20 wyselekcjonowanych przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny filmów z poprzednich edycji Millennium Docs Against Gravity bez opłat i reklam można było obejrzeć w serwisie ninateka.pl. Przegląd spotkał się z ogromnym zainteresowaniem mediów i publiczności i osiągnął spektakularne wyniki oglądalności! Filmy dokumentalne prezentowane w Ninatece obejrzało łącznie 110 775 użytkowników (wliczając odtworzenia przynajmniej ¾ filmu), a niemal 300 000 włączyło dany tytuł.
W marcu i kwietniu 2020 roku Ninateka znalazła się w pierwszej dziesiątce zestawień najchętniej oglądanych serwisów VOD przygotowanych przez redakcję „Press” i „Wirtualnych mediów” obok takich platform jak Netflix, vod.pl, HBO GO, player.pl, ipla.tv.
W ramach przeglądu Millennium Docs Against Gravity widzowie Ninateki mogli udać się w niezwykłą podróż w macedońskie góry (Kraina miodu), do podwodnego świata delfinów (Człowiek delfin), na francuską prowincję z Agnès Vardą (Twarze, plaże), do swingującego Londynu lat 60. z Michaelem Caine’em (Michael Caine: Moje pokolenie) i śladami jednego z najbardziej fascynujących polskich filmowców, Michała Waszyńskiego (Książę i dybuk). Mieli także szansę by poznać sławnego skrzypka i przystojnego modela Armaniego w jednym (Współczesny mężczyzna), byłą sekretarkę jednego z najwyżej postawionych nazistów – Josepha Goebbelsa (Niemiecki życiorys), członków sudańskiego klubu filmowego, którzy postanowili odrestaurować nieczynne kino pod Chartumem (Pogawędki o drzewach to zbrodnia), wspaniałych fotografów – Roberta Franka (Nie mrugaj – Robert Frank) i Sebastião Salgado (Sól Ziemi) oraz zawiłe losy spuścizny meksykańskiego architekta Luisa Barragána (Niezwykła propozycja). Przegląd był także okazją, by poszukać odpowiedzi na pytania: czy wskrzeszenie mamuta jest dziś możliwe (Genesis 2.0)? Jak naprawdę wygląda hodowla przemysłowa zwierząt (Zjadanie zwierząt)? Czy można przenieść pianino przez Himalaje (Stroiciel Himalajów)? Jak powstawała muzyka do kinowych hitów (Score – muzyka filmowa) oraz jak Putinowi udało się przywrócić w Rosji dyktaturę (Świadkowie Putina)?
Ninateka (ninateka.pl), serwis prowadzony przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny (FINA), w otwartym, darmowym dostępie prezentuje bogactwo polskiej kultury audiowizualnej. Na ninateka.pl znajduje się już ponad 8000 wyselekcjonowanych materiałów audiowizualnych, a liczba ta codziennie rośnie. Tylko tu, nieodpłatnie i bez reklam, można oglądać filmy fabularne i dokumentalne czołowych polskich twórców, rejestracje spektakli i koncertów, animacje, słuchowiska i rozmowy z ciekawymi ludźmi.
Ninateka powstała z myślą o wszystkich użytkownikach – również tych, którzy często spotykają się z wykluczeniem z przestrzeni cyfrowej i utrudnionym dostępem do kultury. Serwis jest otwarty także dla osób z niepełnosprawnościami i wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą w pełni korzystać z zasobów Internetu. Już teraz w Ninatece znajdują się 103 materiały z audiodeskrypcją, 94 opatrzone tłumaczeniem na Polski Język Migowy moraz 182 z napisami dla osób niesłyszących.
Więcej na ninateka.pl.