Aktualności
West, Josephson, Komasa | Masterclass
Data publikacji: 04 / 09 / 2017

West, Josephson, Komasa | Masterclass

15 września wspólnie z telewizją AXN zorganizowaliśmy spotkanie, podczas którego showrunnerka „Dextera” Wendy West i Barry Josephson – twórca m.in. „Bones” oraz „Turn” – opowiedzieli o kulisach pracy nad amerykańskimi serialami. Głównym tematem był writers’ room, czyli metoda wspólnej pracy w zespole scenarzystów, a także rola showrunnera – osoby odpowiedzialnej za cały serial.

Relacja z wydarzenia

Bardziej szczegółowo porozmawialiśmy o różnicach budowania intrygi kryminalnej na przestrzeni całego sezonu i poszczególnych odcinków. Omówiliśmy różnice w serialach epizodycznych i tych linearnych. Z intrygi kryminalnej płynnie przeszliśmy do planowania innych wątków i rozkładania ich na poszczególne odcinki. Poruszyliśmy zagadnienia takie, jak łuk serialu, główne pytanie dramatyczne, wiodący konflikt, rozwój postaci i przebiegi relacji pomiędzy bohaterami. Wszystko to w kontekście opowiadania historii trwającej kilka godzin. Porozmawialiśmy także o rozwiązaniach konstrukcyjnych – zarówno tych obejmujących cały sezon, jak i poszczególne odcinki.

Druga część dyskusji poświęcona była różnicom w pracy pomiędzy Stanami i Polską.

Wendy i Barry pracowali przy kręconym w Polsce, nowym serialu AXN – Ultraviolet. Serial powstawał w polskim writers’ roomie z polskim headwriterem, ale obecny był również amerykański konsultant. Cały proces nadzorowany był przez Sony Pictures Television oraz właśnie Wendy i Barry’ego. Do dyskusji dołączy Jan Komasa – jeden z dwóch reżyserów Ultraviolet.

W trakcie dyskusji zaprezentowane zostały niepublikowane nigdzie wcześniej fragmenty serialu ilustrujące poruszone tematy. Spotkanie poprowadził Filip Kasperaszek.

Informacje praktyczne
Spotkanie odbyło się w piątek 15 września 2017 w godzinach 11:00–14:30 w siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie (sala Ziemia Obiecana).

Wydarzenie zorganizowała Telewizja AXN i Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny. Partnerem wydarzenia była Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.