Aktualności
Rusza 11. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator
Data publikacji: 03 / 07 / 2018

Rusza 11. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator

6 lipca w Poznaniu rozpocznie się kwalifikujący do Oscarów® 11. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR. Partnerem wydarzenia jest FINA.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator to największe w Polsce wydarzenie kulturalne poświęcone filmowi animowanemu. Co roku w jego trakcie prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata: w tym konkurs, retrospektywy, przeglądy tematyczne i premiery. Animator to także koncerty, warsztaty oraz bardzo obszerny program dla najmłodszych widzów.

W konkursie o Grand Prix Animatora – Złotego Pegaza – będzie rywalizować 49 filmów,  wyselekcjonowanych spośród tysiąca dzieł nadesłanych z 63 krajów. Poza konkursem międzynarodowym odbędzie się w tym roku pierwsza edycja Konkursu Polskich Filmów Animowanych ANIMATOR.PL, ukazująca najnowsze dokonania rodzimych animatorów. Nagrody – Animusze – przyznawane będą w czterech kategoriach konkursowych: Filmy i Seriale dla Dzieci, Filmy Studenckie, Filmy Dyplomowe oraz Filmy Indywidualne i Autorskie. Prace będzie oceniać międzynarodowe jury.

Głównym bohaterem tegorocznej odsłony jest Jan Lenica – twórca, który pod koniec lat 50. XX wieku wraz z Walerianem Borowczykiem zrewolucjonizował światową kinematografię animowaną. Blok programowy Labirynty animowanej rewolucji jest retrospektywą reżysera oraz pretekstem, by  przyjrzeć się dwóm najczęściej stosowanym przez niego technikom: wycinance i kolażowi.

W programie Animatora znajdą się także m.in. głośne tytuły z wytwórni Aardman Animations, przegląd animacji holenderskiej oraz dzieła twórców eksperymentujących na granicy filmu i sztuk wizualnych. Pokazane zostaną również najciekawszych prace zrealizowane przez studentów Katedry Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

W sekcji Animacja i Efekty Specjalne zaprezentowane zostaną dzieła pionierów efektów specjalnych. Warsztaty poprowadzą  specjaliści z zakresu innowacyjnych technik multimedialnych i efektów specjalnych VFX. Pokazane zostaną również prace, które zainicjowały rewolucje technologiczne i nowe rozwiązania w światowej kinematografii.

Podczas festiwalu Animator odbędą się również wydarzenia łączące animację i muzykę na żywo. Solar Walk to efekt współpracy węgierskiej animatorki Reki Bucsi oraz orkiestry Poznańskiej Piętnastki kierowanej przez znanego kompozytora i trębacza jazzowego – Macieja Fortunę. Ten audiowizualny projekt prezentuje historie układu słonecznego, stawiając jednocześnie fundamentalne pytania o miejsce człowieka we wszechświecie. Drugim wydarzeniem łączącym w sobie animację i wykonywaną na żywo muzykę będą Animowani Beatlesi. W 50. rocznicę powstania kultowej Żółtej łodzi podwodnej Robert Turło wraz z zespołem młodych animatorów przygotowuje animacje ilustrujące pięć piosenek zespołu, które wykona grupa The Fruitcakes. Animacje będą nawiązywały do pop-artu, Liquid Light Show, a także do wspomnień o Yachu Paszkiewiczu. W ramach projektu Whispers poznański kompozytor Zbigniew Kozub wraz z 7-osobowym zespołem Animatik zagra na żywo do animacji powstałych na Wydziale Animacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Występowi towarzyszyć będzie mapping na żywo.

Na program Animatora dla dzieci złożą się liczne seanse filmowe oraz warsztaty zakończone pokazem stworzonych filmów.

11. MFFA Animator odbędzie się w Poznaniu w dniach 6-12 lipca 2018.