Aktualności
„Sukienka” – produkcja Warszawskiej Szkoły Filmowej nominowana do Oscara!
Data publikacji: 09 / 02 / 2022

„Sukienka” – produkcja Warszawskiej Szkoły Filmowej nominowana do Oscara!

Film „Sukienka” nakręcony przez studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej otrzymał nominację do Nagród Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Aktorski Film Krótkometrażowy. Szansę na trzecią statuetkę w karierze ma także operator Janusz Kamiński. 94. gala rozdania Oscarów odbędzie się 27 marca

Krótkometrażowy film Sukienka to historia niepełnosprawnej kobiety, która marzy o miłości i bliskości.

Reżyserem i jednocześnie scenarzystą obrazu jest Tadeusz Łysiak, student Warszawskiej Szkoły Filmowej. Produkcja pokazywana była na niemal 40. festiwalach filmowych na całym świecie i zdobyła 18 nagród oraz wyróżnień. Wygrana na prestiżowym Atlanta Film Festival umożliwiła Sukience ubieganie się o nominację do Oscara.

Decyzją członków Akademii Filmowej ten studencki projekt zawalczy teraz o najważniejszą nagrodę w branży filmowej.

Pracująca w przydrożnym motelu niskorosła Julia nie chce już dłużej tłumić w sobie pożądania, seksualności i tęsknoty za fizyczną bliskością. Kiedy w jej życiu pojawia się przystojny kierowca ciężarówki, jej niezrealizowane fantazje zaczynają się ucieleśniać. Ale „Sukienka” to nie tylko historia kobiety spotykającej mężczyznę. Fizycznie odmienna od otaczającego ją społeczeństwa Julia doświadcza wielu przykrości. „Sukienka” to uniwersalna opowieść o tęsknocie, która dotyka każdego, bez względu na dzielące nas bariery i różnice.

Film odważnie przełamuje tabu narosłe wokół seksualności osób z niepełnosprawnościami. Prowokuje także do dyskusji na temat zwiększenia obecności tej grupy na ekranie i pomaga obalić krzywdzący stereotyp, jakoby osoby te nie były zdolne do pracy czy aktorstwa.

Chciałabym, żeby to było naturalne, że osoby z różnymi niepełnosprawnościami są w kinie i są wśród nas – mówi wcielająca się w główną rolę Anna Dzieduszycka. Jej kreacja aktorska została doceniona na wielu festiwalach w kraju i zagranicą. Anna została nagrodzona m.in. Nagrodą Główną dla Najlepszej Aktorki podczas Flicker’s Rhode Island International Film Festival w USA. Jury argumentowało werdykt słowami:

Wow! Kreacja pełna niuansów i subtelności. Anna pokazała widzom perspektywę osób, które od dawna nie miały w kinie dostatecznej reprezentacji. Poprzez swoją postać stworzyła świat, który zostaje z widzami na długo po zakończeniu seansu”

Sukienka to jedyna w tym roku produkcja z Polski, która może sięgnąć po Nagrodę Akademii Filmowej. Już wkrótce nasi rodzimi twórcy przejdą się po czerwonym dywanie razem z największymi gwiazdami światowego kina. Wyniki oscarowego wyścigu poznamy 27 marca podczas 94. Ceremonii Wręczenia Nagród Akademii Filmowej.

kobieta, która wygląda na niskorosłą, patrzy na ekran monitora, ma surowy wyraz twarzy

Nominacja dla Janusza Kamińskiego

Szansę na Oscara ma również polski operator Janusz Kamiński za zdjęcia do filmu West Side Story Stevena Spielberga. To szansa dla polskiego operatora na trzecią w karierze statuetkę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Wcześniej zdobył ją za filmy: Lista Schindlera i Szeregowiec Ryan, również w reżyserii Stevena Spielberga.

Ponadto był jeszcze czterokrotnie nominowany do Oscara za zdjęcia do filmów: Amistad, Motyl i skafander, Czas wojny oraz Lincoln. Jest także laureatem nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) i Brytyjskiego Stowarzyszenia Operatorów (obie za Listę Schindlera).

 

Ilustracja: kadr z filmu Sukienka