Aktualności
„Ruch Muzyczny” o partyturach FINA
Data publikacji: 18 / 05 / 2023

„Ruch Muzyczny” o partyturach FINA

Zapraszamy do lektury najnowszego numeru dwutygodnika „Ruch Muzyczny”, w którym znajduje się artykuł Mariusza Gradowskiego o koncertowym wykonaniu partytur z archiwów FINA

„To był bardzo satysfakcjonujący wieczór. Oby sukces koncertów i płyty z twórczością Malawskiego i Palestra sprawił, że trop muzycznych ścieżek, czekających w archiwum FINA na wykonanie, zostanie podjęty. Sądząc po ciepłej reakcji publiczności, taką nadzieję żywię nie tylko ja” – możemy przeczytać w ostatnim akapicie tekstu Ślady, tropy, ścieżki autorstwa Mariusza Gradowskiego opublikowanego w „Ruchu Muzycznym” (10/2023). Krytyk opisuje w nim wrażenia z koncertowego wykonania muzyki do filmów Robinson warszawski i Miasto nieujarzmione. Wydarzenie miało miejsce 8 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego z okazji zakończenia II wojny światowej. Orkiestrą radiową dyrygował Michał Klauza.

Partytury utworów Malawskiego i Palestra znajdują się w zbiorach Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Obecnie materiał poddawany jest procesowi konserwacji, a za kilka miesięcy rozpocznie się jego digitalizacja. Koncert 8 maja w Polskim Radiu był inauguracją współpracy, którą FINA planuje podjąć z różnymi instytucjami muzycznymi w kraju i za granicą.

Pełna wersja tekstu znajduje się na stronie „Ruchu Muzycznego” oraz w najnowszym papierowym wydaniu pisma (10/2023).