mailem na adres:  olimpiada@fina.gov.pl do środy 25.05.2022 do godziny 9:00.

Finaliści otrzymają dostęp do 10 wybranych filmów, które oglądać będą mogli online na KFF VOD od 3 do 12 czerwca 2022.

 

Biuro organizatora 

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA)

ul. Wałbrzyska 3/5

02-739 Warszawa

e-mail: olimpiada@fina.gov.pl
tel.: + 48 22 182 47 67

tel.: + 48 22 182 47 68