Aktualności
Święto scenarzystów w twoim domu! Rozpoczął się właśnie Script Fiesta 9½
Data publikacji: 22 / 04 / 2021

Święto scenarzystów w twoim domu! Rozpoczął się właśnie Script Fiesta 9½

Już dziś na platformie Think Film rozpoczyna się Script Fiesta 9½! Wszystkie propozycje programowe będą dostępne online i całkowicie bezpłatnie. Organizatorzy przygotowali aż 25 wydarzeń, które uchylą rąbka tajemnicy do wielowymiarowego świata scenariopisarstwa!

Na uczestników czekają premiery wcześniej zarejestrowanych dyskusji, wykładów i warsztatów, spotkania na żywo, projekcje filmowe i aż 35 gości! Gratką dla festiwalowiczów będzie case study poświęcone kRAJowi czyli pierwszej pełnometrażowej produkcji Warszawskiej Szkoły Filmowej, która oczekuje na swoją kinową premierę. W spotkaniu wezmą udział wszyscy reżyserzy i scenarzyści, którzy zaangażowani byli w produkcję tj. Maciej Ślesicki, Veronica Andersson, Mateusz Motyka i Filip Hillesland oraz Marcin Adamczak – dystrybutor filmu, Velvet Spoon.

Poznaj swój kRAJ czyli, jak powstały dzikie historie o Polakach

Za realizację filmu odpowiadają założyciel i kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej Maciej Ślesicki oraz absolwenci szkoły Veronica Andersson, Mateusz Motyka i Filip Hillesland. Podczas tegorocznej Script Fiesty twórcy filmu opowiedzą o wyzwaniach tworzenia scenariusza filmu nowelowego i przeanalizują, w jaki sposób zapisy scenariusza przeniosły się na efekt ekranowy. kRAJ to film złożony z sześciu komediodramatów, które z przymrużeniem oka pokazują współczesną Polskę. Każdy z nich sprawdzi się jako oddzielna historia, razem stanowią spójną całość. Wszystkie bazują na z pozoru prozaicznych sytuacjach, które przybierają przewrotny obrót, doprowadzając bohaterów na skraj wytrzymałości. Z tego filmu bije energia, młodość, odwaga. Historie tworzą zmienny koktajl różnych nastrojów, atmosfer, które są świetnie zorkiestrowane – podkreśla Marcin Adamczak (Velvet Spoon, dystrybutor filmu).

Twórcy przygotowali historię pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji i czarnego humoru, która wywoła zdumienie i przerażenie, przeplatane salwami śmiechu.

Najbardziej rozmyślaliśmy o tym, jak to zrobić, aby te wszystkie historie, które na początku były publicystyczne zamieniły się w opowieści o pełnokrwistych bohaterach. To, co było dla nas ważne, to to, abyśmy czuli, że nas to razem bawi. Wielu ze scen nie było do tej pory w polskim kinie. Również w tym sensie film jest niezwykle świeży. Choć tytuł jest publicystyczny, to nie zrobiliśmy filmu o Polsce, a o Polakach tj. o tym, co w swoich głowach mamy i jak się nam w tym głowach gotuje. Chciałem napisać dzikie historie, a z drugiej strony chciałem, aby one bardzo trzymały się ziemi. W rezultacie każda z historii podszyta jest prawdziwymi emocjami, namiętnościami. Właściwie jest to film o mrocznych marzeniach Polaków – opowiada Maciej Ślesicki.

Studenci Warszawskiej Szkoły Filmowej zaangażowali się w realizację projektu na wszystkich polach i etapach produkcji. Pod opieką doświadczonych koordynatorów Macieja Ślesickiego, Andrzeja Wolfa, Marka Brodzkiego i Zbigniewa Nicińskiego, razem z profesjonalistami z branży filmowej, stworzyli obraz będący głosem, który łączy pokolenia w debacie nad współczesną Polską. Na case study poświęcone kRAJowi organizatorzy zapraszają w sobotę 24 kwietnia o godzinie 17:00.

Informacje praktyczne

Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu są bezpłatne. Centrum festiwalowym stanie się od 22 kwietnia platforma Think Film.

Jak wziąć udział w festiwalu?

Program Script Fiesta 9½ oparty jest na trzech formach wydarzeń. Pierwszą z nich są premiery wcześniej wyprodukowanych wydarzeń z udziałem gości, które będzie można oglądać od godziny wskazanej w harmonogramie festiwalu przez wszystkie festiwalowe dni i o dowolnej porze.

Drugą formą są wydarzenia na żywo. Transmisje ze spotkań oznaczonych w ten sposób będzie można oglądać zarówno na Think Film, jak i na Facebooku Script Fiesty, gdzie za pomocą komentarzy będzie można kierować pytania do gości.

Trzecią kategorią wydarzeń są projekcje filmowe. Te będą dostępne tylko we wskazanym w harmonogramie przedziale godzinowym.

Wcześniejszej rejestracji na seans wymaga jedynie pokaz Niepamięci, który będzie poprzedzał spotkanie z twórcami filmu tj. Christosem Nikou i Stavrosem Raptisem. Specjalny formularz rejestracyjny zostanie uruchomiony na platformie Think Film pierwszego dnia festiwalu tj. 22 kwietnia o godzinie 11:00. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, decydować będzie w tym przypadku kolejność zgłoszeń. Uczestnicy zarejestrowani na seans otrzymają login i hasło, które umożliwią dostęp do filmu we wskazanym w harmonogramie bloku godzinowym.

Wszystkie inne wydarzenia festiwalu będą dostępne dla każdego uczestnika bez konieczności rejestracji i logowania się. Wystarczy 22 kwietnia wejść do wirtualnego centrum festiwalowego pod adresem: www.thinkfilm.pl.

plakat festiwalu

 

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny jest partnerem przedsięwzięcia.

 

Ilustracja: fotos z filmu kRAJ