Aktualności
Zawody Filmowe, czyli Młodzieżowy Klub Filmowy w Kinie Iluzjon
Data publikacji: 14 / 01 / 2022

Zawody Filmowe, czyli Młodzieżowy Klub Filmowy w Kinie Iluzjon

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz reżyser i operator filmowy Arkadiusz Gołębiewski zapraszają na spotkania z cyklu „Zawody filmowe”. Nowy cykl edukacyjny w kinie Iluzjon ma formułę Młodzieżowego Klubu Filmowego, który w konwencji spotkań z rozpoznawalnymi twórcami przybliży młodym pasjonatom filmu różnorodny świat zawodów filmowych, również tych mniej popularnych i nieoczywistych

Spotkania Młodzieżowego Klubu Filmowego będą mieć charakter cykliczny i odbywać się będą dwa razy w miesiącu. Podczas 2,5- godzinnych zajęć młodzież będzie mogła spotkać się i porozmawiać z wybitnym przedstawicielem jednego z filmowych zawodów, takich jak: reżyser, scenograf, aktor, montażysta czy kaskader. Spotkaniom będą towarzyszyły rozbudzające zainteresowanie kinematografią pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych. Przybliżą historię polskiego kina i wybitne postaci, tworzące najpopularniejsze polskie filmy. Pokazy będą punktem wyjścia do twórczej dyskusji pomiędzy młodzieżą, a zaproszonymi gośćmi, którzy postarają się odpowiedzieć na pytanie jak połączyć wyobraźnię z wymarzonym zawodem oraz jak przekuć talent w zawodową realizację swojej pasji.

Dla kogo?

Projekt jest skierowany do młodzieży z ostatnich lat szkoły podstawowej oraz do licealistów. Do wszystkich młodych pasjonatów kina, którzy łączą z filmem swoje przyszłe plany zawodowe.

Prowadzący

Zajęcia poprowadzi Arkadiusz Gołębiewski – reżyser, operator filmowy, producent, twórca Festiwalu Filmowego NNW, autor wielu projektów edukacyjno-filmowych skierowanych do młodzieży m.in. Nakręć dziadka komórką, #Młodzi dla Historii czy Młodzieżowej Akademii Filmowej.

Na początek: spotkanie z kaskaderem

Gościem pierwszego spotkania 18 stycznia 2022 roku będzie najbardziej znany polski kaskader i specjalista od efektów specjalnych Krzysztof Fus. Człowiek, który uważany jest za pierwszego profesjonalnego polskiego kaskadera filmowego i już za życia stał się legendą. Nie ukrywa, że wybrał niebezpieczny zawód. W swojej karierze niejednokrotnie gruchotał kości, doznawał poparzeń, a nawet trzy razy znalazł się w stanie śmierci klinicznej m.in. na skutek nagrywanego do filmu  skoku z kolejki linowej w Zakopanem. Brał udział w ponad 1100 filmach i spektaklach. Mówi, że w kinie robił chyba wszystko. Był łodzią podwodną, krokodylem a nawet lwem W pustyni i w puszczy.

W trakcie spotkania odbędzie się pokaz dokumentalnego filmu autorstwa Krzysztofa Fusa Nie mów mi jak mam umierać.

Szkoły zapraszamy do zapisów pod adresem: zawody.filmowe@fina.gov.pl. Na zgłoszenia czekamy do 17 stycznia 2022 roku.

Grzegorz Pacek – gość drugiego spotkania

Na kolejne spotkanie zapraszamy już 25 stycznia. Naszym gościem będzie Grzegorz Pacek – reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych, scenarzysta i producent. W 1995 roku ukończył wydział reżyserii PWSFTviT w Łodzi. W swoich filmach podejmuje tematy wykluczenia i wyobcowania. Jego dokumenty były pokazywane na wielu festiwalach, m.in. w Berlinie, Amsterdamie, Nowym Jorku, Kapsztadzie i Melbourne, gdzie otrzymały prestiżowe nagrody. W 2001 roku film Jestem zły otrzymał Grand Prix na KFF w Krakowie i Prix Europa w Berlinie. W roku 2008 nakręcił swój debiut fabularny Środa czwartek rano za który na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film zdobył Grand Prix a Joanna Kulig grająca główną rolę otrzymała nagrodę za debiut aktorski.

Wyprodukował film dokumentalny Agaty Baumgart pt. Love 404, który na festiwalu w Nijmegen Go Short zdobył nagrodę Best European Short Documentary. Od 6 lat jest koordynatorem Pitching Forum na festiwalu NNW a od tego roku również koordynatorem właśnie powstałej Akademi Filmowej Festiwalu NNW.