Aktualności
Letnia odsłona cyklu „Jazz.PL”. Transmisje koncertów na Ninatece!
Data publikacji: 29 / 06 / 2022

Letnia odsłona cyklu „Jazz.PL”. Transmisje koncertów na Ninatece!

Radiowa Dwójka zaprasza na kolejny wieczór z jazzem. W piątek, 1 lipca, w Studiu S-3 Polskiego Radia zaprezentuje się – w ramach cyklu „Jazz.PL” – Szymon Mika i Romain Pilon Quartet. Początek koncertu o godz. 18.00 – transmisja na antenie stacji oraz – w formie streamingu wideo – na Ninatece, Facebooku, stronie dwojka.polskieradio.pl i kanale YouTube Dwójki

Latem cykl Jazz.PL zmienia formułę. – Od początku lipca zapraszamy na premierowe koncerty specjalne. W Studiu S3 pojawią się m.in. Dominik Wania, Jan Ptaszyn Wróblewski, Marcin Wasilewski, Bracia Oleś, Kamil Piotrowicz, czy Józef Skrzek. Specjalnie dla Słuchaczy Dwójki czołówka współczesnej sceny na nowo odczyta muzykę artystów, którzy istotnie wpłynęli na DNA polskiego jazzu – mówi Roch Siciński, jeden z kuratorów jazzowego cyklu Dwójki. Każdy z koncertów skupiony będzie wokół twórczości wybranej postaci, usłyszymy muzykę Wojciecha Karolaka, Janusza Muniaka, Tomasza Stańki, Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, Tomasza Szukalskiego i innych. Letnia odsłona cyklu „Jazz.PL” to muzyczny dowód na to, że w jednym miejscu i czasie przeszłość może spotkać się z teraźniejszością, a nawet przyszłością.

Już 8 lipca koncert Braci Olesiów, którzy zagrają muzykę autorstwa Tomasza Stańki

Muzycy okrzyknięci największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku to jedni z bardziej cenionych artystów dzisiejszej sceny jazzowej. Współpracują z wybitnymi artystami z całego świata jak David Murray, Kenny Werner, Theo Jörgensmann, Erik Friedlander, Chris Speed, Herb Robertson, Rob Brown, Tomasz Stańko, Jorgos Skolias, Antoni Gralak, z którymi koncertują, a także nagrywają wysoko oceniane przez krytyków i publiczność płyty. Album tria Theo Jorgensmann & Oleś Brothers – Alchemia, który wydała jedna z najbardziej prestiżowych jazzowych wytwórni na świecie – szwajcarska HatHut Records, polska krytyka odnotowała jako wielki sukces polskiego jazzu.

Jazz.PL – Tomasz Stańko Recomposed Jego muzyka na całym świecie rozpoznawalna jest po pierwszym zaśpiewie.I to nie tylko ze względu na charakterystyczny, przeszywający dźwięk trąbki, ale też przez jedyną w swoim rodzaju frazę oraz wybitne kompozycje. Wszystkie te elementy były nierozerwalnie związane z nieprzeciętną osobowością tego artysty. On nie tworzył muzyki – On był muzyką.  W cyklu Jazz.PL obchody 80 urodzin Tomasza Stańki!Po kompozycje polskiego geniusza jazzu, sięgnie najlepsza rodzima sekcja (nie tylko) rytmiczna. Muzycy, których oprócz niebywałej wrażliwości, wiedzy i perfekcyjnego warsztatu ,wyróżnia niebywała otwartość umysłu. A to Tomasz Stańko cenił najbardziej.Już w piątek o godzinie 18:00 w studiu s-3 wystąpią Bracia Olesiowie!Artyści do współpracy zaprosili Wojciecha Jachne (trąbka), Bartosza Prucnala (saksofon) oraz Irka Wojtczaka (saksofon). Razem wykonają premierowo, na specjalne zamówienie Dwójki wybrane kompozycje Tomasza Stańki. Wojtek Jachna – trąbkaBartosz Prucnal – saksofon altowyIrek Wojtczak – saksofonyMarcin Oleś – kontrabasBartłomiej Oleś – perkusja

Informacje

  • „Jazz.PL” w każdy piątek o godz. 18:00 – na portalu Ninateka.pl, dla publiczności w studiu S3 Polskiego Radia, dla Słuchaczy na antenie Dwójki, a także w transmisji wideo na portalach Facebook, YouTube i na stronie internetowej stacji. Zapraszają Piotr Metz, Andrzej Zieliński i Roch Siciński.
  • Wszystkie dotychczasowe koncerty z cyklu „Jazz.PL” do obejrzenia tu

Harmonogram koncertów

2022-07-01 – Szymon Mika/Romain Pilon Quartet – JAREK ŚMIETANA

2022-07-08 – Bracia Oleś – TOMASZ STAŃKO

2022-07-15 – Płużek/Grzegorski/Kowalewski/Jonkisz – JANUSZ MUNIAK

2022-07-22 – Robert Majewski z zespołem – HENRYK MAJEWSKI

2022-07-29 – Henryk Miśkiewicz Quartet – JERZY „DUDUŚ” MATUSZKIEWICZ

2022-08-05 – Dominik Wania Quartet + Skrzek/Sikała Duo – TOMASZ SZUKALSKI

2022-08-12 – Tarwid/Mucha/Karch – ANDRZEJ KURYLEWICZ

2022-08-19 – Wojciech Pulcyn Quintet – ZBIGNIEW WEGEHAUPT

2022-08-26 – HAŁVVA (Piotrowicz/Prościński + Quost) – ANDRZEJ TRZASKOWSKI

2022-09-02 – Piotr Wyleżoł Band – WOJCIECH KAROLAK

2022-09-09 – Mary Rumi i Jacek Namysłowski – ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI

 

Partnerem letniej odsłony cyklu Jazz.PL jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.