Aktualności
Zostań w domu z Ninateką i włącz teatr!
Data publikacji: 08 / 04 / 2020

Zostań w domu z Ninateką i włącz teatr!

16 nowych tytułów, w tym spektakle Teatru Narodowego, Starego Teatru w Krakowie, TR Warszawa, Teatru Studio, Teatru na Woli oraz klasyki Teatru Telewizji. Adaptacje tekstów Tokarczuk, Masłowskiej, Wyrypajewa, Głowackiego czy Pilcha. To wszystko bezpłatnie w kwietniu i w maju w portalu Ninateka.pl

Z bogatych archiwów Teatru Telewizji w Ninatece znajdą się zarówno rejestracje zaliczane do Złotej Setki, jak i nowsze produkcje nagradzane na festiwalu Dwa Teatry. Użytkownicy serwisu będą mogli obejrzeć głośne inscenizacje Grzegorza Jarzyny, Agnieszki Glińskiej, Wojciecha SmarzowskiegoErwina AxeraJerzego JarockiegoKazimierza Kutza i Jana Englerta z całą plejadą najlepszych polskich aktorów. Wszystkie tytuły będą dostępne przez miesiąc od dnia opublikowania.

Akcja Włącz teatr! rozpoczęła się 8 kwietnia. W Ninatece dostępnych jest już pierwszych 6 tytułów. Wielbiciele talentu Janusza Gajosa mogą zobaczyć go w aż 3 spektaklach. Pierwszy to Msza za miasto Arras, monodram Janusza Gajosa na podstawie powieści Andrzeja Szczypiorskiego. To opowieść o pogromie Żydów w średniowiecznym mieście Arras, a zarazem refleksja o ponadczasowych mechanizmach terroru, źródłach nietolerancji i fanatyzmu.

W spektaklu Bigda idzie! Andrzeja Wajdy wcielił się w tytułową rolę żądnego władzy działacza chłopskiego. Niektórzy twierdzą, że pierwowzorem postaci był Wincenty Witos. Aktor wystąpił także w Nartach Ojca Świętego Piotra Cieplaka. W adaptacji tekstu Jerzego Pilcha zagrali również Jerzy RadziwiłowiczWładysław Kowalski i Beata Fudalej.

Janusz Gajos jako ksiądz w spektaklu Narty Ojca Świętego
Janusz Gajos w spektaklu Narty Ojca Świętego, reż. Piotr Cieplak, fot. TVP

8 kwietnia Ninateka udostępniła także telewizyjną wersję przedstawienia Bzik tropikalny Grzegorza Jarzyny, którego premiera w ówczesnym Teatrze Rozmaitości uchodzi za wydarzenie kultowe i uważana jest za początek nowego teatru w Polsce. Z kolei spektakl Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku w reżyserii Agnieszki Glińskiej uznany został za najlepszą z dotychczasowych pięciu inscenizacji dramatu Doroty Masłowskiej.

Ostatnia propozycja to Ślub w reżyserii Jerzego Jarockiego. Przeniesiona ze Starego Teatru w Krakowie sztuka Gombrowicza została zaliczona do Złotej Setki Teatru Telewizji.

Harmonogram akcji:

 

Od 8 kwietnia

Msza za miasto Arras, monodram Janusza Gajosa

Bzik tropikalny, reż. Grzegorz Jarzyna

Narty Ojca Świętego, reż. Piotr Cieplak

Ślub, reż. Jerzy Jarocki

Bigda idzie!, reż. Andrzej Wajda

Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku, reż. Agnieszka Glińska

 

Od 15 kwietnia

Prawiek i inne czasy, reż. Piotr Tomaszuk

Ambasador, reż. Erwin Axer

Opowieści Hollywoodu, reż. Kazimierz Kutz

Kuracja, reż. Wojciech Smarzowski

Iluzje, reż. Agnieszka Glińska

 

Od 22 kwietnia

Antygona w Nowym Jorku, reż. Kazimierz Kutz

Trans-Atlantyk, reż. Mikołaj Grabowski

Trzy siostry, reż. Aleksander Bardini

Czwarta siostra, reż. Agnieszka Glińska

Juliusz Cezar, reż. Jan Englert