Aktualności
Przegląd polskich komedii muzycznych w Kinie Iluzjon (cz. I)
Data publikacji: 04 / 05 / 2022

Przegląd polskich komedii muzycznych w Kinie Iluzjon (cz. I)

Zapraszamy do Kina Iluzjon na przegląd polskich komedii muzycznych. Pokażemy filmy takie jak „Pani minister tańczy”, „Zapomniana melodia”, „Przygoda na Mariensztacie”, „Żołnierz królowej Madagaskaru” czy „Małżeństwo z rozsądku”

Filmy muzyczne w każdym kraju są gatunkiem bardzo lubianym i chętnie oglądanym przez publiczność kinową. Wiele z nich przeszło nawet do kanonu światowej kinematografii – takie tytuły, jak „Deszczowa piosenka”, „Pół żartem, pół serio”, „Gorączka sobotniej nocy” czy „Grease” cieszą się do dziś niesłabnącym zainteresowaniem i popularnością. Ale i nasi twórcy filmowi na przestrzeni dekad zanotowali kilka interesujących osiągnięć, które warto po raz kolejny pokazać na dużym ekranie. Stąd przez najbliższe dwa miesiące chcielibyśmy zabrać Państwa na wycieczkę w  rozśpiewany świat polskiego kina, podczas której towarzyszyć będą Państwu najpopularniejsi polscy aktorzy, piosenki nucone przez kolejne pokolenia oraz prelekcje filmografów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

W maju zaprezentujemy Państwu dwa filmy przedwojenne, które przeszły do klasyki polskiej komedii muzycznej. W Pani minister tańczy (1937) Juliusza Gardana główne role zagrali Tola Mankiewiczówna i Aleksander Żabczyński, Zapomniana melodia (1938) Konrada Toma i Jana Fethkego znana jest przede wszystkim z dwóch piosenek, wykonywanych przez największe gwiazdy polskiego kina przedwojennego – Już nie zapomnisz mnie…oraz Ach, jak przyjemnie kołysać się wśród fal.

Kolejną majową pozycją jest socrealistyczna komedia Leonarda Buczkowskiego Przygoda na Mariensztacie (1953). Pierwszy polski pełnometrażowy film fabularny zrealizowany na taśmie barwnej rozgrywa się wśród muzyki wykonywanej przez członków Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze oraz piosenek – Cyraneczka i Jak przygoda to tylko w Warszawie.

Żołnierz królowej Madagaskaru (1958), zrealizowany na taśmie barwnej, opowiada o szalonych przygodach nieśmiałego mecenasa, których część rozgrywa się w kabaretach początku XX wieku. W  filmie wystąpili między innymi Tadeusz Fijewski, Irena Kwiatkowska, Barbara Kwiatkowska czy Ignacy Gogolewski.

Ostatnim filmem jest słynna komedia Stanisława Barei Małżeństwo z rozsądku (1966) z Elżbietą Czyżewską, Danielem Olbrychskim i Bohdanem Łazuką w rolach głównych oraz piosenkami skomponowanymi przez Jerzego Matuszkiewicza z tekstami Agnieszki Osieckiej.

Szczegółowe informacje: www.iluzjon.fn.org.pl

 

 

Ilustracja: kadr z filmu Przygoda na Mariensztacie, Fototeka FINA