Aktualności
Przemoc kina, czyli nowy numer „Ekranów”
Data publikacji: 06 / 03 / 2020

Przemoc kina, czyli nowy numer „Ekranów”

To już 53. numer krakowskiego dwumiesięcznika filmoznawczego „Ekrany”. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny jest partnerem pisma

Na ten numer „Ekranów” złożyły się teksty takich autorów i autorek jak Barbara Szczekała, Adam Garbicz, Rafał Syska, Bolesław Racięski, Oskar Wanat, Patrycja Włodek, Jakub Majmurek, Iwo Sulka, Bartosz Tesarz, Marta Maciejewska, Kamil Kalbarczyk, Jan Sławiński, Jędrzej Skrzypczyk, Ewa Szponar, Jędrzej Skrzypczyk, Marta Snoch, Piotr Śmiałowski, Rafał Christ, Joanna Wojnicka, Patrycja Mucha. Jego tematem przewodnim jest przemoc kina.

„Dlaczego «przemoc kina», a nie «filmowa przemoc» lub «przemoc i film»? Choć temat ekranowej agresji wydaje się opracowany i zgłębiony, instytucja kina jest przemocowa także w mniej oczywisty sposób. Celem niniejszego numeru «Ekranów» jest nieco inne spojrzenie na film jako nośnik przemocy. W równym stopniu, co krew na ekranie, kanonada ciosów czy choreografia bijatyk, interesuje nas złożony proces produkcji filmu, który tworzy lub podtrzymuje społeczne nierówności. Obserwując to, co dzieje się po drugiej stronie kamery, staramy się przedstawić mechanizmy tworzenia i umacniania się stereotypów, a mówiąc najogólniej – różnych przejawów przemocy symbolicznej” – czytamy w przedmowie redakcyjnej.

Pismo można kupić za 8 złotych w wersji elektronicznej i za 15 w wersji papierowej. Więcej na stronie oficjalnej.