FOTOSY

Fotosy

Zbiór obejmuje:

  • ponad 1 000 000 materiałów fotograficznych do około 25 000 filmów polskich i zagranicznych

Wśród nich znajdują się m.in. zdjęcia twórców, unikatowe fotosy i robocze zdjęcia z planu czy fotografie z premier filmowych.

W skład kolekcji fotograficznej wchodzą:

– fotosy papierowe

– fotografie dokumentacyjne

– negatywy i diapozytywy produkcyjne oraz autorskie

– negatywy szklane

– zdjęcia cyfrowe.

Wśród gromadzonych materiałów oprócz klasycznych papierowych fotosów reklamowych znajdują się także werki (zdjęcia z planów filmowych), zdjęcia dokumentacyjne, studyjne, próbne, a także pochodzące z prywatnych zbiorów.

FINA posiada cenny zbiór zdjęć do najstarszych, prawie stuletnich produkcji filmowych. Liczba przedwojennych fotosów wynosi około 3 000 i stale się powiększa. Największą i najbardziej różnorodną kolekcję tworzą materiały do produkcji z lat 1945–1989. FINA posiada także kolekcję negatywów fotoreporterów filmowych: Tadeusza Kubiaka, Romualda Pieńkowskiego, Romana Sumika i Jerzego Troszczyńskiego oraz negatywy ze Studia Se-Ma-For.

Kustosz zbiorów fotograficznych: Dominika Suder dominika.suder@fina.gov.pl

 

Udostępnianie zbiorów

 

Udostępnianie online fotografii ze zbiorów serwisu Fototeka

e-mail: foto@fina.gov.pl

 

Robert Mazurkiewicz
e-mail: robert.mazurkiewicz@fina.gov.pl  
tel. +48 22 18 24 584

KUP ZDJĘCIE ONLINE

FAQ

 

Digitalizacja

Digitalizacja negatywów, diapozytywów i papierowych fotosów rozpoczęła się w 2006 roku. Wśród wielu instytucji kultury ówczesna Filmoteka Narodowa była pierwszą, która rozpoczęła i wdrożyła podobny projekt. W listopadzie 2009 roku powstał serwis internetowy Fototeka, stworzony z myślą o prezentacji zdigitalizowanych materiałów fotograficznych z zasobów archiwum. Obecnie serwis udostępnia ponad 250 000 zdjęć wraz z opisem.

www.fototeka.fn.org.pl