Aktualności
„Wojna Światów” | Premiera filmu dokumentalnego w Ninatece
Data publikacji: 14 / 08 / 2020

„Wojna Światów” | Premiera filmu dokumentalnego w Ninatece

16 sierpnia o godz. 22:00 w serwisie Ninateka (ninateka.pl) odbędzie się premiera filmu dokumentalnego koprodukcji FINA. „Wojna Światów” to 80-minutowa podróż w czasie. Epicka opowieść, oparta na zrekonstruowanych i pokolorowanych materiałach archiwalnych, toczy się głosami uczestników i świadków wydarzeń 1920 roku. Film będzie dostępny przez tydzień, za darmo i bez reklam.

Narracyjną tkankę filmu tworzą oryginalne i nieznane dotychczas relacje uczestników i świadków wydarzeń, unikalne filmy archiwalne, zdjęcia, rozkazy, zapisy rozszyfrowanych tajnych raportów, pamiętniki i nagrania radiowe.

Trzeciego lipca 1920 roku w Warszawie, w trakcie obrad Rady Obrony Państwa, dla jej uczestników było oczywiste, że najbliższe dni zadecydują o losie miasta i młodego państwa, które z wielkim trudem odzyskało niepodległość. Jak dramatyczna była sytuacja, świadczą decyzje o ewakuacji placówek dyplomatycznych i archiwów oraz pośpieszna ucieczka części przedsiębiorców. Jednak nie wszyscy wyjechali. Warszawiacy szykowali się do obrony miasta, wzorem pospolitego ruszenia sprzed wieków, odbywał się stutysięczny ochotniczy zaciąg. 900 000 polskich żołnierzy – z czego połowa na froncie, miało się zmierzyć z prawie pięciomilionową Armią Czerwoną – z czego blisko milion na froncie polskim.

Historycy do dziś spierają się o to kiedy rozpoczęła się wojna polsko-bolszewicka. Jaką rolę odegrały nowoczesne formy walki: lotnictwo, wywiad elektroniczny, technika wojny manewrowej? I być może najważniejsze: co groziło Polsce i Europie, gdyby zwyciężyli bolszewicy?

Odpowiedź na te pytania, jest kluczowa dla oceny roli wojny polsko-sowieckiej – „Wojny Światów” – w historii XX wieku. Konfliktu państwa budującego swe demokratyczne fundamenty z totalitarnym mocarstwem.

Choć w stolicy nie toczyły się jakiekolwiek działania wojenne, to najważniejsze dla losów miasta i młodego państwa starcie, przeszło do historii jako „Bitwa Warszawska”. Choć wojna polsko-sowiecka trwała prawie dwa lata, to w powszechnej świadomości wciąż jest obecne wyobrażenie o kilkudniowym „Cudzie nad Wisłą”. Celem dokumentu „Wojna Światów” jest pokazanie szerokiej publiczności złożoności konfliktu i poszerzenie wiedzy historycznej z tego okresu.

Za scenariusz i reżyserię odpowiadają  Mirosław Bork i Krzysztof Talczewski.

Producentem filmu jest MWM media sp. z o.o, koproducentami FINA i TVP S.A.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo MKiDN