Aktualności
„Wielka Droga” na 25. edycji Festiwalu „Nitratnog” w Belgradzie
Data publikacji: 06 / 06 / 2023

„Wielka Droga” na 25. edycji Festiwalu „Nitratnog” w Belgradzie

13 czerwca w Jugosłowiańskiej Kinotece (Jugoslovenska kinoteka) w Belgradzie, w ramach 25. edycji słynnego Festiwalu Filmu Nitro, odbędzie się pokaz specjalny filmu Michała Waszyńskiego „Wielka Droga”

Wielka Droga to pierwszy powojenny fabularny film polski wyprodukowany w 1946 roku we Włoszech. Opowiada historię miłosną Adama i Ireny, pary narzeczonych rozdzielonych podczas II wojny światowej, która rozpoczyna się dla nich oblężeniem Lwowa w 1939 i wywózkami na Syberię. Ich ponowne losy krzyżują się na początku formowania Armii Andersa w ZSRS, a następnie podczas przemarszu przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt, aż po kampanię włoską.  Film zawiera archiwalne materiały dokumentalne zrealizowane przez Czołówkę Filmową Wojska Polskiego podczas podróży II Korpusu Polskiego na trasie przemarszu, ćwiczenia oraz udział w operacjach wojskowych z przygotowaniami do bitwy o Monte Cassino na czele.

 

 

plakat festiwalu Nitratnog

25. Festiwal Filmu Nitro

Tegoroczna, 25. edycja słynnego na całym świecie festiwalu odbędzie się w dniach 6–15 czerwca pod hasłem „Nitrat 25”. Podczas dziesięciu dni Festiwalu, publiczność będzie mogła zobaczyć 43 filmy z 23 krajów Europy, Azji i Ameryki Północnej.

Widownia będzie mogła zobaczyć słynne filmy takich reżyserów jak Ernst Lubitsch, Michał Waszyński, Jean Epstein, Moritz Stiller, James Cruz, Julien Divivier, Viktor Turžanski, Leitao de Barros, Werner Hochbaum, Hiroshi Shimizu, Max Ofils, Mario Soldati, Christian Jacques, Marton Keleti, Mihail Kalatozov, Mario Monicelli, Aldrich Lipski i wielu innych.

Filmoteka ugości ponad trzydziestu dyrektorów filmotek, historyków filmu, archiwistów i innych specjalistów z 15 krajów. Będzie to okazja do nawiązania nowych znajomości i współprac, dyskusji o ważnych tematach z zakresu nauki archiwizacji, wymian doświadczeń, pomysłów i programów.

Czas i miejsce

Czas: pokaz Wielkiej Drogi odbędzie się 13 czerwca o godz. 16.00

Miejsce: wszystkie wydarzenia w ramach 25. Festiwalu Filmu Nitro odbędą się w siedzibie Filmoteki Jugosłowiańskiej pod adresem Uzun Mirkova 1, 11000 Beograd.

 

Cały program „Nitratnog” znajduje się na stronie festiwalu.

 

Ilustracja: kadr z filmu Wielka Droga, reż. M. Waszyński