Zajęcia odbywają się w FINA przy Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie w godzinach 10.00–12.00.
1 października 2019 | ABC Animacji
Pierwsze spotkanie rozpoczynamy od ciekawej i mądrej historii, dzięki której dowiemy się czym jest Tabu (reż. Lidia Hornicka, 1959). Drugi film pozostanie sekretem, który odkryjemy razem. Na młodych odkrywców czekają także zagadki dotyczące tajników wprawiania obrazu w ruch, wspólnie sprawdzimy ile czasu potrzeba, aby nagrać minutę filmu animowanego i czym animacja wycinankowa różni się od rysunkowej. Zamienimy się na chwilę w reżyserów i nagramy swoje filmy, a do domu zabierzemy magiczne, samodzielnie wykonane zabawki optyczne.
5 listopada 2019 | Tajniki scenariusza
Jak ciekawie opowiadać historię? Czy zawsze czarny charakter jest potrzebny? Po co filmowi scenarzysta? Dowiemy się tego podczas listopadowego spotkania z klasycznymi animacjami z zasobów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Przed nami animowana adaptacja mitu o Orfeuszu i Eurydyce (reż. Edward Sturlis, 1961) oraz film-niespodzianka. Na warsztatach kreatywnych wcielimy się w scenarzystów, będziemy wspólnie pracować nad wciągającą historią i stworzymy storyboardy.
3 grudnia 2019 | Tajemnice scenografii [WYDARZENIE ODWOŁANE]
UWAGA! Z powodu awarii projektora wydarzenie odbędzie się w innym terminie.
Grudniowa odsłona zajęć nauczy nas, jak za pomocą wystroju pomieszczeń zmieniać nastroje bohaterów i widzów, sprawdzimy czy praca scenografa wymaga więcej cierpliwości czy pomysłowości. Sami zostaniemy scenografami zainspirowani Nowymi Przygodami Misia Uszatka (reż. Eugeniusz Ignaciuk, Dariusz Zawilski, 1980) i filmem-niespodzianką stworzymy aranżacje przestrzeni, do wymyślonej przez nas sceny. Zgodnie z zasadą od ogółu do szczegółu – każdy będzie mógł skupić uwagę na przedmiocie, który doda odpowiedniego charakteru danemu miejscu.
14 stycznia 2020 | Magia dźwięku
Dowiemy się, czym różni się dźwięk w filmie od muzyki filmowej. Pomogą nam w tym między innymi Nieustraszeni wykonawcy Mozarta (reż. Józef Gębski, Antoni Halor, 1972), dzięki którym poczujemy jak muzyka filmowa potrafi oczarować widza. Wspólnie zastanowimy się też, czy bohaterowie, którzy nie wypowiadają ani słowa, mogą nam coś powiedzieć, czy film niemy rzeczywiście nic nie mówi oraz czy widzowie słyszą dokładnie to samo, co postaci w filmie? Spróbujemy udźwiękowić kino po swojemu – dzięki temu dowiemy się, co udaje skrzypienie śniegu latem i czy kokos może imitować konia.
Zasady uczestnictwa
Zajęcia przeznaczone są dla zorganizowanych grup wczesnoszkolnych. Liczba miejsc ograniczona (75). Udział w zajęciach wymaga rejestracji. Aby zarezerwować miejsca, należy wypełnić formularz i zaakceptować regulamin.
Kontakt
W przypadku pytań prosimy o kontakt z Działem Edukacji FINA: Katarzyna Sosnowska, katarzyna.sosnowska@fina.gov.pl, tel. (22) 182 47 62.
Zajęcia współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.