Aktualności
StoryCode Warsaw #11 | Born-digital Journalism
Data publikacji: 30 / 10 / 2017

StoryCode Warsaw #11 | Born-digital Journalism

Jedenaste już spotkanie międzynarodowej społeczności StoryCode Warsaw poświęcone będzie narracjom dziennikarskim w sieci: interaktywnemu dokumentowi „Nikisz Niesporka”, podcastom „Stories From the Eastern West” oraz „Odbiornik” magazynu dwutygodnik.com.

Program spotkania:

Karola Gruszkę i Marię Zawałę gościliśmy na drugim spotkaniu StoryCode w styczniu 2016 roku. Zaprezentowali wtedy reportaże interaktywne, które realizowali dla Dziennika Zachodniego. Tym razem opowiedzą o swoim najnowszym projekcie pt. ”, wyprodukowanym w ich nowej redakcji – portalu Silesion. To interaktywny dokument o legendarnym śląskim fotografie Tadeuszu Niesporku i historycznej dzielnicy Katowic, którą przez całe życie dokumentował.

Stories from the Eastern West to anglojęzyczny podcast wydawany przez Culture.pl – platformę promującą polską kulturę na świecie prowadzoną przez Instytut Adama Mickiewicza. Każdy z odcinków podcastu w barwny, niebanalny sposób przybliża najciekawsze wydarzenia z historii Europy Środkowo-Wschodniej. Już po 24 godzinach od daty premiery statystyki Itunes wskazywały SFEW jako trzecią najpopularniejszą audycję w Polsce. W spotkaniu udział wezmą: redaktor naczelny Culture.pl – John Beauchamp i główny producent – Wojtek Oleksiak.

Magazyn kulturalny Dwutygodnik.com, prowadzony przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny powstał jako publikacja internetowa (born-digital). Pogłębionym tekstom i zabawnym felietonom towarzyszą nowoczesne środki audiowizualne. Od dwóch lat portal wydaje również własny podcast Odbiornik. Prowadzące go redaktorki: Agnieszka Słodownik i Anna Desponds rozmawiają z gośćmi o kulturze, technologii i wszystkim pomiędzy.

StoryCode to międzynarodowa sieć, skupiająca osoby poszukujące nowoczesnych form narracji. U jej podstaw leży chęć wspólnego eksperymentowania, którego efektem będą nowe sposoby opowiadania historii wykorzystujące dostępne obecnie oraz przyszłe technologie. Spotkania StoryCode mają na celu edukować i integrować środowisko twórców z różnych dziedzin. W obszarze naszego zainteresowania leżą takie zjawiska, jak opowiadanie historii z wykorzystaniem wielu platform i narzędzi (transmedia, cross-media), interakcja i partycypacja. Nasze spotkania są poświęcone zarówno nowym formom dokumentalnym (dokument interaktywny, dokument uczestniczący) jak i fabularnym (interaktywny film, narracja w grach, immersive theatre, Alternate Reality Games). Interesują nas nowe technologie (rozszerzona i wirtualna rzeczywistość, internet rzeczy) i narzędzia, które można wykorzystać do opowiadania historii i angażowania w nie odbiorców. Staramy się również poszukiwać odpowiedzi na tak istotne kwestie jak modele biznesowe i monetyzacja.

StoryCode działa w 20 miejscach na świecie, obecnie również w Warszawie.

Gdzie?

Pracownia Duży Pokój
ul. Warecka 4/6 (wejście od ul. Kubusia Puchatka)

Kiedy?

06.11.2017
start: godz.18.00.