Aktualności
Zrozumieć Białoruś, czyli Bulbamovie. 7. Festiwal Filmów Białoruskich
Data publikacji: 23 / 10 / 2021

Zrozumieć Białoruś, czyli Bulbamovie. 7. Festiwal Filmów Białoruskich

W listopadzie zapraszamy do Kina Iluzjon na przegląd białoruskiego kina niepokornego. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny jest organizatorem wydarzenia

Warszawski festiwal Bulbamovie został powołany w 2011 roku po brutalnie stłumionych protestach powyborczych 2010 roku. Oprócz prezentacji białoruskiej kinematografii festiwal postanowił wesprzeć młodych białoruskich filmowców, którzy w tamtym okresie nie mieli miejsca do prezentacji twórczości w swoim kraju. Miński Międzynarodowy Festiwal Filmowy LISTAPAD wśród wielu sekcji konkursowych nie przewidział bowiem konkursu narodowego. Warszawskie Bulbamovie wywierając presję w postaci organizacji konkursu z profesjonalnym polsko-białoruskim jury oraz zapraszając do Polski białoruskich filmowców, doprowadziło w końcu do powołania konkursu białoruskiego w ramach mińskiego festiwalu. Cel został osiągnięty, a w 2016 roku odbyła się ostatnia edycja Bulbamovie.

W 2020 roku na Białorusi miały miejsce wybory prezydenckie i następujące po nich gigantyczne protesty społeczne, które z podziwem obserwował cały świat. W efekcie represji ze strony władz państwowych, dotykających również środowisko filmowców, organizacja festiwalu LISTAPAD trafiła w ręce państwowej wytwórni filmowej Belarusfilm. Jedną z pierwszych decyzji było usunięcie konkursu białoruskiego z programu festiwalu.

Warszawski festiwal Bulbamovie został w efekcie, z konieczności, reaktywowany. Odbędzie się on w dniach 12–14 listopada w stołecznym Kinie Iluzjon.

Bulbamovie 2021

Tegoroczny program to odyseja od Z do A po przebyciu której będzie można odrobinę lepiej zrozumieć Białoruś. Na początku w bloku III o nazwie Rewolucja emocjonalny granat z opóźnionym zapłonem, czyli najnowszy film laureata festiwalu IDFA (2018) Andreja Kuciły Gdy kwiaty nie milczą (2021) i Białoruś. Początek (2020) Fiodora Bogomołowa portretujący Swiatłanę Cichanouską i Białoruś w czasie rewolucji. Blok II Do rewolucji to pełen tęsknoty dokument Marcina Sautera Urosłam kiedy spałaś, buntownicze i zdobywające wyróżnienie na Warszawskim Festiwalu Filmowym II Wlady Senkowej, malownicza prowincja w czasach pandemii w Paradzie Planet Zoji Katowicz i galeria pasażerów białoruskich taksówek podróżujących do dnia wyborów prezydenckich 9 sierpnia 2020 roku w ostatnim filmie Maksima Szweda Trasa zmieniona. Na końcu naszej podróży w bloku I Bez rewolucji mini blok 2 filmów ostatniego filmowego Mohikanina Dzmitry Dziadoka, ciągle jednej z największych nadziei białoruskiej Nowej Fali, który bez względu na rzeczywistość pozostaje i filmowo walczy na Białorusi. Wiktar Aśliuk już można powiedzieć klasyk białoruskiego dokumentu w ostatnim swoim filmie Epitafium sportretuje nam nieziemską Białoruś odwiedzając tamtejsze cmentarze. Naszą peregrynację zakończymy na Czystej Sztuce Maksima Szweda nagrodzonego za najlepszą reżyserię na festiwalu ArtdocFest Witala Manskiego.

Plan projekcji

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie festiwalu. Niektóre punkty programu zostaną dopiero ujawnione.

 

Piątek 12.11


BLOK III: REWOLUCJA

godz. 18.00 Białoruś. Początek, reż. Fiodor Bogomołow, 60 min., 2020 r. Polska/Białoruś, film dokumentalny

 

godz. 19.00 Dyskusja

Spotkanie z reżyserem Fiodorem Bogomołowem, producentem Siarhiejem Marczykiem i Tomaszem Piechalem – dyrektorem TVP Dokument

 

godz. 20.00 Gdy kwiaty nie milczą, reż. Andrei Kutsila, 70 min., 2021 r, Białoruś, film dokumentalny

 

godz. 21.00 Dyskusja

Spotkanie z reżyserem Andrejem Kutsilą, bohaterką filmu, dziennikarzem Zmicierem Mickiewiczem i redaktorami książki Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki  Arletą Bojke i Michałem Potockim. Spotkanie prowadzi Piotr Pogorzelski

 

godz. 22.00 Bankiet

W hallu otwarta zostanie wystawa fotografii z Białorusi, stoiska z książkami Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki, białoruskimi t-shirtami Modnaja Cišotka, napojami imbirowymi serwowanymi przez Aliaksieja Masiecicza, który po wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020 roku był zmuszony opuścić kraj.

 


Sobota 13.11


BLOK II: DO REWOLUCJI

godz. 14.00 Urosłam kiedy spałaś, reż. Marcin Sauter, 50 min., 2018, Polska/Białoruś, film dokumentalny

 

godz. 15.30 II, reż. Wlada Senkowa, 70 min., 2019, Białoruś, film fabularny

 

godz. 17.00 Dyskusja Polska-Białoruś-Europa

Udział wezmą: Wojciech Konończuk (Ośrodek Studiów Wschodnich) i Łukasz Jasina (prowadzący)

 

godz. 18.30 Parada Planet, reż. Zoja Katowicz, 40 min., 2020, Białoruś, film dokumentalny

 

godz. 19.30 Trasa zmieniona, reż. Maksim Szwed, 53 min., 2020, Białoruś, film dokumentalny

 

godz. 21.00 Koncert NAKA & VORSOBA

 


Niedziela 14.11


godz. 12.30 Przegląd młodego kina białoruskiego

 

godz. 15.00 występ Wolnego Chóru

 

BLOK I BEZ REWOLUCJI

godz. 16.00 Szczere spojrzenie, reż. Dzmitry Dziadok, 18 min., 2018 r., Białoruś, film fabularny

Dima, reż. Dzmitry Dziadok, 28 min., 2020,  Białoruś, dokument/fabuła


godz. 17.00 Dyskusja

Spotkanie z reżyserem Dzmitrym Dziadokiem i dyskusja Sytuacja białoruskiego kina, a wsparcie polskich filmowców? Goście: Wlada Senkowa, Mikalai Laureniuk, Filip Marczewski, Mirosław Dembiński, Mara Tamkowicz. Spotkanie prowadzi Irena Kotełowicz.

 

godz. 18.00 Epitafium, reż. Wiktar Aśliuk, 28 min., 2020, Białoruś, film dokumentalny

Uścisków twoich mi potrzeba, reż. Andrei Kutsila, 19 min., 2020, Białoruś, film dokumentalny

 

godz. 19.30 Czysta sztuka, reż. Maksim Szwed, 50 min, 2019, Białoruś, film dokumentalny

 

godz. 20.20 Dyskusja

Spotkanie z reżyserem Maksimem Szwedem, które prowadzi Irena Kotelowicz.

 

godz. 21.00 Zakończenie festiwalu. Wyróżnienia FINY.

Organizator

Filmoteka Narodowa – Instytut  Audiowizualny jest organizatorem festiwalu.

logo FINA