Aktualności
Ruszył cykl „Kino polskie od nowa”
Data publikacji: 24 / 02 / 2023

Ruszył cykl „Kino polskie od nowa”

Od początku 2023 roku w siedzibie FINA przy Wałbrzyskiej 3/5 prezentujemy cykl „Kino polskie od nowa”, w ramach którego zwracamy uwagę na filmy rodzimej produkcji, dzieła często zapomniane lub z różnych powodów pominięte na kartach historii polskiego kina

Stałym elementem cyklu są spotkania z filmowymi twórcami. Ich pomysłodawcą i prowadzącym spotkania jest filmoznawca Michał Dondzik. Odbywają się one co miesiąc, zawsze w czwartki o godzinie 18.

Pierwsze z nich dotyczyło niedawnej premiery filmu Jacka Bławuta Orzeł. Ostatni patrol. 19 stycznia odbyła się dyskusja z reżyserem i montażystami obrazu, Bartłomiejem Piaskiem i Piotrem Wójcikiem, nagrodzonymi podczas ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Sala Ziemia Obiecana, gdzie odbywają się spotkania, ma wyjątkową akustykę, co można było docenić podczas pokazu filmu tak precyzyjnie zmontowanego i skomponowanego dźwiękowo. Widzowie w trakcie rozmowy przyznawali, że dali się wciągnąć bez reszty w jego gęstą atmosferę.

fot. Marcin Oliva Soto / FINA
fot. Marcin Oliva Soto / FINA

Odsłona druga: Życie rodzinne

9 lutego zaprezentowaliśmy arcydzieło sprzed półwieku, które nadal zadziwia poziomem reżyserii, aktorstwa i doskonałych zdjęć Witolda Sobocińskiego. Życie rodzinne Krzysztofa Zanussiego po latach zwraca uwagę znakomicie poprowadzonym tematem, a także wyrażoną obrazem krytyką otaczającej rzeczywistości. W filmie występuje para wybitnych aktorów teatralnych: Jan Kreczmar, znany miłośnikom filmów z Szyfrów Wojciecha Hasa i rzadko goszcząca na ekranie Halina Mikołajska, która zagrała potem u Zanussiego w Bilansie kwartalnym i Barwach ochronnych. Ale pierwsze skrzypce grają młodzi: debiutująca tą rolą fenomenalna Maja Komorowska i dwaj uznani gwiazdorzy filmowi – Daniel Olbrychski i Jan Nowicki. Skupiony i wyciszony Olbrychski stworzył tu jedną ze swoich wybitnych ról, prezentującą go jako świetnego aktora współczesnego. Jan Nowicki, którego niedawno pożegnaliśmy – pokazał swego bohatera w poruszający sposób. Podczas spotkania gościliśmy wielkie gwiazdy – Maję Komorowską i Daniela Olbrychskiego, którzy wspominali zmarłych kolegów i plan filmowy. Krzysztof Zanussi opowiadał w nagraniu o rozmaitych perypetiach związanych z kręceniem zdjęć. Z widowni padły propozycje, by reżyser nakręcił film, gdzie oboje aktorzy zagraliby nestorów rodu.

 

Maja Komorowska i Daniel Olbrychski rozmawiają z Michałem Dondzikiem, fot. FINA

 

23 marca zapraszamy na spotkanie z muzyką filmową Henryka Kuźniaka, jednego z najbardziej zasłużonych kompozytorów polskiego kina. Poza pełnometrażowym filmem Kobieta z prowincji w reżyserii Andrzeja Barańskiego obejrzymy filmy krótkometrażowe tego reżysera: Warzywniak 360 i Wypracowanie.