Pracownia 2.0 | Cykl szkoleń dla nauczycieli
Jesienią i zimą zapraszamy nauczycieli na szkolenia podejmujące tematykę nowych technologii w nauczaniu.
Nie wierzysz, gdy twoi uczniowie mówią, że potrafią się uczyć, gdy obok włączony komputer, Skype, muzyka, a przez ramię zagaduje kolega? Dla ciebie to chaos, a dla nich – naturalne środowisko. Jak dotrzeć do takiej młodzieży? Pomoże ci w tym program Pracownia 2.0, pokazujący jak wykorzystać nowe technologie w procesie edukacyjnym.
Dla kogo?
Pracownia 2.0 to szkolenie przede wszystkim dla nauczycieli, jednak w miarę wolnych miejsc zapraszamy także pozostałe osoby, które zajmują się edukacją młodzieży: bibliotekarzy, animatorów i studentów kierunków pedagogicznych.
Program
28-29 października 2017 | Uzależnienie od Internetu
Sobota | Prowadząca: Dorota Żelechowska
Warsztat poświęcony będzie przede wszystkim tematyce uzależnienia od Internetu. Podczas sobotniego spotkania omówimy mechanizmy, które mogą wpływać na formowanie się uzależnień i potencjalne skutki uzależnienia, możliwe do dostrzeżenia w szkole. Zastanowimy się, jakimi środkami, dostępnymi dla nauczycieli i wychowawców, można próbować przeciwdziałać zagrożeniu i kiedy warto skierować ucznia do innego specjalisty.
Niedziela | Prowadząca: Karolina Szczepaniak
Uczestnicy warsztatu będą mieli okazję zapoznać się z wynikami badań na temat tzw. cyfrowych uzależnień. Wspólnie pogłębimy wiedzę na temat gamifikacji i kształtowania się nawyków – przeanalizujemy popularne aplikacje pod kątem wykorzystanych w nich mechanizmów.
18-19 listopada 2017 | Bezpieczeństwo w sieci
Sobota | Prowadząca: Dorota Żelechowska
Listopadowy warsztat poświęcimy bezpieczeństwu w sieci. W sobotę przyjrzymy się psychologicznej stronie zagadnienia. Zidentyfikujemy mechanizmy, które sprawiają, że dzieci i młodzież znajdują się w grupie wysokiego ryzyka. Zastanowimy się, jak kształtować odpowiednie postawy i zgrać swoje własne przekonania na temat tego, co właściwe z przekonaniami i emocjami uczniów.
Niedziela | Prowadząca: Karolina Szczepaniak
Drugi dzień warsztatów zostanie w całości poświęcony praktycznym zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem w sieci. Poruszone zostaną takie tematy jak tworzenie bezpiecznych haseł, ochrona danych, podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Celem warsztatu będzie przekazanie wiedzy nauczycielom w taki sposób, by mogli ją przekazać dalej swoim uczniom. Dlatego też trakcie zajęć przeanalizujemy wybrane scenariusze lekcji dotyczące cyfrowego bezpieczeństwa.
16-17 grudnia 2017 | Kreowanie wizerunku w sieci
Sobota | Prowadząca: Dorota Żelechowska
Podczas grudniowego spotkania zajmiemy się tematyką kreowania własnego wizerunku i relacji w Internecie. Psychologiczna, sobotnia część warsztatu wprowadzi w zagadnienia rozwoju osobowości i kompetencji społecznych. Zastanowimy się także, jak filmy mogą pomóc w poznawaniu innych i siebie.
Niedziela | Prowadząca: Karolina Szczepaniak
Niedzielna część warsztatów będzie dotyczyła zapoznania się z konkretnymi narzędziami, które są wykorzystywane do kreowania wizerunku w Internecie, w tym storytellingu. Warsztat będzie również okazją do pogłębionej dyskusji o tym, jaką rolę w życiu młodego człowieka odgrywa jego cyfrowy wizerunek.
Prowadzące
dr Dorota Żelechowska – doktor nauk społecznych w dziedzinie psychologii, pracowniczka naukowa i wykładowczyni na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, life coach. Specjalizuje się w psychologii poznawczej. Jej zainteresowania naukowe obejmują tematykę rozwiązywania problemów, kreatywność, inteligencję, treningi poznawcze i nowe trendy w edukacji.
Karolina Szczepaniak – na co dzień pracuje jako menedżerka projektów IT. Zajmuje się również edukacją z zakresu nowych technologii, ochrony prywatności i bezpieczeństwa w sieci. W 2015 roku ukończyła Szkołę Trenerską STOP prowadzoną przez Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych. Współpracuje z takimi organizacjami jak Centrum Cyfrowe, Fundacja 5medium oraz Fundacją Panoptykon, z którą jest związana od 5 lat.
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
ul. Wałbrzyska 3/5, 02-739 Warszawa
Informacje praktyczne
Rejestracja na szkolenie przez formularz internetowy.
Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona (20).
Kontakt: ewa.korzeniowska@nina.gov.pl, tel.: 22 380 49 82.
Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest zapoznanie się i zaakceptowanie postanowień regulaminu.