Aktualności
Trwają zapisy na VI edycję Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 11 / 10 / 2021

Trwają zapisy na VI edycję Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych
do wzięcia udziału w Olimpiadzie Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Do wygrania roczne stypendium na Warszawskiej Szkole Filmowej, indeksy na uczelnie w całej Polsce oraz akredytacje na festiwale filmowe. Rejestracja na edycję 2021/2022 potrwa do 9 listopada

Każda edycja Olimpiady skupiona jest wokół innego zagadnienia, w tym roku szkolnym brzmi ono: „Kino a inne sztuki”. Olimpiada będzie składać się z trzech etapów: eliminacji szkolnych (18 listopada 2021 r.), zawodów okręgowych (14 stycznia 2022 r.) oraz zawodów centralnych (25-26 marca 2022 r.). Na laureatów czekają: roczne stypendium na studia w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz indeksy na uczelnie w całej Polsce – na różne kierunki od filmoznawstwa, przez dziennikarstwo po organizację produkcji filmowej, jak również akredytacje na festiwale filmowe (m.in. Krakowski Festiwal Filmowy, Nowe Horyzonty we Wrocławiu i Dwa Brzegi w Kazimierzu nad Wisłą), książki oraz filmy na DVD.

Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej to jedyna tego rodzaju interdyscyplinarna inicjatywa edukacyjna o zasięgu ogólnopolskim. Młodzież może sprawdzić swoją wiedzę z zakresu filmu i mediów, ale także zmierzyć się z rozwijającym kreatywność zadaniem projektowym. Jednym z zadań finałowych jest przeprowadzanie wywiadu z gościem specjalnym! W poprzednich edycjach byli to m.in.: Aleksandra Konieczna, Piotr Domalewski, Agnieszka Grochowska, Łukasz Simlat, Gabriela Muskała, Kinga Dębska.

Olimpiada dwukrotnie została doceniona przez Polski Instytut Sztuki Filmowej nominacją do nagrody w kategorii edukacji filmowej.

Przygotowania do Olimpiady w znaczący sposób ułatwią dwie publikacje:

Informator, w którym znajdują się m.in. bibliografia, filmografia, harmonogram, regulamin. Informator dostępny jest TUTAJ.

Poradnik dla uczniów i nauczycieli – znajdują się
w nim m.in.: opracowane zagadnienia z zakresu tematycznego, pytania ze wcześniejszych edycji, ćwiczenia do przeprowadzenia na lekcji. Poradnik dostępny jest TUTAJ.

Przygotowania do Olimpiady polecamy rozpocząć od wykładu pt. „Kino a inne sztuki”, który wygłosił prof. dr hab. Wojciech Otto LINK.

 

Więcej informacji:

fina.gov.pl/projekty/olimpiada-2021/
tel. 22 182 47 63
e-mail: olimpiada@fina.gov.pl

Organizator:

logo FINA                 

Patronat honorowy:

 

logo ministerstwa edukacji narodowej