Aktualności
„Wielka Droga” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Archiwalnych w Tbilisi
Data publikacji: 04 / 10 / 2023

„Wielka Droga” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Archiwalnych w Tbilisi

7 października w Tbilisi, podczas festiwalu „Tbilisi International Archival Film Festival” w gruzińskim Archiwum Narodowym odbędzie się pokaz odrestaurowanego filmu „Wielka Droga” w reżyserii Michała Waszyńskiego. Festiwal potrwa od 4 do 7 października 2023

Organizowany przez Gruzińskie Archiwum Narodowe, Międzynarodowy Festiwal Filmów Archiwalnych w Tbilisi (Tbilisi International Archival Film Festival) obchodzi w tym roku swoje drugie urodziny. Jego celem jest zaprezentowanie gruzińskiej publiczności filmów archiwalnych zarówno produkcji gruzińskiej, jak i innych krajów. Tematem tegorocznej edycji festiwalu są Skarby z archiwów filmowych. Weźmie w niej udział 18 archiwów filmowych.

 

plakat festiwalu w Tbilisi

 

Wielka Droga, reż. M. Waszyński, 96 min, 1946, Polska, Włochy

Wielka Droga to pierwszy powojenny fabularny film polski wyprodukowany w 1946 roku we Włoszech. Opowiada historię miłosną Adama i Ireny, pary narzeczonych rozdzielonych podczas II wojny światowej, która rozpoczyna się dla nich oblężeniem Lwowa w 1939 i wywózkami na Syberię. Ich ponowne losy krzyżują się na początku formowania Armii Andersa w ZSRS, a następnie podczas przemarszu przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt, aż po kampanię włoską.  Film zawiera archiwalne materiały dokumentalne zrealizowane przez Czołówkę Filmową Wojska Polskiego podczas podróży II  Korpusu Polskiego na trasie przemarszu, ćwiczenia oraz udział w operacjach wojskowych z przygotowaniami do bitwy o Monte Cassino na czele.

Czas i miejsce

7 października, godz. 14.25

Gruzja, Tbilisi, Gruzińskie Archiwum Narodowe, 1, Vazha-Pshavela Ave.

https://archive.gov.ge/en/tbilisis-saarkivo-filmebis-festivali-2022-1

 

Ilustracja: fotos z filmu Wielka Droga, reż. M. Waszyński