Aktualności
„Samogłoska” w Zagrzebiu
Data publikacji: 09 / 06 / 2023

„Samogłoska” w Zagrzebiu

9 czerwca 2023 na scenie teatru &TD w Zagrzebiu, w ramach 33 edycji Światowego Festiwalu Filmów Animowanych – Animafest Zagreb, odbędzie się pokaz filmu Krzysztofa Kiwerskiego „Samogłoska”

Pokaz animacji Samogłoska odbywa się w ramach jednego z pięciu bloków prezentujących polski film animowany Focus on Poland na festiwalu Animafest w Zagrzebiu. Przegląd filmów animowanych z całego świata trwa od 5 do 10 czerwca.

Samogłoska, reż. Krzysztof Kiwerski, 7 min, 1982, Polska

Film Samogłoska Krzysztofa Kiwerskiego pochodzi z 1982 roku. Jest to surrealistyczna animacja z postaciami ludzkimi i literkami w roli głównej. Przy tworzeniu filmu udział brali udział m.in. kompozytor Marek Wilczyński (odpowiedzialny za elektroakustyczną muzykę, którą słyszymy w filmie) i legenda polskiej animacji Otokar  Balcy (udźwiękowienie). Obraz powstał w krakowskim Studiu Filmów Animowanych. Film otrzymał w 1984 roku wyróżnienie specjalne FICC – w zestawie retrospektywnym Studia Filmów Animowanych – na XXX Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen.

 

Krzysztof Kiwerski

Reżyser filmów animowanych, scenarzysta, pedagog, artysta. Absolwent wydziału Malarstwa krakowskiej ASP w Pracowni Rysunku Filmowego. Uprawia malarstwo i grafikę komputerową. Zrealizował ponad 38 filmów animowanych i brał udział w ponad 100 wystawach na całym świecie. Laureat wielu nagród w dziedzinie malarstwa i filmu.

Animafest Zagrzeb 2023

33. edycja Światowego Festiwalu Filmów Animowanych – Animafest Zagreb 2023 odbywa się w dniach 510 czerwca w Zagrzebiu. Widzowie mogą obejrzeć 300 filmów, w tym 20 premier światowych. Zaproszonych zostało 400 autorów, mają miejsce warsztaty, wystawy i prelekcje, prowadzone m.in. przez legendy świata animacji – Suzanne Buchan i Williama Kentridge.

Zapoczątkowany 1972 roku festiwal szybko stał się jednym z najważniejszych międzynarodowych chorwackich wydarzeń kulturalnych i zarazem drugim najstarszym festiwalem na świecie poświęconym animacji.

Czas i miejsce

 Czas: pokaz Samogłoski odbędzie się 9 czerwca o godz. 15.30

Miejsce: teatr &TD w Zagrzebiu, Savska cesta 25

Program Animafest Zagreb 2023 znajduje się na stronie festiwalu.