Aktualności
„Relacja na dwa głosy” I Program Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w ramach Festiwalu Warszawa Singera
Data publikacji: 10 / 08 / 2021

„Relacja na dwa głosy” I Program Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w ramach Festiwalu Warszawa Singera

„Relacja na dwa głosy” – pod takim tytułem chcemy zaproponować Państwu szereg wydarzeń organizowanych przy współudziale Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, włączonych w 18. edycję Festiwalu Warszawa Singera (21–29 sierpnia)

Żydów i Polaków łączy wielowiekowa wspólna historia, wspólne doświadczenia i życie. Pragniemy  pokazać w kilku odsłonach  emocjonalne opowieści o różnorodności i barwie życia społeczności żydowskiej w przedwojennej Warszawie. Chcemy też, na ile to będzie możliwe bo temat jest niezwykle obszerny, przedstawić  obraz stosunków polsko- żydowskich. W naszej „Relacji na dwa głosy” dotkniemy tematów trudnych i drażliwych, ale mamy też nadzieję, że uda nam się te zagadnienia pokazać z wielu perspektyw. Na ten obraz złożą się pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych, debaty, promocja książek i rozmowy wokół nich oraz specjalna oferta serwisu Ninateka.pl.

Bracia. Świadectwo urodzenia

Bracia. Świadectwo urodzenia, to wydarzenie, które  otwiera udział Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w tegorocznym Festiwalu. Chcemy, aby wybrzmiała w nim  obecność Patrona roku 2021, poety i dramatopisarza – Tadeusza Różewicza. Tym razem jednak skupimy się na  niezwykle ważnej w jego twórczym życiorysie roli  autora scenarzysty filmowego. 24 sierpnia w kinie Iluzjon pokażemy dwa filmy fabularne stworzone przez Tadeusza Różewicza i Stanisława Różewicza Świadectwo urodzenia  i Trzy kobiety. Oba filmy pokazują losy bohaterów naznaczonych traumą wojny i Holokaustu. Przed seansami zapraszamy na prelekcję Piotra Śmiałowskiego, historyka polskiego filmu oraz filmografa FINA.

Obowiązują bezpłatne wejściówki – do odbioru w kasie przed seansem | Brak możliwości rezerwacji miejsc

Na naszym portalu Ninateka.pl udostępnimy też inne filmy braci Różewiczów, ciekawe i mało znane wywiady z nimi oraz spektakle teatralne oparte o ich scenariusze.

Pokaz filmu Jeszcze tylko ten las oraz debata Holokaust w polskim kinie współczesnym

25 sierpnia o godzinie 19:00 zapraszamy do siedziby FINA na Wałbrzyskiej 3/5 na pokaz filmu Jeszcze tylko ten las z 1991 roku w reżyserii Jan Łomnickiego oraz debatę Holokaust w polskim kinie współczesnym z udziałem gości:  Mateusza Wernera, filozofa kultury, eseisty i krytyka filmowego, Hanny Węgrzynek, wicedyrektor Muzeum Getta Warszawskiego, autorki publikacji o tematyce dziejów Żydów w Polsce, Katarzyny Mąki-Malatyńskiej, filmoznawczyni, wykładowcy w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, autorki książki Widok z tej strony. Przedstawienia Holocaustu w polskim filmie oraz Mikołaja Mirowskiego, historyka, publicysty, redaktora naczelnego „Pleografu”. Na transmisję debaty na żywo zapraszamy do serwisu Ninateka.pl o godzinie 20:30.

Wstęp wolny, wymagana rejestracja.

Pokaz filmu dokumentalnego Przystanek/Pitstop: Gliwice

Film dokumentalny Przystanek/Pitstop: Gliwice przypomni nieistniejący już świat Żydów na Śląsku i stanie się punktem odniesienie do rozmowy  na temat przywracania pamięci o tych co odeszli. Na projekcję zapraszamy do kina Iluzjon 26 sierpnia, godz. 17:00.

