Aktualności
Przekrój kino!P
Data publikacji: 20 / 05 / 2020

Przekrój kino!P

Przegląd architektury kin warszawskich, w tym Kina Iluzjon, można oglądać od środy 20 maja w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury. Planowane na marzec otwarcie wystawy „Przekrój kino!” wstrzymała epidemia

Celem wystawy Przekrój kino!, która 20 maja została otworzona w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury, jest zaprezentowanie architektury w kontekście zmieniających się potrzeb i oczekiwań widzów, wynikających z przemian społeczno-kulturalnych, gospodarczych i technologicznych. Czym było projektowanie kin dawniej, a jak wygląda teraz? Atlantic, Iluzjon i nieistniejąca już Skarpa to obiekty, od których rozpoczyna się cała opowieść. Kto je projektował, co dały miastu i mieszkańcom, jak przystosowały się do nowej rzeczywistości lub dlaczego nie przetrwały?

– Bardzo się cieszę z wystawy o kinach. Projektowali je często znakomici architekci. Część z tych obiektów przetrwała jedynie w naszych wspomnieniach i na starych zdjęciach. Zostały zburzone, by uwolnić działki pod duże inwestycje komercyjne. Z kina Moskwa zachowały się tylko lwy ze sztucznego kamienia, które stanęły przy ulicy Puławskiej na wprost Europleksu – biurowca z pasażem usługowym. Zniknęło też kino Skarpa. Na szczęście przetrwała Stolica, dziś Iluzjon, w którym możemy oglądać nie tylko dobre filmy, ale także podziwiać klasę architektury tego kina – mówi Marlena Happach, Główny Architekt Miasta.

Na wystawie w ZODIAKU nie mogło zabraknąć również opowieści o fenomenie i popularności multipleksów. Prezentowane są przekroje kin, ich rzuty, stare fotografie oraz fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej. Pawilon będzie udostępniony w ograniczonych godzinach, z limitowaną liczbą zwiedzających. Spotkania towarzyszące realizowane będą wciąż online na kanale YouTube ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury.

Już teraz dostępne są tam m.in. wykłady Jerzego S. Majewskiego o historii kin warszawskich, Anny Cymer o ich architekturze w kontekście przestrzeni miasta oraz Anny Brzezińskiej-Czerskiej o kinowych neonach. A oto krótki film o wystawie

 

 

Czas i miejsce

Wystawa jest czynna w dniach od 20 maja do 12 lipca 2020 roku. od poniedziałku do piątku w godz. 14:00–18:00, w weekendy – 12:00–20:00. Wstęp wolny.

Warszawa, ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4.

Szczegóły na stronie Pawilonu Zodiak i na Facebooku.

FINA jest partnerem wystawy.