Aktualności
Spotkanie z łódzką Filmówką
Data publikacji: 29 / 11 / 2022

Spotkanie z łódzką Filmówką

W dniu 28 listopada w Warszawie odbyło się robocze spotkanie przedstawicieli FINA z delegacją z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jego celem była wymiana doświadczeń, a tematem cyfrowe udostępnianie zbiorów

Prof. Maciej Drygas, wykładowca w PWSFTviT w Łodzi, reżyser i scenarzysta, przedstawił swoje bogate doświadczenia z wieloletniej pracy nad filmem Pociągi. Polegały one głównie na poszukiwaniu archiwaliów filmowych w archiwach na całym świecie.

Monika Sarwińska z archiwum szkolnego Łódzkiej Filmówki przedstawiła historię porządkowania zbioru etiud szkolnych wraz z procesem ich katalogowania i digitalizowania oraz udostępniania online. Prof. Katarzyna Mąka-Malatyńska z kolei opowiedziała o koncepcji tworzenia opisów filmograficznych w bazie etiud oraz słownika słów kluczowych.

Prof. Drygas pokazał też fragmenty materiałów filmowych z wytwórni „Czołówka”. Cieszą się one dużym zainteresowaniem ze względu na walory artystyczne i wysoką wartość historyczną. Budzą też nadzieje na kolejne odkrycia w zbiorach taśm wytwórni.

Wiedza i doświadczenia, którymi podzielili się goście ze Szkoły Filmowej w Łodzi, mogą stanowić inspirację dla twórców nowego portalu FINA. Trwają właśnie nad nim intensywne prace. Na spotkaniu przedstawiciele FINA zaprezentowali ich status, plany i pomysły dotyczące serwisu oraz swoje dotychczasowe doświadczenia z pracy przy tym projekcie.