Aktualności
Skrytykuj! i zamelduj się na 45. FPFF w Gdyni
Data publikacji: 07 / 10 / 2020

Skrytykuj! i zamelduj się na 45. FPFF w Gdyni

Ruszyła kolejna edycja konkursu Skrytykuj! dla nastolatków zainteresowanych kinem, organizowanego przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny (FINA) na recenzję wybranego filmu. Laureaci ocenią filmy z Konkursu Głównego 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, wezmą udział w festiwalowych wydarzeniach oraz spotkają przedstawicieli branży filmowej

Młodzież w wieku od 15 do 19 lat zainteresowana kinem może wziąć udział w konkursie “Skrytykuj!” na najlepszą recenzję, wideorecenzję lub podcast dotyczący dowolnego filmu, a następnie dołączyć do grona Jury Młodych na tegorocznym, 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (812 grudnia 2020). Prace konkursowe można publikować do 2 listopada na stronie www.skrytykuj.pl. Do udziału w konkursie zachęcają m.in. Joanna Kulig, Monika Brodka i Arkadiusz Jakubik.

Podczas festiwalu, autorzy trzech najlepszych prac ocenią filmy z Konkursu Głównego, spotkają przedstawicieli branży filmowej i wezmą udział w licznych wydarzeniach towarzyszących. Tydzień przepełniony filmowymi wrażeniami zwieńczy wręczenie statuetki Skrytykuj.pl autorowi wybranego filmu. W ubiegłym roku Jury Młodych w składzie Julia Palmowska, Marta Matlak oraz Maciej Kędziora postanowili nagrodzić film Mowa Ptaków w reż. Xawerego Żuławskiego.

Jury Młodych to prawdziwi eksperci, obecni na najważniejszych wydarzeniach festiwalu, wzbudzające zainteresowanie branży i mediów, a wreszcie – wręczający prawdziwą i docenianą przez twórców statuetkę. To dzięki pracy Jury Młodych, w 2018 roku, po wręczeniu statuetki za film „7 uczuć”, po wieloletniej przerwie, Marek Koterski zgodził się udzielić wywiadu, a na plakatach nagrodzonych przez młodzież tytułów dystrybutorzy dumnie prezentują informacje o przyznanych laurach. Tak było w przypadku: Płynących wieżowców Tomasza Wasilewskiego (2013), Fotografa Waldemara Krzystka (2014), Nocy Walpurgii Marcina Bortkiewicza (2015)  czy Cichej nocy Piotra Domalewskiego (2017).

Prace oceni komisja konkursowa w składzie: Diana DąbrowskaPatrycja Mucha oraz Sebastian Smoliński, których teksty krytycznofilmowe były wielokrotnie nagradzane, m. in. w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka. Wyniki zostaną ogłoszone 10 listopada 2020 roku. Regulamin dostępny jest na stronie www.skrytykuj.pl. Organizator konkursu zapewnia zakwaterowanie oraz wyżywienie podczas festiwalu, a także zwrot kosztów przejazdu.

 

Organizatorami konkursu są Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Informacji o konkursie udziela:
Tytus Ciski
e-mail: tytus.ciski@fina.gov.pl
tel. + 48 695 363 996

Na zdjęciu: Maciej Kędziora, Marta Matlak i Julia Palmowska, członkinie i członek Jury Młodych dla najlepszego filmu konkursu głównego na festiwalu w Gdyni oraz reżyser Xawery Żuławski, fot. Anna Bobrowska