Zadaniem pisma o profilu naukowym nie jest stawianie pomników – ani ich burzenie. Warto natomiast pytać, jakie kryteria – estetyczne, polityczne bądź ekonomiczne – wpłynęły i wpływają na kształt rodzimej kultury filmowej. „Pleograf”, jako jedyne polskie pismo jej poświęcone, jest dobrym miejscem publikowania takich dociekań – mówi nowy redaktor naczelny „Pleografu”.
Prof. Klejsa od 2017 roku realizuje projekt badawczy Narodowego Centrum Nauki „Rozpowszechnianie filmów w Polsce Ludowej”; jest członkiem Rady Doskonałości Naukowej oraz Komitetu Nauk o Sztuce PAN. Bibliografia prac prof. Klejsy dostępna jest pod tym linkiem.
Pełny skład nowej redakcji oraz rady naukowej pisma, a także call for papers do kolejnych numerów zostaną ogłoszone w sierpniu. Teksty zgłoszone do numerów ogłoszonych przez poprzedni zespół zostały przekazane do recenzji.
Ważną informacją dla autorów afiliowanych przy uczelniach jest także uwzględnienie „Pleografu” na liście czasopism punktowanych, ogłaszanej przez Ministra Edukacji i Nauki. Za publikację artykułu w „Pleografie” autorzy otrzymują 20 punktów (a także honorarium).
Na zdjęciu: dr hab. Konrad Klejsa, fot. FINA