Aktualności
„Wielka Droga” w Buffalo
Data publikacji: 19 / 09 / 2023

„Wielka Droga” w Buffalo

10 września 2023 w Buffalo w Bibliotece Centralnej odbył się pokaz odrestaurowanego filmu Michała Waszyńskiego „Wielka Droga” (1946). Tego dnia miała miejsce także inauguracja wystawy „Wielka Droga. Armia Andersa”, która zgromadziła 150 osób. Wystawa w Bibliotece centralnej w Buffalo potrwa do 17 października

Wielka Droga to pierwszy powojenny fabularny film polski wyprodukowany w 1946 roku we Włoszech. Opowiada historię miłosną Adama i Ireny, pary narzeczonych rozdzielonych podczas II wojny światowej, która rozpoczyna się dla nich oblężeniem Lwowa w 1939 i wywózkami na Syberię. Ich ponowne losy krzyżują się na początku formowania Armii Andersa w ZSRS, a następnie podczas przemarszu przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt, aż po kampanię włoską.  Film zawiera archiwalne materiały dokumentalne zrealizowane przez Czołówkę Filmową Wojska Polskiego podczas podróży II Korpusu Polskiego na trasie przemarszu, ćwiczenia oraz udział w operacjach wojskowych z przygotowaniami do bitwy o Monte Cassino na czele.

Wystawa Wielka Droga. Armia Andersa w Buffalo

Ekspozycja wystawy Wielka Droga. Armia Andersa podporządkowana została poszczególnym etapom filmowej Wielkiej Drogi, począwszy od historii lwowskich Polaków, przez wybuch II wojny światowej, deportacje na Syberię, organizację Polskich Sił Zbrojnych w ZSRS, po Iran, Irak, Palestynę, Egipt, Włochy. Wystawa została tak przygotowana, by jej frontalne strony odzwierciedlały kolejne etapy przemarszu Armii Andersa, a równocześnie każdy ekspozytor ukazuje historię danego etapu. Wystawa eksponuje także artystów Andersa, którzy w filmie odgrywali swoje życiowe role, jak Renata Bogdańska, Feliks Fabian, czy Ludwik Lawiński. Ekspozycja zawiera także zdjęcia z restauracji i digitalizacji filmu oraz filmowe piosenki zamieszczone w postaci kodów QR. Teksty do nich napisał niezastąpiony Feliks Konarski, a muzykę Henryk Wars, poza Czerwonymi Makami na Monte Cassino, do której muzykę skomponował Alfred Schultz.

Organizatorami wystawy w Buffalo są Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, The Permanent Chair of Polish Culture at Canisius University oraz The Society for Arts w Chicago.

Czas i miejsce

Czas: do 17 października 2023

Miejsce: The Buffalo & Erie County Public Library, Buffalo, Stany Zjednoczone

Więcej informacji na stronie Biblioteki w Buffalo.