Aktualności
Retroteka nominowana do 15. Nagród PISF!
Data publikacji: 25 / 08 / 2023

Retroteka nominowana do 15. Nagród PISF!

Znamy nominowanych do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zostaną one przyznane już po raz 15., tym razem w siedmiu kategoriach. Ogłoszenie laureatów i laureatek nastąpi 20 września podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Retroteka, czyli wydarzenie FINA odbywające się od dwóch lat w Kinie Iluzjon, zostało nominowane w kategorii Innowacja lub rozwiązanie technologiczne

Nominowanych, a następnie laureatów wskazała Kapituła w składzie: dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski, dziennikarz i autor książek Wiktor Krajewski, historyczka sztuki i kuratorka Hanna Wróblewska, krytyk filmowy i publicysta Łukasz Adamski, producentka filmowa Aneta Hickinbotham, historyk i dziennikarz Piotr Zaremba, publicysta Wiesław Kot oraz krytyk filmowy i publicysta tygodnika „Polityka” Janusz Wróblewski.

Kandydatów zgłaszać mogły instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą oraz inne podmioty działające w sektorze kultury.

O Retrotece

Retroteka to seria spotkań poświęconych przedwojennemu kinu i kulturze organizowanych w warszawskim Kinie Iluzjon. Raz w miesiącu odbywają się pokazy filmowe, koncerty i inne wydarzenia przybliżające nam tamtą epokę. Nad stroną muzyczną cyklu czuwa Jan Młynarski, który zaprasza do współpracy wybranych artystów, zarówno legendy estrady, jak i młodych twórców i twórczynie.

Najbliższa odsłona Retroteki zaplanowana jest 22 września w czasie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Lista nominacji

Animacja kultury filmowej

 1. „Kino bez barier”
  2. Biblioteka Scenariuszy Filmowych
  3. 19. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity
  4. Plenery Film Spring Open
  5. Szkolenie antymobbingowe i antydyskryminacyjne dla ekip filmowych

 

Innowacja lub rozwiązanie technologiczne

 1. O historii przez nowoczesność – film VR „Kino” jako nowoczesna rekonstrukcja „Powrotu birbanta” Kazimierza Prószyńskiego
  2. Event Nowych Technologii Zdjęć Filmowych
  3. Retroteka

 

Krytyka filmowa

 1. Łukasz Muszyński
  2. Artur Zaborski
  3. Marcin Radomski

 

Książka o tematyce filmowej

 1. Holland. Biografia od nowa autorstwa Karoliny Pasternak
  2. Europejskie kino gatunków tom IV pod redakcją Piotra Kletowskiego
  3. Wesele. Filmowa mandala pod redakcją naukową Seweryna Kuśmierczyka
  4. Kadry Kawalerowicza pod redakcją Rafała Syski i Anny Wróblewskiej

 

Dystrybucja polskiego filmu

 1. Kinowa dystrybucja filmu IO w reżyserii Jerzego Skolimowskiego
  2. Międzynarodowa dystrybucja festiwalowa filmu Chleb i sól
  3. Dystrybucja filmu Lombard

 

Debiut roku

 1. Kamil Krawczycki
  2. Natasza Parzymies
  3. Damian Kocur

 

Plakat filmowy

 1. Orzeł. Ostatni patrol autorstwa Andrzeja Pągowskiego
  2. Chleb i sól autorstwa Maksa Bereskiego (©Plakiat)
  3. Imago autorstwa Maksa Bereskiego (©Plakiat)

Nagrody PISF

Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. To jedyne polskie odznaczenia, których celem jest wyróżnienie szczególnych osiągnięć wspierających rozwój polskiej kinematografii, promujących jej dorobek oraz ułatwiających społeczeństwu dostęp do polskiej twórczości filmowej.

Nagrody przyznawane są od 2008 roku. Statuetkę zaprojektował krakowski artysta rzeźbiarz Xavery Deskur Wolski. Towarzyszy jej nagroda pieniężna w wysokości 15 tysięcy złotych.

 

Na zdjęciu: dyrektor artystyczny Retroteki Jan Emil Młynarski (z prawej), Marcin Masecki (z lewej) i Marcin Markowicz (w środku) w czasie koncertu Wieczór z kulturą żydowską, fot. FINA