Aktualności
Wydawnictwo FINA ,,Szaleńcy” finalistą konkursu Il Cinema Ritrovato – DVD Awards 2021!
Data publikacji: 07 / 05 / 2021

Wydawnictwo FINA ,,Szaleńcy” finalistą konkursu Il Cinema Ritrovato – DVD Awards 2021!

„Szaleńcy”, film Leonarda Buczkowskiego z 1928 roku w wersji odrestaurowanej cyfrowo przez FINA znalazł się w drugim etapie konkursu bolońskiego festiwalu Il Cinema Ritrovato wśród 30 wydawnictw DVD/Blu-ray z całego świata opracowanych w okresie między marcem 2020 a marcem 2021, prezentujących filmy wyprodukowane do roku 1991

Nagrody będą przyznawane w 5 kategoriach: Najlepsze DVD/Blu-ray (Best DVD/Blu-Ray The Peter Von Bagh Award), Najlepsze wydawnictwo (Best Single Release), Najlepsza Reedycja (Best Rediscovery), Najlepszy Dodatek (Best Bonus), Najlepsza Seria (Best Series) i Najlepszy Box (Best Box-Set).

Festiwal II Cinema Ritrovato organizowany jest od 1986 roku i jego celem jest odkrywanie na nowo rzadkich i mało znanych filmów, ze szczególnym uwzględnieniem początków kinematografii i okresu kina niemego. Wydarzenie organizowane każdego lata przez włoską Cineteca di Bologna jest jednym z największych na świecie festiwali filmów odrestaurowanych cyfrowo. Nieodłącznym elementem festiwalu jest właśnie konkurs Il Cinema Ritrovato DVD Awards.

35. edycja Il Cinema Ritrovato potrwa od 20 do 27 lipca. Więcej o festiwalu na stronie oficjalnej.

Szaleńcy, czyli pierwsza polska superprodukcja

W tym toku FINA zgłosiła do konkursu dwa wydawnictwa Blu-ray: Halkę (reż. Konstanty Meglicki, 1929/1932) i Szaleńców (reż. Leonard Buczkowski, 1928). Oba filmy są dostępne w naszym sklepie w formacie Blu-ray.

Nominowany przez festiwal w Bolonii film Szaleńcy to kolekcjonerskie wydawnictwo FINA. Został on poddany rekonstrukcji cyfrowej i wzbogacony muzyką Stephena Horne’a i Martina Pyne’a. Opowiada o losach trójki przyjaciół – żołnierzy Legionów Polskich. Scenariusz łączy wątek drogi do niepodległości Polski z wątkami miłosnym i komediowym, zaś akcja filmu rozciąga się od wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej z Krakowa w 1914 roku aż do starć wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku.

Film był udanym debiutem Leonarda Buczkowskiego, reżysera m.in. Zakazanych piosenek (1946) czy Przygody na Mariensztacie (1953). Nazywany jest też „pierwszą polską superprodukcją”. Zdjęcia zrealizowano w atelier wytwórni Diana-Film w Poznaniu, we dworze w Starołęce, a przede wszystkim na poligonie w Biedrusku, gdzie w monumentalnych scenach batalistycznych wzięły udział liczne wojska, wśród nich 57 Pułk Piechoty i 7 Dywizjon Artylerii Konnej, przydając obrazowi autentyczności.

Obraz dotychczas znany był w niekompletnej wersji, a przetrwał jedynie dzięki dystrybucji za granicą. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny przeprowadziła digitalizację zachowanych taśm łatwopalnych (nitro) i rekonstrukcję cyfrową w rozdzielczości 4K. Szaleńcy powrócili z muzyką Stephena Horne’a, jednego z najsłynniejszych współczesnych twórców muzyki do filmów niemych, stworzonej we współpracy z Martinem Pyne’em.

Wydawnictwo dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022. | Pamięć filmu. Cud nad Wisłą i inne wydarzenia historyczne w zasobach FINA.

logo programu Niepodległa i MKiDN