Aktualności
Wschód nieznany
Data publikacji: 28 / 03 / 2022

Wschód nieznany

Wschód nieznany to nowy cykl, będący reakcją na tragiczną sytuację polityczną, która wstrząsnęła całym światem. Jest gestem solidarności i wsparcia FINY i Ninateki, które chcemy również wyrazić przez kulturę i sztukę

Zapraszamy na trzy wyjątkowe filmy ukraińskich twórców, uznane zarówno przez krytykę, jak i publiczność. W repertuarze znalazł się głośny, postapokaliptyczny film Walentyna Wasjanowicza Atlantyda, który teraz nabiera nowego znaczenia i staje się pewnego rodzaju przestrogą. Dom Słowo. Niedokończona powieść w reżyserii Tarasa Tomenko ilustruje ukraińską bohemę artystyczną Charkowa lat 30, ubiegłego wieku. Historia porusza problem systemu totalitarnego, nawiązując do Hołodomoru, jednego z największych ludobójstw XX wieku. Dokument Mit Łeonida Kantera i Iwana Jasnija przedstawia postać Wassyla Slipaka, światowej sławy śpiewaka operowego, który porzucił pełne sukcesów życie we Francji, decydując się wziąć udział w walkach w Donbasie. Dodatkowo będzie można zobaczyć film polskiej produkcji. Wojenny dokument Piano Vity Drygas, którego głównym bohaterem jest pianino. Instrument, który początkowo miał wzmocnić konstrukcję barykady, stał się symbolem rewolucji na Majdanie, a wydobywające się z niego melodie, łączyły protestujących wspólnym śpiewaniem hymnu i pieśni ludowych.

Program

Filmy dostępne za darmo od 31 marca godz. 20.00 do 28 kwietnia godz. 20.00 na portalu Ninateka.pl.

 

Atlantyda, reż. Walentyn Wasjanowycz, 108 min., 2019, Ukraina

Wschodnia Ukraina 2025, rok po zakończeniu wojny z Rosją. Były żołnierz próbuje sobie poradzić z wojenną traumą. Powrót do cywilnego życia wydaje się jednak zadaniem ponad siły. Po zamknięciu stalowni, w której pracował, przyłącza się do organizacji zajmującej się ekshumacją, identyfikacją i pochówkiem ciał żołnierzy z obu stron frontu. Wolontariuszka, której towarzyszy, powoli staje się jego łącznikiem z utraconym człowieczeństwem. W zimnych, ascetycznych, utrzymanych w brudnych żółciach i szarościach kadrach Vasyanovych (reżyser i operator filmu) buduje wizję rzeczywistości postapokaliptycznej i jednocześnie boleśnie rozpoznawalnej. Świat, przez który przetoczyła się wojna, to skażona, wymarła zona, ziemia niezdatna do życia. Jej puste trwanie zamknięte jest w długich, zwykle statycznych ujęciach bezlitośnie portretujących zniszczony krajobraz i wyludnione przestrzenie. Vasyanovych daje jednak swoim bohaterom szansę w tej martwocie i pustce jest miejsce na ludzką więź. Atlantyda to historia jednocześnie przerażająca i magnetycznie przyciągająca opowieść o bezsensie wojny i trudach układania tożsamości w „świecie
po końcu świata”, ale też o nadziei i sile ludzkich relacji.


Dom Słowo. Niedokończona powieść
, reż. Taras Tomenko, 120 min., 2021, Ukraina

Do ekskluzywnego Domu „Słowo”, zbudowanego specjalnie dla ukraińskich artystów, trafia młody Vladimir Akimov, poeta z prowincji. Mimo swoich starań i wysiłków literackich, nie udaje mu się zdobyć uznania i szacunku wśród innych. Pewnego dnia dostaje propozycję, która może przynieść mu oczekiwany sukces, jednak cena, jaką będzie musiał ponieść za swoją decyzję będzie bardzo wysoka. Taras Tomenko, ilustrując artystyczne środowisko w Charkowie, porusza problematykę władzy i jej destrukcyjnego wpływu na jednostkę. Akcja toczy się na tle Wielkiego Głodu w latach 19321933, szokującego ludobójstwa XX wieku.

 

Mit, reż. Leonid Kanter, Iwan Jasnij, 63 min., 2019, Ukraina

Historia śpiewaka operowego o wyjątkowym głosie Wasyla Slipaka, który urodził się we Lwowie, ale mieszkał przez 19 lat we Francji. Osiągnął sukces, występując na scenach operowych całego świata, posiadał wiernych przyjaciół i odnalazł miłość. Gdy do jego ojczyzny przyszła wojna, podjął odważną decyzję i porzucił swoje ówczesne życie, by walczyć i bronić granic Ukrainy. Film opowiada historię jego barwnego życia i tragicznej śmierci, będącej dowodem wielkiego patriotyzmu i bohaterstwa.

 

Piano, reż. Vita Drygas, 45 min., 2015, Polska

Uratowane przez studentkę konserwatorium pianino, które miało wzmocnić konstrukcję barykady na ukraińskim Majdanie, stało się uczestnikiem i symbolem rewolucji. Instrument połączył losy bohaterów filmu, z których każdy stanął wobec innego wyboru, chcąc z godnością zając należne mu miejsce w dramatycznym konflikcie. Wkrótce pianino zjednoczyło też protestujących na Majdanie, którzy wspólnie nie bacząc mróz i śnieg w dzień i w nocy śpiewali hymn Ukrainy i poruszające pieśni ludowe. Instrument okazał się groźniejszy niż butelki z koktajlami Mołotowa… Władza nazwała grających piano ekstremistami”.