Aktualności
„W podróży”. Wystawa fotografii Zofii Chomętowskiej
Data publikacji: 20 / 06 / 2022

„W podróży”. Wystawa fotografii Zofii Chomętowskiej

Z okazji organizowanych przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny obchodów 100-lecia stosunków dyplomatycznych między Polską a Argentyną w kinie Iluzjon odbywa się wystawa fotografii Zofii Chomętowskiej. Ekspozycję powstałych w Argentynie prac artystki można oglądać do 30 czerwca. Wystawa jest częścią wydarzenia „Jak dawniej grajcie mi znów… Historia polsko-argentyńska”, ukazującego wzajemne sploty kulturowe i historyczne dwóch państw

Zofia Chomętowska popłynęła statkiem do Argentyny we wrześniu 1948 roku wraz z dziećmi: Piotrem i Gabriellą Chomętowskimi oraz siostrą Ludwiką Bogórską i jej synem Antonim. Jej życie w Argentynie rozpoczęło się 18 września 1948 roku, gdzie fotografka (nie licząc podróży) mieszkała aż do śmierci w 1991 roku. W Argentynie, pomimo prób, nie powróciła do zawodu fotografki, za to fotografowała z zaangażowaniem swoją rodzinę i przyjaciół oraz krajobrazy i  miasta w nowo poznawanym kraju. W późniejszym mieszkaniu, w dzielnicy Belgrano, miała także niewielką ciemnię, gdzie robiła odbitki z  przedwojennych i współczesnych negatywów.

Na wystawie w Iluzjonie, będącej częścią wydarzenia Jak dawniej grajcie mi znów… Historia polsko-argentyńska, obejrzeć można fotografie z lat 1948–1957, czyli pierwszej dekady po przyjeździe Chomętowskiej do Argentyny. Opowieść rozpoczyna portret mężczyzn sfotografowanych przed ciężarówką przeprowadzkową oraz kufry przed pierwszym domem artystki na ul. Avenida Juan B. Justo; ulica ta na drogowskazie wskazywanym na jednym ze zdjęć przez córkę Gabriellę, była też miejscem gdzie Chomętowska otworzyła pierwszy zakład-pracownię malarską plastiku, szkła i  porcelany. Samochody w Buenos Aires, zatłoczona plaża przed hotelem w tętniącym życiem kurorcie Mar del Plata, uliczne stragany, zachwycające pejzaże pokazują skalę zainteresowań tematycznych i  formalnych fotografki. Chomętowska zafascynowana motoryzacją, często skupia uwagę też na pojazdach. Motyw podróży po Argentynie, oddaje klimat jej długiego, burzliwego i pełnego zmian życia.

Wystawa powstała we współpracy z Fundacją Archeologia Fotografii.

Rotunda Kina Iluzjon | ul. Narbutta 50 A, Warszawa

Wstęp bezpłatny. Wystawa czynna codziennie w godz. 14.00–20.30.