Obowiązują bezpłatne wejściówki – do odbioru w kasie przed seansem | Brak możliwości rezerwacji miejsc

Miejsca i ludzie I Spotkanie prezentujące książki wydane przez Muzeum Getta Warszawskiego

Pierwszą przedstawianą publikacją będzie historia Szpitala Bersohnów i Baumanów opracowana przez dr Hannę Węgrzynek  i prof. Konrada Zielińskiego. Szpital Bersohnów i Baumanów w Warszawie prezentuje dzieje tego ważnego dla historii Żydów warszawskich i warszawskiego getta miejsca.

Główny nurtem publikacji  wydawanych przez Muzeum Getta Warszawskiego są wspomnienia Ocalałych z Zagłady. Wacław Kornblum. Wspomnienia. Moja wersja otwiera cykl osobistych retrospekcji.

Wspomnienia Ryszarda Walewskiego, poświęcone najlepszemu przyjacielowi – Jurkowi Płońskiemu i innym powstańcom z getta, pod tytułem Jurek to subiektywna opowieść o niemieckiej okupacji, powstaniu w getcie, trudach ukrywania się po tzw. aryjskiej stronie, codziennej walce o przetrwanie, a także o powojennych losach „Jurka” – Dawida.

Najnowszą publikacją muzeum jest Żydowskie dziecko Warszawy autorstwa Bronisława Erlicha. Odyseja autora wiedzie od zaułków przedwojennych Nalewek, ze zniszczonej, okupowanej Warszawy, poprzez Kresy Wschodnie, Niemcy, powojenną Polskę i Izrael, by ostatecznie zakończyć się w Szwajcarii. Ta niezwykła historia przeżycia dzięki sile woli, własnej zaradności, a także pomocy niesionej przez napotkanych ludzi, napisana przez przedwojennego warszawiaka i polskiego patriotę.

Spotkanie odbędzie się w piątek 27 sierpnia o godzinie 18.00 w Sali „Ziemia Obiecana” w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym, ul. Wałbrzyska 3/5. Wstęp wolny.

Pokaz przedpremierowy (po raz pierwszy w Warszawie!) filmu Krafftówna w krainie czarów oraz spotkanie z Barbarą Krafftówną i twórcami filmu

Wyjątkowy pokaz przedpremierowy (po raz pierwszy w Warszawie!) filmu Krafftówna w krainie czarów zamyka nasz udział w Festiwalu Warszawa Singera. Główną narracją filmu są monologi wewnętrzne bohaterki, te archiwalne, zbierane przez lata przez narratora i scenarzystę filmu, Remigiusza Grzelę i te nagrane współcześnie. Monologi te nawiązują do najwybitniejszej filmowej roli Krafftówny w filmie Wojciecha Jerzego Hasa, Jak być kochaną. Na pokaz filmu i spotkanie zapraszamy do kina Iluzjon, 28 sierpnia o godzinie 16:00, a na transmisję live spotkania zapraszamy do serwisu Ninateka.pl o godzinie 17:30.

Bilety do nabycia w kasie kina Iluzjon.

***

Mamy nadzieję, że różnorodność propozycji sprawi, że każdy znajdzie coś interesującego dla siebie i spotkamy się w kinie Iluzjon oraz na Wałbrzyskiej 3/5 w siedzibie FINA. Zapraszamy również do odwiedzenia naszej platformy Ninateka.pl, na której można znaleźć wiele unikalnych filmów, spektakli teatralnych i nagrań muzycznych.

Współorganizatorami tych wydarzeń są Fundacja Shalom, Muzeum Getta Warszawskiego oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Pełen program 18. edycji Festiwalu Warszawa Singera.

Kontakt dla mediów:

Beata Zaborek

t: +48 22 380 49 38 | m: +48 605 122 561 | @: beata.zaborek@fina.gov.pl

 

Na zdjęciu: koncert w ramach festiwalu Warszawa Singera w 2018 roku, fot. Sebastian Szulfer