Aktualności
Tak było na Nocy Muzeów w Kinie Iluzjon!
Data publikacji: 24 / 05 / 2022

Tak było na Nocy Muzeów w Kinie Iluzjon!

W sobotę 14 maja 2022 odbyła się tegoroczna Noc Muzeów. Z tej okazji w Kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej FINA przygotowała szereg wydarzeń, które przyciągnęły tłumy odwiedzających. Oto nasza relacja!

Do zorganizowania Nocy Muzeów w naszym kinie przymierzaliśmy się już od lat, w tym roku wreszcie zdecydowaliśmy się spróbować. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania – przez cały wieczór i noc Iluzjon odwiedziło wielu gości. Ponieważ Iluzjon jest jednym z ostatnich w Warszawie tradycyjnych analogowych kin, postanowiliśmy pokazać zwiedzającym jak wyglądają kulisy takiego kina” – mówił Michał Pieńkowski, który odpowiadał za rewelacyjne opowieści na temat eksponatów obecnych podczas wydarzenia.

Już od godziny 16:00 w hallu kina, goście mogli obejrzeć reprinty plakatów polskich produkcji przedwojennych, takich jak Panienka z Poste-Restante, Piętro wyżej czy Zapomniana melodia. Ponadto, przygotowana na tę okoliczność wystawa pozwoliła zapoznać się z bliska m.in. z przenośną kamerą Kinamo z lat 20., w której mieścił się zapas taśmy pozwalający nagrać ok. 3 minut filmu, a także z przystawką dźwiękową, dzięki której na dawnych projektorach do filmów niemych można było wyświetlać filmy dźwiękowe.

„Poza seansami filmowymi w hallu kina przygotowaliśmy wystawę zabytków techniki związanych z taśmami filmowymi. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć zabytkowe projektory, kamery, przedwojenne opakowania taśm filmowych, a także pierwszą w Europie wystawę bobinek (rolek, na których przechowuje się taśmy), pokazującą różnorodność rozmiarów, kształtów i kolorów bobinek oraz jak się one zmieniały na przestrzeni ostatniego stulecia” – wspomniał Pieńkowski.

W sali Stolica, o pełnych godzinach od 16:00 do 23:00 odbywały się projekcje reportażu opowiadającego o losach taśmy filmowej – o jej drodze z archiwum, przez pracownię konserwacji aż po kabinę projekcyjną. Każda z projekcji wzbogacona została o pokaz trzech różnych odcinków z serii Przygody Gapiszona, aby widzowie mogli zauważyć różnice pomiędzy filmem pokazywanym z taśmy 16 mm, taśmy 35 mm oraz z DCP – całkowicie cyfrowej, a tym przypadku, także odrestaurowanej wersji.

W sali Mała Czarna o godz. 17:00 i 20:00, goście mieli niepowtarzalną okazję, aby na żywo wysłuchać wykładu przygotowanego przez filmoznawcę Piotra Śmiałowskiego. Tematem wystąpienia była fascynująca historia kina Iluzjon oraz historia samego budynku, w którym obecnie mieści się kino.

„Podczas wykładów o historii kina Iluzjon i kina Stolica najciekawsze były te momenty, gdy uczestnicy zaczynali wspominać o ich wizytach w obu kinach przed laty. Tego rodzaju głosy budują osobistą perspektywę historyczną i są równie ważne, jak daty, zdarzenia i artefakty– powiedział Piotr Śmiałowski.

Podczas Nocy Muzeów kino Iluzjon odwiedziło około 1500 osób. Wszystkim odwiedzającym bardzo dziękujemy i serdecznie zapraszamy na nasze kolejne wydarzenia.

 

Julia Piecyk

 

 

fot. FINA